Egy másik baloldal felé
A baloldal elvileg egy populáris (népi, populista, értsd ahogy akarod), a széles tömegekkel szót értő, társadalmi igazságosságra törekvő mozgalom.
Ez most nem jelent semmit Magyarországon.
A hazai kommunisták 89 előtt a szovjet imperializmust szolgálták ki, a rendszerváltás után pedig a neoliberális világrendbe való minél gyorsabb és kritikátlanabb betagozódás ügynökeivé és haszonélvezőivé váltak. Politikai projektjeiknek már nagyon rég nincs semmi köze Magyarországhoz, mint közösséghez.
Azok, akik manapság baloldali értelmiséginek nevezik magukat Magyarországon, szinte kivétel nélkül a politikai liberalizmustól és szabadpiactól várják, hogy Magyarország automatikusan nyugati országgá váljon. És amikor ez nem működik, és egyre több anomália látszik, azzal paráztatnak, hogy az ország, mint közösség érdekével foglalkozni náci gondolat.
A közösség baloldali értelme ma Magyarországon nem létezik. Ezt még meg kell csinálni.
Magyarország, mint közösség ugyanis nem fog tudni talpra állni sem a közösséget megtagadó liberalizmus, sem az ennek hatásai elől menekülő, romanticizált nemzeteszme alapján. Ehhez éppen arra a baloldali gondolatra van szükség, hogy a politikai jogokat a gazdasági erőviszonyokról leválasztó liberális gondolat hazugság, s az egyéni jólét elválaszthatatlan a közösség jólététől.
Egy populáris baloldal, vagyis egy jó kis balpop letagadás helyett elfogadná azt a helyzetet, hogy a rendszerváltással Magyarország szovjet gyarmatból a globális neoliberális kapitalizmus félperifériás szereplőjévé vált, és nem egy képzeletbeli egyenes vonalon halad a centrum-országok jóléte felé. A balpop a Nyugat utolérésének ábrándja helyett az ország valós helyzetéhez mérné magát, és az ország létező erőforrásainak a közjó érdekében való, ellenőrzött felhasználását tűzné ki célul.
Egy ilyen baloldalnak nem lehet köze az önmagát átmentő kommunista pártelithez, ami a piaci fundamentalizmus, a gátlástalan korrupció, és a klientúrának való osztogatás szürreális egyvelegét tette kormányzási alapelvé. A balpop amúgy sem felejti el nekik az 56-os forradalom leverését.
Egy ilyen baloldalnak nem lehet köze ahhoz a liberális-européer értelmiségi baloldalisághoz sem, ami a Nyugathoz való felemelkedést úgy képzeli el, hogy sürgősen elfelejtjük a helyi, közös magyar történetünket. A magyar balliberálisok a jelenlegi világrendbe való betagozódást a liberalizmus elvi értékeihez való felemelkedésként élik meg, a betagozódásból fakadó összes problémától pedig mint szégyenletes provincializmustól fordulnak el.
A balpopnak nem lehet köze a liberális-européer baloldaliság kisöccséhez, a 68-as radikális baloldalhoz sem, amely egy internacionális (értsd nyugati) tudatosság nevében határolódik el megvetően attól a rétegtől, amely az egyetlen bázisa lehetne, a magyar középosztálytól. Ők az ország valós helyzete helyett kizárólag az ország provincializmusának ostorozásával képesek foglalkozni. Ha nem tartaná fenn őket a nyugati baloldali infrastruktúra és a magyar ballib klientúra orrbefogva elfogadott támogatása, ez az irányzat Magyarországon már rég kipusztult volna.
És végül a balpop nem azonos a globalizációkritikus mozgalommal sem, ami a neoliberális globalizációval egy nemzetközi mozgalmi hálózat létrehozásával próbált szembeszegülni, ami aztán belebukott a hatalommentesség alapelvébe. A balpop tudomásul veszi, hogy ha az erőviszonyok megváltoztatására törekszik, akkor bizony hozzá kell nyúlnia a hatalom mocskos témájához. S mivel mi itt élünk, a vonatkoztatási pont Magyarország a világrend kontextusában, és nem fordítva. Bár külső szövetségekre ehhez szükség van, a balpop nem egy nemzetközi underground mozgalmi hálózatot akar, hanem valódi átalakulást Magyarországon.
A bejegyzés trackback címe:
Trackbackek, pingbackek:
Trackback: Ki legyen a baloldal? 2010.03.17. 13:05:42
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
"a Nyugathoz való felemelkedést úgy képzeli el, hogy sürgősen elfelejtjük a helyi, közös magyar történetünket"
Ehhez annyit fűznék hozzá, hogy baloldalibbnak, autentikusabbnak és korszerűbbnek érezném ezt a balpop-ot, ha nem hagyná figyelmen kívül a "közös magyar történetünk" korszerű interpretációit, ami felismeri a szomszédos népek szerepét, fontosságát ebben a "közös magyar történetben".
fenteslent.blog.hu/2010/02/26/egy_kozep_europai_forradalom
- a cikk úgy állítja be, hogy a 'közösség', meg a 'piacgazdaság', az egymásnak ellentmondó, kizáró dolog. pedig nem. Magyarországon pontosan ez a probléma, hogy ma bizony a választók többsége ezt elhiszi, pedig ez egy egészen zavaros tévképzet, persze a FIDESZ és Jobbik által folyamatosan súlykolva.
- a cikk szerint a közösségi embereket nácizzák le. ez természetesen nincs így. mondjuk most már ott tartunk, hogy a FIDESZes blogolók is NSDAP-znak. ez úgy van, hogy ha valaki a közösséget úgy képzeli, hogy az valami védekezési mód, mert 'minket támadnak', pedig 'mi vagyunk többen, csak minket elnyomnak', azaz paranoia-alapú az a közösség, ÉS még a védekezéshez erőszakos/nem demokratikus eszközöket is használna, de legalábbis ezt propagálja ('majd jól börtönbe csukunk mindenkit, mert mindegyik bűnöző'), na ez az alapállás megegyezik a náci németekével. tessék másképp viselkedni, ne legyen ennyire nyilvánvaló a párhuzam, nem is fog senki nácizni. minden közösségépítőt biztosan nem náciznak le.
- 'az ország létező erőforrásainak a közjó érdekében való, ellenőrzött felhasználását'
ezt minek csak az egyik oldaltól követelni? ezt én minden párttól megkövetelném, és így semmi köze nem lenne semelyik oldalhoz sem. ma (az eddigi tapasztalatok alapján) ezt kb. egyik párt sem hozza. remélem azonban, hogy itt nem arról a szocialista alapú termelési eszközök állami tulajdonba maradása/vevése/ellenőrzése dologra gondolsz, amit 1989-ben odahagytunk, 40 év konkrét tapasztalata alapján, mert az igen-igen szomorú lenne. az konkrétan a szocializmust ejelenti, és akkor nyílegyenes vonal lenne, de nem a centrum, hanem a periféria szélén lévő szakadék felé.
- ez a magyar középosztályra épülő nem egészen látjuk, hogy micsoda, ez megint miért a baloldal dolga? ez nem minden párt dolga? a jobboldal ezzel szemben mit csinálna a magyar középosztályra épülve?
- az egészen nagy félreértés, hogy egyetlen, nagy, monolit baloldalt képzel el, amelyik nem ilyen, meg nem olyan, meg ez sem, meg az sem. a világon mindenütt a jobb és baloldal is több ágból áll, zöldek-liberálisok-szocdemek-konzervatívok-ker.demek-ker.szocok, és ezek csak a fő áramlatok. itt valami egyetlen balpopról vizionálni a csökött magyar, Hazafias Népfrontos jobboldali elképzelés miatt lehet csak (amit hála istennek, megtört a Jobbik, és remélhetőleg sosem lehet úgy felállítani, ahogy az Kádár alatt volt, meg Orbán szeretné).
szóval mindannyian jobban járnánk, ha ezek a rejtett axiomák a szerző fejében is kicsit tisztázásra kerülnének.
www.nagyitas.hu/common/main.php?pgid=cikk&cikk_id=861&tema_id=29
Csontos János főszerkesztő tollából
(is!),hogy az alakuló politikai palettán, nem jelent meg egy vagy két baloldali párt.Sajnos ennek hiányában nevezte ki magát baloldalinak, a frissen alakult MSZP.A párt folyamatosan baloldali
propagandát folytatott, de folyamatosan liberális,
az utóbbi 8 évben "neokon", gazdaságpolitikát folytatott.Tehát a tettek, ellentétbe kerültek, a szavakkal.Bebizonyosodott, hogy Magyarországon,
nincs baloldal. Sajnos!
Az egyensúlyt nem árt betartani, mint mindenben.
Igazad van abban, hogy hordozhatott volna értéket, de nem hordozott. Vége.
Valami másnak kell jönnie, mert ez már nem fog megújulni. A történelem töb ezer évig kiírta baloldal nélkül, mégha hasonló dolgok mindig is léteztek. Most is ki fogja bírni.
A balpop amit itt körvonalazol lehetne, de már nem lehet mégegy bőrt lehúzni az egykor szinte mindenható eszmerendszerről. Pl. az utókor által megvetett tyrannoszok is baloldaliak voltak, a nép támogatta diktatúrájukat a gazdagokkal szemben. Ez sem jön már vissza és a dicstelen, mocskos 20-ik századi baloldal sem. Hallelúja.
Minek? Értelme semmi ...
@ZX: ez valami demagógia-lecke? :)
100-as IQ fölött az ember már úgy 5-6 éve látja, hogy Magyarországon a szociális háló megtartását már csak a hagyományos "jobboldal" erőlteti (vizitdíj? kórházak? adócsökkentés? gyermekvállalás támogatás? lakástámogatások? stb...), míg a régi baloldal könyörtelen piacgazdaságra törekszik, a tőkések seggét nyalva. Mi nem jött át ebből neked eddig?
Az meg egy más kérdés, hogy a kétharmaddal hogy fognak tudni ügyködni majd - meg kell tartani a bejövő tőkét is, sajnos, mert nélkülük egyelőre nem mászunk ki sehonnan, de a hazai értéktermelőknek (azaz privátszféra) is többet kell adni. Nehéz lesz, ez tény.
Vagy neked még mindig az a késnyszerképzeted van, hogy az MSZP a baloldalat képviseli? Ébresztő, az MSZP a rendszerváltás óta a baloldal álarca mögött folytatta a jobboldali politikáját.
Azt viszont ostobaságnak tartom, hogy nem lesz soha új baloldali párt és, hogy nincs rá szükség.
hmmm. ezen azért lehetne vitatkozni. a magyar középosztály a (szélső)jobboldal, esetleg a kisebb neoliberális pártok bázisát alkotja jelenleg, jórészt támogatja a szegényellenes politikákat.
nem tudom, szerintem amellett is lehetne érvelni, hogy ha lenne ilyen "balpop" az országban, annak természetes bázisát a munkások és a szegények kellene, hogy alkossák - a középosztály ellenében. az oly nagyra tartott latin-amerikai balpop kísérleteknél is mintha inkább így lenne, nem?
Komolyan mondom, az index többi "cikkét" nem is olvasom már....:):):)
sexhell.hu
anotherlife2time.qwqw.hu
Az is ordas nagy tevedes, hogy Mo.-on SEMMIKOR nem volt liberalizmus, neoliberalizmus meg plane nem, egy olyan orszagban, ahol az allami ujraelosztas merteke tobb mint 40% a liberalizmus mukodokeptelensegrol beszelni eleve... tajekozatlansag.
Rabszolgaság ellenes párt sincsen ma már, mert evidens, hogy mindenki tagadja a rabsolgaságot. És mégis van rabszolgaság is.
Baloldali eszmék minden párt dumájában lesznek. Aztán, hogy mennyi valósul meg belőle, az más kérdés, de talán még így is több, mint amennyit a hivatásos magyar baloldal "vívott ki", mert az nem sok, erről szól a cikk is.
Amúgy Mo-n jelenleg a szélsőjobb bázisát nagyrészt a szegények és a munkások adják.
A francia forradalom alatt jöttek létre az első igazán baloldali pártok, és szerintem van létalapjuk most is, mert jelenleg senki nem képviseli ezt a vonalat úgy istenigazából, és meg lehet nézni hová jutottunk.
kérek erre egy alapos szociológiai vizsgálatot (komolyan, mert nem tudok róla, hogy létezne ilyen). amiről tudok, abból spec az látszott hogy csalódott (ex) Fidesz-szavazók és fiatal középosztálybeliek szavaznak tömegesen a jobbikra, nem az "igazi" szegények. (ez utóbbiak már senkitől nem várnak semmit)
Ezen felül csak a benyomások vannak, mint a Jobbik mostani Bajcsys gyűléséről, ahol a többség sehogy sem tűnt "fiatal középosztálybelinek".
sztem a hazai balosok között van egy mély meggyőződés, hogy a magyar középosztály potenciálisan fasiszta. pedig a nyilas mozgalomról vannak rendes munkák, és az sem egy középosztálybeli mozgalom képét mutatja.
Akiket én láttam eddig videón, hogy kik alkotják a "keménymagot", azokra nem illett rá a "személyleírás".
az, hogy a szélsőjobboldal vezetői, a "szellemi" életük megszervezői középosztálybeli* fiatalok, az tuti. az utcai kemény mag talán kevésbé, ok, de ez még mindig nem az egész szavazótábor.
sz'al nem tom.
nem a harmincas években élünk, a ny-európai szélsőjobb nem proli jelenség, de még mennyire nem.
(de a nyilasmozgalom sem volt tisztán az, a gerincét az államfüggő középrétegek adták, ehhez csapódtak időnként prolitömegek)
-
na mindegy, itt nem ez volt a téma sszem.
* asszem tisztázni kellene az osztályfogalmunkat is, ha értelmesen akarnánk beszélni erről.
csakhogy ez nem a balpopot adja ki, hanem a konzikat. csak szóltam ;)
inforadio.hu/hir/belfold/hir-340355 (második hanganyag)
1.
Politikai projektjeiknek már nagyon rég nincs semmi köze Magyarországhoz, mint közösséghez.
azaz nem realisták
2.
Egy populáris baloldal, vagyis egy jó kis balpop letagadás helyett elfogadná azt a helyzetet, hogy a rendszerváltással Magyarország szovjet gyarmatból a globális neoliberális kapitalizmus félperifériás szereplőjévé vált, és nem egy képzeletbeli egyenes vonalon halad a centrum-országok jóléte felé.
azaz fogadjuk el reálisan a kialakult helyzetet, ebből induljunk ki
3.
a betagozódásból fakadó összes problémától pedig mint szégyenletes provincializmustól fordulnak el.
azaz a valós, reális problémákkal kell foglalkoznunk
4.
Ők az ország valós helyzete helyett kizárólag az ország provincializmusának ostorozásával képesek foglalkozni.
azaz az ország valós, reális helyzete az érdekes
5.
A balpop tudomásul veszi, hogy ha az erőviszonyok megváltoztatására törekszik, akkor bizony hozzá kell nyúlnia a hatalom mocskos témájához. S mivel mi itt élünk, a vonatkoztatási pont Magyarország a világrend kontextusában, és nem fordítva.
azaz a helyi realitások a lényegesek és a reális hatalmi tényezőket is figyelembe kell venni
ki nem olvasta? ;)
a legkézenfekvőbb az lenne (de ez nyilván nem vetne túl jó fényt a balpopperre), hogy a balpopper idealizmusból realista, míg a konzi realizmusból az. erre gondoltál?
Amikor ilyen szövegeket olvasok, akkor mindig arra gondolok, hogy ha egyetlen konkrét példát tudna mondani a szerző erre, akkor már megnyugodnék, és talán közelebb kerülnénk egymás megértéséhez. Mikor tekintettek a liberálisok (bal?) szégyenletes provincializmusként a témára? Fogalmam sincs, hogy miről beszélsz.
@piefke: olvasgatom, olvasgatom
Vannak kijelentések melyeket nem támaszt alá a szerzö hanem teljes igazságként irja le.Pld: " közösséget megtagadó liberalizmus," hiszen ez így pusztán - bocsánat - hülyeség. Vagyis ezzel a szerzö manipulál, persze tudatlanul.
Kár érte.
Gratula a cikkben feldobott labdákhoz. Plussz egy.
nem lehetne konkrétumokat? mit gondol a fentéslent a devizahitel problémáról? hogy kívánja megoldani? milyen munkát kíván adni a kb 600 munkaerő szempontból értéktelen embernek? jogosnak tartja-e az mnyp-k kirablását? stb.
Addig is az első mondatról:
"A baloldal elvileg egy populáris (népi, populista, értsd ahogy akarod), a széles tömegekkel szót értő, társadalmi igazságosságra törekvő mozgalom."
1./Végre megjelent a tétel: A "baloldal" nem maga a tömeg. A munkájából napról-napra élő sokaság nem "oldali". A létfeltételek szempontjából ilyen-olyan - hihető - megígérések mellett ideig-óráig elköteleződő sokaság.
Ebből rengeteg meghatározó dolog következik.
2./ Amint a társadalmi igazságosság adekvát definíciója megszületik, a haza fényre derül.
"... az egyéni jólét elválaszthatatlan a közösség jólététől."
Szép gondolat, jó gondolat, igazi marxista látásmód. Egyelőre problémás
1./ az azonos szókép ("jólét") hordozta mély meghatározottságokkal eltérő tartalma,
2./ a mégoly helyesen definiált jólétben manifesztálódó érdekek sorrendjének ügye, ugye.
De egy színvonalas gondolkodó színvonalas gondolatai színvonalas gondolkodásra ösztönzőek.
Te helyesen használod (illtve akarod használni) a fogalmat, de a posztíró sztem nem A KÖZÉPOSZTÁLYra, hanem a "középrétegekre" gondolt, ezáltal a megfogalmazás félreérthető lett :(
Szabó Dezső: Mit jelent ez a jobb és baloldaliság? Azt, hogy az illetők egy, az országot érintő egyetemes, vagy részletkérdésekben nem fizikai és pszichikai adottságok összes ismeretéből s a szóban forgó probléma elképzelhető minden hatásából alkotják meg az ítéletüket: hanem egy híg tudományellenes, elemeiben ellentmondó piszkos frazeológia szerint mely őket jobb- vagy baloldaliakká kötelezi” — aszerint, hogy melytől reméli a maga boldogulását, zsákmányát, mondom hozzá én.
Demokrácia? Ez a hazug népképviselet egy az állatvilágban teljesen lehetetlen, perverz helyzetet hozott létre. A vágómarhát a mészárosok letaglózzák: szegény marhák nem tehetnek róla. De van-e olyan örült képzelet, mely elképzelje, hogy a szarvasmarhák zászlós felvonulásban, éljent rikoltozva Kossuth-nótát énekelve válasszák meg azokat a mészárosokat, aki letaglózza őket?
Nem tudom miért van szükség kitalálni egy gyökértelen mozgalmat, a balpopot, ami szükségképpen magával fogja hozni a gyökértelenség összes negatív hatását, amikor létezik egy mozgalom, a szociáldemokrácia, ami nyugat-európai országokban él és virágzik (gondolok itt elsősorban Németországra és Svédországra), és aminek olyan évszázados hagyományai és tapasztalatai, szentjei és hősei vannak, amire - mint kősziklára lehet - építeni egy posztmodern szociáldemokráciát.
c) A jobboldali ellenforradalom a forradalom visszafordítása. Az idejét múlt rendszer híveire és a baloldali ellenforradalom okozta kiábrándulásra támaszkodva, a társadalmi viszonyok korábbinál is elmaradtabb restaurációját hajtja végre.
Kopátsy Sándor.
Szabó Dezső: Mit jelent ez a jobb és baloldaliság? Azt, hogy az illetők egy az országot érintő egyetemes, vagy részletkérdésekben nem fizikai és pszihikai adottságok összes ismeretéből s a szóban forgó probléma elképzelhető minden hatásából alkotják meg az ítéletüket: hanem egy híg tudományellenes, elemeiben ellentmondó piszkos frázeológia szerint mely őket jobb- vagy baloldaliakká kötelezi” — aszerint, hogy melytől reméli a maga boldogulását, zsákmányát, mondom hozzá én. Mindegy melyik "ódal" közös gyökerű ugyanazok a szép magyar(?) emberek!