Ciao Kispál, ciao vernyogás!
A Kispál és a Borz búcsúkoncertje nem véletlenül mozgatja meg a közvéleményt: aki szereti, aki nem, elismeri, hogy egy kultikus zenekar búcsúzik, amely nagy hatással volt a magyar könnyűzene több, mint másfél évtizedére. Volt olyan ismert, mint az Illés vagy az Omega, tinilányok ezrei őrültek meg értük – búcsúzásuk Magyarországon korszakhatár, és az új korszak remélhetőleg mihamarabb diszkreditálja azt a magatartást, amit elterjesztettek.
Énekelni, azt nem nagyon kellett tudni ehhez a produkcióhoz – különösebben zenélni sem. Ez nem negatív kritika: egy könnyűzenei formáció három akkorddal és ordibálással is lehet világhírű. Jelen esetben elég volt egy szemüveg, egy kis bölcsészkinézet, gitárok és dobok, és máris indulhatott a vállvonogatós-szájbiggyesztős lazaság, amihez hozzáadagoltak még egy kis meg-nem-értettségből fakadó spleent: a koncertek jellegzetes momentuma volt, ahogy a koncertek vége felé az őrjöngő tömeget azzal hergelték, hogy „menjetek már haza a francba, elég volt” – amivel azt üzenték a rajongóknak, hogy igazából minket még ti sem, akkor sem értetek; bármi is volna a mondanivaló igazából.
Merthogy mondanivaló, az nem nagyon volt. Mit is lehetett volna állítani a 90-es évek bizonytalan, értékrelatív világában, ahol a hirtelen ölünkbe hulló szabadságban semmiféle biztos fogódzónk nem volt? Egy olyan országban, ahova a rózsadombi gazdaggyerekek hozták be a punkot Nyugatról? Korai albumaiban a Kispál a legelemibb, egyszerű érzéseket szólaltatta meg úgy, hogy mégis volt benne valami a „mi azért mégiscsak jobban tudjuk, fölötte állunk az egésznek” attitűdjéből. És ez jólesett, és nem kellett érteni, csak átszellemült tekintettel bólogatni rá.
Az évek során ez a magatartás és a belekódolt megszólalási mód egészen addig csiszolódott, amíg a mainstreamet is átértelmezték a saját nyekergésre. Van ebben a számban valami összekacsintós letargia, nem?
Az pedig, hogy a Kispál-szöveg mindent jobban tudott, és mindent egy flegma, mindenről lemondó legyintéssel utasított vissza, természetszerűen vezetett oda, hogy a támadhatatlanságig, ezáltal az értelmezhetetlenségig visszavont szövegek jöttek létre a kimondás feszültsége helyett. Ha mindenről lemondasz, mert jobban tudod, azt körbe kell bástyáznod, hogy téged ne lehessen kinevetni. Bunkerköltészet.
A dalszövegek, melyeket a rajongók oly igen tisztelnek, önmagukban, a hozzájuk adott gitáros-dobos ritmus nélkül ostobán, szinte nevetségesen hatnak, egyetlen hozzáadott értékük a prozódia szétütése, de hát akinek ez bejön, az tényleg inkább szerezzen be egy Petri György-kötetet. És ez rendben is van így, elvégre a Beatles sem azért olyan nagy szám, mert tőlük hallottuk először azt, hogy „szeress, szeress engem kérlek” – de lehet-e vajon csupán a szövegekre fogni azt, hogy semmiféle nemzetközi visszhangot nem ért el az amúgy Magyarországon kultikus, Kossuth-díjig jutó társaság? Bizonyosan nem, hiszen ha ugyanezen időszakból az Anima Sound System, Sebestyén Márta, vagy a Parno Graszt sikereit nézzük, látható, hogy magyarul is fel lehet kelteni a tágabb figyelmet; csak éppen a megszólalásban is kellene legyen valami izgalmas.
A Kispál és a Borz valahol egy olyan közeg bezártságának zenéje, amelyik még nem ocsúdott fel arra, hogy kinyílt a világ, és nem is akartak rá nyitni – elvégre sokkal kényelmesebb jellegzetesen magyarnak gondolni valamit, amit nem értenek mások.
Az, hogy többé nem ad koncertet a Kispál, nem jelenti azt, hogy végleg megszabadultunk ettől a stílustól és attitűdtől. Túl azon, hogy még hosszú ideig fog szólni rádiókban és házibulik hajnali vége felé az originál, a Kispál és a Borz súlyos nyomot hagyott a magyar könnyűzenében, amit az jó néhány évig biztosan nem fog kiheverni. A Kispál hatásának köszönhető, hogy ebből:
az egy évtizeddel későbbi lemezen (melyen a szövegekért külön köszönetet mondanak Lovasi Andrásnak) ez lett:
Egyszerűen ez volt az irány. Lovasiék szöveg- és imidzsépítési módszere szuggesztíven húzta be a fiatalabb „alternatív” zenekarokat is, mert egyszerűen nem volt alternatívájuk rá. Az énekesekre rátelepült a jellegzetes, elnyújtott, nyekergős Lovasi-hang is – mintha máshogy nem is lehetne nagyon nagyon mondani:
Nem azt mondom, hogy tudtam volna jobbat: nem tudtam volna, sőt, a kilencvenes években, tizenévesként, valamennyire magam is része voltam ennek a szubkultúrának, és remekül éreztem magam koncerteken – egy Bachhal nyilván nem pendültek volna egy húron tömegek. Az, hogy ez a zene ebben a korszakban (természetesen nem egymagában: mások mellett, úgymint Lagzi Lajcsi, Zámbó Jimmy, Republic, Tankcsapda, Ákos stb.) ilyen szintű tiszteletet és rajongást váltott ki, azt mutatja, hogy adott ponton mire volt igénye, mivel lehetett meggyőzni, és mit tudott befogadni a közönség. A búcsúkoncert jó alkalmat ad arra, hogy szembenézzünk ezzel a zenével, és ismerjük fel benne magunkat és ezt az egész korszakot.
A Kispál a kommunizmus utáni magyar könnyűzene Gyurcsánya: a 80-as évek langyos lábvizében gyökerező világlátást ötvözték hangzatos, ámde semmi gyakorlatit nem jelentő „modern” közhelyek puffogtatásával, egy újrakezdés illúziójával, amivel elodázták az őszinte építkezés lehetőségét. De ne gondoljunk most erre, elvégre a fiatalság mindig szép, és sokunk számára ez is a fiatalság része volt: emlékezzünk vissza az Almássy téren, batikolt pólós tömegek előtt adott csendesülős koncertekre, és próbáljunk meg tisztelettel fejet hajtani egy elmúlt korszak előtt. Jó mulatást, jó nosztalgiázást kívánunk ma este!
(Ez a poszt nem tükrözi az egész szerkesztőség véleményét, mert van aki nagyon nem ért vele egyet, és van aki csak titokban mer bólogatni, mert nem akarja, hogy megverjék a barátai.)
A bejegyzés trackback címe:
Trackbackek, pingbackek:
Trackback: Kispál és a borzalmas 2010.08.09. 20:33:58
Trackback: ELHUNYT LOVASI ANDRÁS 2010.08.09. 12:26:21
Trackback: Itt van az életem ezen a mérlegen; elegánsan fogadom a hírt 2010.08.09. 09:26:44
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
azok akik úgy hagyták
abba a sorvége
ket
hogy az ember
azt se tudta
melyik mondat
nak hol és mi
kor van vége?
Nem kár értük.
Émmondom ezt, Buga Jóska. (TM Indul a bakterház)
Ez is egy megközelítés, de nem merném meglengetni nyilvánosan. Mindamellett, hogy maximálisan nem értek vele egyet. Csak kiragadott részletek: Három akkord, ha az a megfelelő három akkord, akkor teljesen rendben van. Széteső prozódia: Ha a dallam és a ritmus egyben tartja, az anjambmant sehol sem tilos, sőt, az unalmas, egyforma szövegszerkezetekbe kiváló fűszer. Homályos szöveg: mondhatnám, hogy aki konkrétságot szeretne, hallgassa azt: vannak így egypáran. Míg ugyancsak vannak egypáran, akik szeretik, ha az értelmezhetőség határa nem áll meg a "Van nekem egy csíkos gatyám" kezdetű örökbecsű dal kettő darab értelmezési síkjánál.
Bölcsészkinézet, szemüveg:
Szerintem ez a cikk könnyen lehet, hogy provokáció. Nem biztos, hogy az, aminek látszik. Miért linkelne be egy alapvetően kritikai hangvételű írás ennyi videót?...
Gyanús vagy nekem, te rigó.
Mért írsz arról amihez nem értesz? Volt egy kispálos csajod aki kidobott koncert után, mer máshogy értelmezted a zár az égboltot vagy mi a baj? Ennek a posztnak kb egy szava sem igaz.
Azon viszont kár rágódni, hogy egy zenekar meghatározó vagy sem - játszhat bár 500 zenekar egy stílusban, ha az silány, silány is marad, ha pedig jó tanítványok, akkor úgyis továbblépnek. A Kispál tagjai saját maguk epigonjai lettek, ezért vicces számomra ez a zenekar ha nagy ritkán hallom őket.
---------
Gázdal
Márványszínű betonhenger, csatornavíz átadó,
sarki fényben, mézes madzag, szabad szemmel látható!
Gangos házban körfolyosó, pislog mint a lajhár,
Holnapután, két órakor a hajszálerem rám vár!
(refrén 2x)
Ne vidd le a szemetet, lássam még a látványt,
kinek kell egy hajszárító, ha mérges gázzal táplál?
Sosem voltam áramszedő, és már nem is leszek,
vödör mélyén kisrádió váltja meg a lelket!
Lila réten, lepusztult csend, városlakók álma,
Párducmintás örömlányok leselkednek rája!
(refrén 2x)
Ne vidd le a szemetet, lássam még a látványt,
kinek kell egy hajszárító, ha mérges gázzal táplál?
Levesbetét, bús magányban, párolog a kénben,
minek legyek testhezálló, ha nincsen már reményem!
Nyitott ablak, szenvtelenül, tiporja étvágyát,
pár éve még láttam én is, varangyos kabátját!
(refrén 2x)
Ne vidd le a szemetet, lássam még a látványt,
kinek kell egy hajszárító, ha mérges gázzal táplál?
--------
"Kispál és a Borz súlyos nyomot hagyott a magyar könnyűzenében, amit az jó néhány évig biztosan nem fog kiheverni"
Ha ezt az irományt vitaindítónak szántad, akkor nagyon jól meg lett írva.
Ha ezt valóban így gondolod, akkor te voltál az, aki nem érti ezt a zenét és sértődöttségében megfogalmazta a fentieket.
Téged bántott ez a zene. Bántott, hogy nem érted. Bach a te istened. Ámen.
ezek a srácok annyit fejlődtek hangszerhasználatban amennyit te sosem fogsz, semmiben...
kaccsojjaki
Tarisznyarákok ne sírjatok. Ott van még a pufharmincipszilonkaukázus. Bőven elég.
Jövőre lehetne még egy Ákos/Tankcsapda/Republic közös búcsúkoncert.
Hát. Szerintem azért gondolj bele, melyik más zenekar írt volna számot József Attiláról.
Hehe! Látszik, hogy nem csak érted a viccet, de próbálkozol te magad is ilyesmivel.
"regression 2010.08.09. 09:45:58
HEz a "mindenki-műveletlen-zsírosparaszt-aki-nemérti-akispált" attitűd több mint irritáló."
de ez a kiscsillag, csík zenekar féle dolog már a könyökömön jön ki. ha meghallom hogy csík zenekar fejvesztve menekülök.
na majd karácsonykor posztolok a keresztes háborúkról.
ja nem, már azt is ellőtték. nehéz kenyér ez a címlapharc.
2. Az más dolog hogy az elmúlt 6-8 év nem olyan lett mint kellett volna, őket is megcsapta a népszerűség szele, akkor születtek az egymásba borulós jajongós számaik. (ld még Quimby legutolsó dalai).
3. Az is hiba volt, hogy Mo-on minden fesztiválon Tankcsapda-Quimby-Kispál volt a magyar headliner hármas. Ilyenkor elfárad a sztori (nem mintha a másik kettő nem fáradt volna el).
Másrészről, ki fogja őket pótolni, akkor majd hiányoljuk őket.
4. Szöveg: Bizottság-URH-Kiadó szövegei akkor most jobbak vagy rosszabbak voltak? Én mai napig Európa Kiadó-t tartom az etalonnak, de a Kispál egy kicsit kárpótolt.
Szóval, a virágozzon minden virág jegyében, mi a fasz értelme van ennek? Ha a csalhatatlan esztétikai érzéked nem fér el benned és mindenképpen írnod kell, elemezz olyat, amit elemzésre érdemesnek tartasz.
Ha ilyen lesújtó a véleményed, miért töltöd azzal az időt, hogy írj róla? A politikai publicisztikában ennek van értelme, de ez csak popzene, még csak nem is művészet, bakker. Showbusiness. Ettől nem fog megzuhanni a forint.
Világmegváltás nincs benne, de hogy most miért baj, ha kicsit meg kell erőltetni az agyat? Vagy ha baj, akkor tovább kell állni. Vagy legalábbis nem kárörvendő posztot írni. Keselyű tempó ez.
kérlek magyarázd meg, hogy ez mit jelent. Egyáltalán a téma, az együttes szempontjából releváns ez a mondat?
Kényszer, érdek, ösztönélet
Három nagy fekete fabábu
Döntsd le őket, menj el délnek..
na ezt még nem sikerült pontosabban megfogalmazni
abszolúte nem értesz hozzá, az látszik
csak jelezni akartam, hogy az alterzenés (és kissebb részben a steak-es) poszt után hagytam ott végleg a blogodat, tudatosult bennem, hogy egy félművelt nagyarcú önjelölt megmondóember ömlengéseit olvasom. Na, rólad ennyit.
@volankombi: vitaindítónak valóban jó, bár elég provokatív.
Arra, hogy zeneileg nulla lenne, csak egy külsős hivatkoztást tudok említeni, hivatásos komolyzenész (mondják ezt így?) barátom egy koncertet végighallgatva jelentette ki, hogy sok szokatban akkordot használnak, egyéni a zenéjük.
Én szeretem a Kispált, úgy 10-12 éve lettem a rajongójuk, már erősen túl a kamaszkoron (akkor még Queent, Roxette-et meg Cranberriest hallgattam, sok más mellett) és igazság szerint nem értem, miért vált ki ilyen szélsőséges indulatot emberekből.
Amúgy nem érzem, hogy annyira a kora zenéje lenne, aktuális témákat nem nagyon találok a dalaikban, inkább általánosabb dolgok kerülnek elő; nő, férfi, ego, szex, élet, halál.
Nekem nagyon sokat adtak, és nem hiszem, hogy ki fog kopni a zenéjük az életemből, soha nem a slágerlistákhoz igazítottam a playlistemet.
Érdekes látni egyébként a poszt higgadt stílusát összevetve a tarisznyás entellektüel fensőbbségből kivetkőzött fanboyok trágár fröcsögésével.
4. Szerintem a Lovasi-szövegek képi világukban, hangvételükben bárkivel versenyképesek, de Menyhárt Jenő, Pajor Tamás, Bereményi, Bérczesi Robi vagy épp a Bizottság aktuális szövegírói is teljesen egyedi karakterű szövegeket alkottak. Ebben a műfajban ők mind nagyon jelentős állomások.
"és igazság szerint nem értem, miért vált ki ilyen szélsőséges indulatot emberekből"
Pontosan azért, mert volt előtte is 10 évük ami kicsit más volt. Számomra az volt a Kispál, a következő 12 év meg a "csináljunk mán pénzt is ezzel, bammeg ha má' ennyi időt/energiát beleőltünk"
Szemét poszt.
Hendrix is hárman volt, meg a Police is, hogy mást ne mondjak. A U2 ugyan nem hárman volt, de azért a három akkordról anno jól elmondták:
"All I've got is a red guitar
Three chords and the truth"
Akkor már inkább ezt a PUF-ot kellene siratni.
www.youtube.com/watch?v=dnx8STRXLXY
www.youtube.com/watch?v=J1l1CqGTkzQ
A Kowalski kommercializálódását meg inkább a krisnásokra fognám, mint a Kispálra. Nem is értem, hogy került ide. Hiperkarma dettó.
Puszkány. :D
Tudod, vannak ilyen, és olyan emberek. Én fanboy vagyok, de soha az életben nem volt tarisznyám, nem felsőbbrendűsködtem, és, úgy általában, nem szokásom sommás ítéleteket mondani senkiről. Ja, és igyekszem ritkán általánosítani, hiszen minden általánosító hülye. :)
Szerintem te se tedd, mert esetleg többen butának fognak nézni.
De U2-t Police-t és Hendrixet egy lapon említeni ezzel a pocsolyazenével? :) Ugyanmár, túlzás és szegény Jimi forog a sírjában!
Ezt az életérzést lehet rühellni, megvetni, stb., de aki itt nőtt fel, és azt mondja hogy sosem érezte igazán bele magát, az hazudik.
A Kispál valóban nem lett világhírű. Nem azért, mert egy jelentéktelen, gyenge formációról lenne szó, hanem azért, mert túlságosan is ide kapcsolódik. Itt mond valamit igazán.
1) 20 évesen nekem is hasonlókat gondoltom. Szőkített nő, mijez a hülyeség?! Semmi értelme, idióta alteres bagázs! Aztán 30 évesen meg már nem nagyon tudtam elképzelni, hogy mit nem szerettem rajta 10 éve. Lehet, fel kell nőni hozzájuk?
2) Értelmetlen szövegek: pl. a Csillag vagy fecske kokrétan egy vers is lehetne. Büszke volnék magamra, ha tudnék írni olyat. Az, hogy a posztoló nem érti a verseket, nem baj, csak ne tegye közszemlére hozzá nem értését.
3) A zenéhez nem értek. De tetszik az a "3 akkord". Baj?
Erről ennyit.
Utcai harcosok: Irány Pécs! Elő a Molotovokkal!
Ez, ugye, tételesen nem igaz, bár amikor elkezdődött, még Halász Juditot hallgattál, úgyhogy elnézhető. De a Kárpátia sokkal erősebben gyökerezik a Budapesti székhelyű revizionista romantikában és a semmitmondó "nemzetközileg is értelmezhető" gótmetálos giccsben, mint a Kispálban, amit, felteszem, ugyanúgy nem is értenek, ahogy te sem érted.
Abban pedig, hogy lehet "Kárpátia-jelenség", a MAHASZOS-Danubius-Juventus-Sláger rádiós (akiket illik elsiratni)-Lemezkidaós mutyinak sokkal nagyobb szerepe van, mint bármi másnak: addig-addig oktrojálták a piacra az értelmetlen, űres sramlipopt, amíg valaki meg nem lovagolta a nagy kotrollált piacba beleszaró fiatalokat.
Ebben az értelemben Lovasi sokkal inkább ellenpontja az egész Kárpátiás történetnek, semmit katalizátora, mert a saját lehetőségei között megpróbálja szélesíteni ezt a piacot.
Meg a 16 éves egyébként veszélyes állatfajta. Mindenben képes mély mondanivalót találni, ami kicsit is bonyolultabb, mint egy marék szög. Szóval, nem mindegy, hogy a 16 évesek mivel találkoznak először, mivel kezdenek lázadni, Kispállal vagy Kárpátiával. Kispál már nem lesz, Kárpátia meg lesz, nesze neked szép új világ.
Hendrixről nem tudhatjuk meg, hogy lett volna pofája a haknizásig kihúzni, a Police tudta mikor kell lehúzni a rolót. A Kispál sajnos nem tudta.
Lovasi sokoldalúságát mi sem bizonyítja jobban, mint hogy hajlandó és képes egy olyan - a maga nemében profi - zenekarral is együtt játszani, mint a Csík zenekar.
Mar egy mondatban emliteni oket sem vall tul sok ertelemre, de az, hogy leszolod azokat, akik Bach (tehat minden idok legnagyobb zeneszerzoje) zenejet hallgatjak, mert szerinted "nem ertik" a te harom akkordos rockzenekarodat, szanalmasnak tunne, ha nem zavarna benne az elkepeszto pokhendiseg es onelegultseg.
Amugy boven megfer egymas mellett a ketto, csak ahhoz nalad ertelmesebbnek kell lenni.
A borzot azt még mindenki tudja, hogy egy lompos farkú állat, de ezt így...?
Akkor már inkább Kovács, vagy Nagy, vagy talán inkább Szabó.
" kinyílt a világ " kitételt. " Nemzetközi
visszhangról " pedig legfeljebb Batu Kán
vonatkozásában lenne szabad értekezni ugyebár.
Még egyszer mondom, azért nem értem ezt az attitűdöt, mert ez csak popzene. Semmi értelme ízlésekről vitatkozni, gondolom, te is azért csinálod a HDR-t, mert élvezed, mert szerinted ez valami, vagy megy valahová. És ha valaki azzal tölti az időt, hogy arról futtasson eszmét, hogy ennek mennyire nincs értelme, akkor te is azt mondanád neki: akkor ne nézze, és fordísa az energiáit olyan dolgokra, amiben örömét leli.
@Mitya Ivanov: szerintem releváns, megpróbálom máshogy megfogalmazni. Arról van szó, hogy egy olyan kort, vagy egy koron belül egy olyan réteget reprezentál a Kispál, amelyik nem tudott vagy nem akart másról tudni, mint saját magáról, minden másra kellemesebb volt azt mondania, hogy az irreleváns. Azért, hogy saját maga számára releváns maradjon, önmagába záródó (szöveg)világot alkotott, miáltal ezoterikussá vált. Aki nem érti, hülye, aki érti, jófej.
Egyébként nem gondolom, hogy a Kispál könnyűzenei deficitet jelentene. Ez egy jelenség, ami nagyon meghatározó volt és lesz is, ez a kommentekből is látszik.
Azért annyira nem adták el a seggüket, akkor most nem itt lennének, hanem valahol a RTL Klub műsoraiban. A Ha az életben sikere után végképp megcsinálhatták volna...
Azt meg valahol meg lehet érteni, hogy pénzt is akartak látni, éhes volt otthon a gyerek, vagy mi.
Azon érdekes lenne elfilozofálni, hogy miért ők lettek az etalon a rendszerváltás utáni magyar alterszcénában, de nem hiszem, hogy Lovasi felelősségre vonható lenne ezért: ezt bizony a közönség csinálta, és feltehetőleg a zene, ami valamit kellett hogy adjon, hogy így elszaladjon az együttes híre (Akor még nem volt PR-gépezet).
(Pl. Ákosnak is kaialakult a maga fanatizált tömege, mégsem tekinti senki kikerülhetetlennek a magyar könnyűzene történetében. )
Elkezdtem vitázni, de rájöttem, hogy nincs sok teteje, főleg itt, úgyhogy kitöröltem a fél kommentemet (bár inkább itt dicsérem a zenekart, mint rajongói kommentek között...).
Mindenesetre:
Szerintem jó zenekar volt, nagy lélekkel, óriás egyéniséggel. Nem volt tökéletes, senki-semmi nem az, és elfogadom, ha valakinek nem tetszik, nekem is sok kult-dolog nem jön be.
Azt nem bírom felfogni viszont, miért tekinti annyi ember antikriszutusnak őket, miért szidják a zenéjüket (attól, hogy elismerem, hogy kimunkált, rendesen összerakott számok, még nem kell szeretni is őket), és miért okoz fizikai fájdalmat embereknek, ha az, ahogy és amit énekel Lovasi nem olyan, mint amit a többi ezer csinál az Aradszkytól Ákosig?
(Gondolom az első bekezdéseden túl már nem nekem szólt a szöveged :))
igen, címlapról jöttem, trollkodni
ja, rékuc, te is micsoda egy nyomi lehetsz. kövér vagy, nem?
Ez a poszt pedig vitaindító, ergo lehet nem csak egyfajta véleménynek van itt létjogosultsága.
A közönség lesajnálását soha nem éreztem se a szövegekből, se Lovasi megnyilvánulásaiból (nem vagyok fanatikus, de olyan 8-10 koncertjülön biztosan voltam).
Ja, és a vernyogás valószínűleg nem megy el, de ehhez a Kispálon túl olyan játékosok is hozzájárulhatnak, mint a Coldplay meg a Radiohead. valamiért mostanában világszerte divat lett nyávogni.
Lefogadom, te inkább Neotonért, meg Dolly Roll-ért lelkesedtél akkoriban.
Írásodnak van egy csomó pozitív része, de szerintem még éretlen vagy egy ilyen súlyú zenei téma megírására, mint a Kispál nekrológja....
1. ők nem próbálták magukat többnek mutatni annál, mint ami. kellemes zene jó szövegekkel és kész. aki ennél többet magyaráz bele...
2. miért kellene nemzetköziség felé terjeszkedni? ugyanmár. ezt nem értem, hogy kerül a "cikkbe".
Nem tunt fel, hogy a komoylzenesz baratod ilyen finoman fejezte ki, hogy teljesen kepzetlen zeneszek? :D
"Hat azert nem rossz hogy becsuktak a boltot, legalabb lesz hely uj zenekaroknak."
Hely eddig is volt, ha nem tudtak érvényesülni, az azért volt, mert nem érték el azt a színvonalat. Nem gondolod?
Ha az kell, hogy a kis sz@rok szóhoz jussanak, hogy a jó zenekarok lelépjenek, az elég nagy baj. Lovasi is azt mondta, hogy nem érti, hogy mért nem nyomta már le őket valami új zenekar. Hát azért mert nincs...
@h_zolee: nem kötelező a nemzetköziség felé terjeszkedni, ezt sem negatív kritikaként írtam, hanem jellemzőként.
Egy-két dalszövegét nyugodtan nevezhetjük a kortárs magyar költészet darabjának.
Elidegenedés, világvége, értékvesztés, a 90-es évek sajátos magyar valósága.
Az, hogy ez csak egy adott nyelven, egy adott korban működik semmit nem von le az értékéből. A legtöbb magyar irodalmi mű ilyen, attól még hihetetlenül értékes és egyedi.
Amúgy én nagyon szerettem régen:-)(90'), most már egyáltalán nem hallgatom, sőt, ingyen sem mennék el a búcsúkoncertre...Ők is változtak, én is változom...
Amikor a leginkább szerettem a zenéjüket akkor a koncertjeikre is gyakran jártam, a koliszobában is sokat szólt, mégis eljött az a pillanat, amikor elkezdett idegesíteni az egész. Már akkor sem tudtam pontosan mi, de van vlami baromira idegesítő a zenéjükben, a szövegben...
Mondjuk a legrégebbi dalok még most is tetszenek, de ennyi
Ja, acsarkodni azon, hogy mi ttszik mi ne, nem érdemes...
pá
néha iszonyatosan jól eltalálták az összhangot a szöveg/zene vonatkozásban, amin első hallásra borulni lehet.
hihetjük, hogy m.ószág szar hely stb., de hála égnek mindig van aki látleletet vesz ilyen vagy olyanformán az állapotokrul, osztán karistol vmit.
erre nem mindenki képes, nekik elég jól ment/megy
@volankombi:
lehet, hogy már beszűkültem, de abbó a választékból még mindig a legjobbat választottam, engedelmeddel, és tényleg szar érzés az öregedés. és én sem értem UP rajongását a trash-punk-metálért, és nem bánom, hogy nem annál maradtam, de biztos az is jó. nem fogom elemezni a szövegeiket. főleg, hogy nem is értem :D
Annyira fárasztóak ezek a "bölcsész"-cuccal jövő szerencsétlen dumák.
Ez a nyavalygás, nem amiről írja.
Amikor valaki ezzel kezdi, már nincs értelme beszélgetni róla.
Tényleg az a kellemetlen, amikor valaki szeretne "ott" lenni, de mivel
nem jön rá, hogy nem kívülről kell, örökké frusztrálni fogja hogy sose megy neki,
na ilyenkor ír ilyen posztot, amiből úgy néz ki, mintha utalna valami konkrétra, de alapvetően az egészhez tökéletesen irreleváns a hozzáállása.
@Rékuc: ha ez neked kín volt, hallgass egyszerűbb zenéket.
btw és én sem voltam soha semmiféle bölcsész
egyébként meg elég jól énekel, a kispál meg remek gitáros, hatalmas szólói vannak..
Na, én a dalszöveget kb leszartam akkor is, illetve belemagyaráztam saját világomat.
Szóval, jó ez így, ahogy van.
Másrészt nem kéne annyi pop (stbsb) zenét hallgatni, van pár másik univerzum is. Másik univerzumból nézve ezek nem olyan véresen komoly dolgok, sőt.
Harmadrészt a Kispállal az volt a személyes gondom, hogy egy szövegcentrikus zenekar érthetetlen szövegmondással... a zene meg mesze nem olyan jó, hogy meg akarjam fejteni, vagy lemezboritón/weben elolvasni, hogy mit is nem értek. Pl Tom Waitset elolvasom.
Tizenévesen Európa Kiadót hallgatni azért szép teljesítmény. Kár, hogy a 90-es évek EK-ja már nagyon más volt, mint az eredeti zenekar
Amikor semmi köze a környezethez, a valósághoz a produkciónak, mert ők hip-hopot, brit-popot, vagy metált játszanak. A Kispál jellegzetesen magyar, jellegzetesen erre a korszakra jellemző.
De, ahogy írtam, éreztem, hogy ez jön majd le. De komolyan mondta, arra hoztam fel példának, hogy a Kispál nem az a tipikus három akkordos banda, zeneileg is egyéni amit csinálnak.
@volankombi:
Azért a PUF ugyanazon az albumon a Tréfa mellett pl. lenyomta az Indiánt is, szóval nem buzultak el teljesen :-))
www.youtube.com/watch?v=fwj-umPvoEc
A belinkelt korai számukat nem ismertem, de az meg teljesen a 80-as évekbeli ordibálós szövegmondós alterstíl hatása alatt vannak.
@pajaro: Hát, azt Lovasi is elismerte, hogy kincepciós díj volt, és még nem korai volt odaadni neki.
A Kispál pedig maga volt a koncepciótlanság nimbusza, maga a MÁSSÁG.
Milyen? MÁS. - Csak ennyit lehetett róla mondani, se jót, se rosszat.
Talán csak annyival egészíteném ki, hogy nem csak a magyar, hanem a nemzetközi könnyűzene is egy kicsit kiürült az utóbbi 1-2 évben. Nincs egy jó szám, egy dögös stílusú zenekar. Remélem ennek már holnap vége.
Vakok közt a félszemű a király. Azért sikeres a Kispál meg a Csík meg a tökömtudjamilyen tarisznyászenekar, mert nincs más. :)
Savage Sentimental & The Cool Breeze Foundation · http://lettreindividuelle.blog.hu/ 2010.08.09. 11:28:24
Amúgy épp ideje volt, hogy abbahagyják, mármint a kispál, ez a szemüveges csóka néha érdekeseket mondott a zenén kívül, de a nyekergő kántálás kibaszott idegesítő volt. Sose értettem mér ugrálnak rá annyian, mondjuk már a fekete lyukban is, pedig az már nagyon régen volt.
ugy porgott le, eszre se vettem, minden szam tokugyanolyan, az Emese tunt ki egyedul
azota se ertem, mit lehet enni a Kispalon
a PUF-ot viszont szeretem
Rengeteg motívum, szimbólum végigvonul a Kispál dalszövegeken.Lovasinak gyakran sikerült egészen komoly mondanivalót 3 perces popszámokba sűríteni. Nekem a világvége dalok a kedvenceim, mert ironiával közelít a témához, nem pátosszal, ahogy mindenki más.
a legkeserédesebb amúgy az egészben az számomra, hogy valójában amit mutattak, amik ők voltak, az a magyar társadalom leképződése volt. és ha belegondolunk, hogy ilyen társadalomban nőttünk fel, azért az szerintem elég lehangoló.
Számomra egyébként megkerülhetetlen a Kispál-Ákos párhuzam. Ákos is meghatározó akart lenni ebben a korban és érzésem szerint róla ez abszolút nem mondható el. Önkormányzati és felekezeti pénzekből ingyenkoncerteket adni nem nagy kunszt, lépten-nyomon elmagyarázni, hogy mi az igazi erkölcs pedig szerintem ottrombaság. Lehet, hogy neki jobb a hangja és bonyolultabb a zenéje mint Lovasiéknak, talán a szerénységből is kifolyólag a Kispál jobban szól.
Ezt csak azért írom le, mert ő is tehetett róla, hogy inkább a Kispálhoz húzott a szivem.
Hallottam már és 30 mp-nél tovább nem bírtam elviselni a nyüszögést. 12 egy tucat.
@S'hark:
Mivel jórészt zárt a blog, nem is vagyok kíváncsi az "utcáról" bejövő hozzászólásokra. :)
És kirándulok benne mint egy bölény
Akinek azér' van a rezervátom
Mert úgy szeret lakni, ahogy én
Elsétálok én a kerítésig
Nincs azon túl kedves a szememnek
Ha meg lenne, hát biztos hogy nem olyan
Amit egy ilyen kis világba beengednek"
Ja, bocs, neked ez értelmezhetetlen... Segítek:
Lovasi saját magát adja, azt zenéli, ami neki tetszik, nem másolja a külföldi divatirányzatokat. Ha neked is tetszik, váljék egészségedre, ha nem, nem muszáj bemenni a "rezervátomba". Akik benn voltunk/vagyunk (sok százezren), nekünk ez jó volt.
viszont számomra érthetetlen, hogy tudnak 40-50 éves fejjel 16 éveseknek szóló számokat írni. 16 évesen imádtam őket, mert nekem szólt, most meg már unom, mert én felnőttem, ők meg nem. az egyetlen tippem, hogy csak eladni akarták magukat, mert jólment a tinibizniszszekér mindenfesztiválonkoncertezünk hakni.
Jaggert ne említsd! A Hobo meg a többi magyar posványba való kuruttyoló rendben van, hogy azokhoz hasonlítod, de Jagger azért bőven felettük áll :)
Ebben speciel tevedsz ;)
nem baj barátom, Te tudod, hogy mi a nívó a számodra...
Hehe, ez nagyon ott van !
Tízet találtam, tíz hibát,
Az életemben eddig
Nem hibáztak én előttem,
Még sohasem ennyit.
Ha meghalok, az angyalok
A dossziém láttán
Fejüket csóválják,
Hogy bizony ez csúnya látvány.
Egyszer még kiskoromban megmutattam,
Másodszor a ABC-ben csokit loptam,
Öltem bogarakat, három disznót,
Megcsaltam a nőmet, ez a negyedik volt.
Öt: vasárnap segítettem az apámnak
Felásni a kertet 'jaj bocsánat',
Hatodiknak Istent emlegettem,
Sajnos negatív értelemben.
És legalább hétszer megkívántam
Más kocsiját, házát, nőjét és még itt van
A nyolcadik bűnöm, ami hármat ér,
Bocsásson meg valaki mindezér'!
A nyolcadik hibámat csak nehezen mondom el.
Kaptam a központtól egy tojást,
És várni kellett, hogy kikel.
Kikelt és rögtön megvert,
Aztán bedobott egy kútba,
Azóta ő helyettesít, ő visz titeket tévútra.
Ennyi... nem kell ehhez magyarázat... akinek ez nem elég, az ma este nem jön ki a Szigetre.
mert más volt a zenei képe is más volt, meg a mondanivalója is.Kár hogy Lecsónak nincs igazából hangterjedelme és képzett hangja. akart vmit.
A Kispál semmit nem akart, csak olyan flegmán kiröhögni a faszokat és rámutatni pár értelmes, értékes dologra, amikor még nem döngöl bele a földbe a mindennapi munkád, család, hajtás, élet...
De sokszor olyan volt ez, mint amikor a szobám közepén eljátszom a lázadó szabadságharcost, miközben harcosan dúdolom a Börtön ablakábant...hangulata volt, igenis jó volt..egy ideig.aztán az utóbbi 6-7-8 évben úgy volt szar, ahogy kellett. munkából nem lehet szívből jövő érzéseket kiborítani az utcára...nem is ment.
Inkább szégyen, hogy eddig még elment mint egy gyár, pedig már szart termelt..a logó megvolt, de a bezinmotor ugyanaz a vmikor lendületesnek tűnő 1.6-os 90 lovas, már épp injektoros autó, amiben már szétmállik a kasztni, meg recseg-ropog a futómű, óriási holtjátéka van, fék zéró, de egyenes úton fájdalmas kűzdés árán kihajtjuk belőle a 100-at és büszkén mosolygunk, hogy :na, tudott ez vmikor 200-at is..aha, persze.
A hiperkarma hasonlít, de ellenben Lovasi -talán valóban-bunkerköltészetével én azokat a szövegeket ngyon szívesen hallgattam koncerteken, mert nagyon jó összerakott, okos-kedves dalszövegek voltak.
A Kowalsky-t meg ne soroljuk ide, mert egészen más arca van. Sajna erre meg a sok marketinges divatmaca mozdult rá, mintha köze lenne hozzá...nagy életérzés, meg ilyesmi...persze karikatúra valahol az is.
nem mer a magyar zenei élet, z a baj. gyáva. a kiadó is, a zenekar is, fantázia sincsen meg kreativitás. olyanok, mint a majmok, a nyugati szart koppintják.
Na ebben viszont pont remek volt az előző pár zenekar.csak sehol máshol nem eladható.
szal a régi cuccaik jó zenék, meg van a helye a szívemben, de az mindig is zavart, ahogy sokan kikiáltották magukban 'a nagy elvont, leszarom, művészzenekarnak' meg, hogy sokak számára ez a top és aki szerint nem az már egy szar. meg hát a kossuth díj is vicc.bár maga a díj is az, szal végül is mind1 már.
szal jah.. lehet abban valami, hogy a sok balfasz rajongó ferdítette el a bandát :D.. de azért nekik is megvolt rá a hajlamuk maradjunk annyiban.
Szerintem ez a szám is az ilyen post-okra válaszol:
"Rajtakaptál nincs történet
Nem vár itt semmi téged
Egy film sem azért ér ősszel véget
Hogy hideg szél fújja a széked
Gyújts lámpát az idegen elment
Mi is megijeszthettük volna
Az ajándékodat, - miközben kint meg süt a nap
Egyedül egy szobában bontja (fel)
Nem műsor ez ne maradj végig
Ha szomorú meleged félted
Rajtakaptál nincs történet
Nem vár itt semmi téged"
Én ott leszek ma este, és néhány régi mozdulatra a hullámok is sorba állnak. :)
"Tisztelt nézők, és rádiót hallgatók
Itt a világ végén csinálnánk egy nagy fotót"
En nem mondtam, hogy hulye, aki szereti a Kispalt. A rajnogoi viszont tobbnyire mindenkit lehulyeznek, aki nem szereti a kedvencuket, hiszen ez csak azert lehet, mert nem eleg mely es intelligens.
hátkéremszépen: a kiabálás buddhista légzőgyakorlat, és semmi félelem nincs benne.
death-metálon át newschool hc-ig
köszönöm, hogy leírhattam.
(nem! nem gondolom, hogy a hiperkarmáék dupla, esetleg tripla csavart raktak volna bele)
az Emese volt az egyetlen megkulonboztetheto szam az osszes kozul, a tobbi egykaptafa, egysiku, bealvos zene
(mint a Coldplay, azt se ertem, mi a jo benne :)
de mint mondottam, nem vagyok/voltam fan, igy a kazettak vegighallgatasa utan visszaadtam a tulajnak, nem tartottam meg, mindenki oromere :-D
A kárpátia az az igazi haladás a magyar zenében! 100 % politika, + mindent vissza, és hasonlók! Gyucsányista a Kispál? Ennyire elvitte az agyatokat a Magyar Hírlap (v. Nemzet)? Amúgy a PUF régebbi mint a Kispál, ha tudnál bármit is arról, amiről beszélsz...
Régen sokszor PUF előzenekara voltak.
biopszia: Európai....sőt mi több, magyar környezetben meg nem. És még mi vagyunk itt többen, nem a budhisták. Azért megnézném, mit szólnának, ha fehérben mennék egy temetésre. Hiszen a világ több részén, sőt a régi Mországon is a fehér a gyász színe. DE ne izgullj, majd a tibeti koncerten nem adja ezt a számot elő a HK.
Erről az unokaöcsém jut eszembe aki jött, hogy az Avatar a legjobb film a világon. Mikor mondtam, hogy szerintem szar, ő azt hozta fel példának, hogy az a film amit ennyien megnéztek és szerettek az nagyon is jó. Persze a McDonalds-ban is néha fél órát kell sorba állni,olyan sokan vannak, de attól nem biztos, hogy a legjobb kaja földön :)))
archivum.pergokepek.hu/hu/issuearticle.aspx?GUID=2dd63bb5-660c-4f94-a478-4232770fa4e3
Húsrágó hídverő ?
Halszív ?
Kényszer, érdek, ösztönélet ?
szal nem tom.. szerintem a Kispál hangulatot csinált a zenéjével, életérzést, de mondanivaló tényleg kurva kevés volt. más kérdés, hogy ettől még egyáltalán nem rossz amit csináltak, csak fölösleges túldimenzionálni :)
De ez a saját véleményem, a saját izlésem.
Azt mondjuk csendben megjegyezném, hogy Lovasi megelőzte a korát; Ámerikában is csak cca. 2005-ben jelent meg az a marha irritáló szögletes szemüveges hipster generáció, akik az apjuk ingét hordják, és a szarást is csak "ironikusan" teszik, nem komolyan (vö: bunkerköltészet).
A Kispálnak ez már '90-ben sikerült.
Esetleg hallottál olyanokat hogy Soundgarden, Pearl Jam, vagy ne is említsem: Temple of the dog, Mother Love Bone...stb.???
Hat van a gagyi meg van az all intelektuel zene ennyi de azert mind ketto a zenetol messze van.
De ez szubjektiv dolog hogy mi tetszik, ha pusztan zeneileg nezed akkor a kispal messze lefele stagnal
Ha _tényleg_ érdekel.
archivum.pergokepek.hu/hu/issuearticle.aspx?GUID=2dd63bb5-660c-4f94-a478-4232770fa4e3
Mellesleg a népszerű Beatles a korai években azért annyira nem tette volna őket hallhatatlanná. A késői éveik emelték őket legendává, ami korántsem volt már az a kiscsajos pop zene, amiért milliók rajongtak. Bár valóban a Beatles mindig népszerű volt és valóban jók is. Ha ők 300 évvel korábban születnek akkor ma Beethoven és Mozart szinten lennének, legalább is Lennon-McCartney :)))
A zenét pedig összehasonlítva a többi magyar zenekarral...nem is értem miről írsz.
Ennyi. Ennyire egyszerű és kerek. Persze lehet mindennek magyarázatot adni, illetve lehet mindennek értelmet keresni. Pl. mi értelme van annak, hogy itt írunk mindenféle hülyeségeket? Van aki ezt is meg tudja magyarázni, ideológiát tud köré gyártani. Sőt, két ember már két eltérő magyarázatot tud erre adni. De fölösleges...
Mindenesetre aki a 90-es években volt tizenéves, az ne nagyon akarjon mélyenszántó dolgokat keresni a magyar zenei életben.Mármint amiben ő élt. Kicsit régebbre kell ahhoz menni.
Én értem mit mondasz (persze ettől nem tartom magam jófejnek), és látszik, hogy 200 km magasról lesed a Kispált. Így jobban lehet látni a részleteket.
Végre valahára vki nem csak dicséri ezt azt ostoba szart!
www.youtube.com/watch?v=VryliDwd6j4
Talánszép (Gödör-induló :)
az egy fil betetdala volt
abba a filmben ilyen zenek szoltak, mert arrol szolt
Ok meg felenekeltek
miert ne?
Kispált azért szeretek hallgatni, mert egyrészt bizonyos szöveget pont a mondatok rossz tördelése miatt csak sokadik meghallgatás után értek meg, másrészt a számokat hallgatva konkrét képek tárulnak elém. Olyan, mintha Lovasi azt írta volna le, amit éppen lát. Lehet, hogy valójában csak kitalálta, de amikor hallgatom, akkor én is ugyanazt a képet látom, és látom, hogy mit csinált, mi történt abban a pillanatban. Ettől zseniális.
A zene pedig csak rátesz egy lapáttal.
Egy zene akkor jó ha beindít az emberben bizonyos érzéseket (persze lehet ez ellenérzés is valaki esetében, ez szubjektív).
Nehéz volt az utóbbi albumokat megemészteni de ma már jobban szeretem ezeket hallgatni, mint a régieket.
Nagyon sajnálom, hogy vége, nem hiszem, hogy hamar lesz méltó utódja.
A poszt írója nincs még 30 éves.
A poszt írója nagyot fog csalódni, amikor csak az utódzenekarok (a mai zenei szcéna) marad-nak.
A poszt írója nem tisztel hagyományt.
A poszt írója nem ért semmit az avantgárdból.
Nem ismer sem klasszikusat, sem újat (neo-t); nincs tisztában a kultúrtörténettel.
A poszt írója nem érti Magyarország történetét.
A poszt írójának köze nincs bármilyen releváns filozófiához, politikai gondolkodáshoz, ideológiához.
A poszt írója nagyképű és tudatlan.
A poszt írója még nem hallott ezekről a fogalmakról: narráció, szereplíra, áthajlás, hommage, stb.
A poszt írója csak egy fokkal áll a kritika nélküli fogyasztói társadalom (csáva, katyvasz mastrancia) fölött.
A poszt értékelhetetlen.
az teljesen rendben, ha nem tetszik ne hallgasd, ne vedd a cd-t, de milyen suttyó dolog már véleményt alkotni arról, amit nem is ismersz..
menjetek haza szépen a meló után verjétek ki a kis törpét a retyóba.. nektek ennyi a sikerélmény
Vagy te mindenhez hozzászólsz, ahhoz is, amihez semmi közöd?
Velős volt és igaz!
Mindegy, hogy a Kispált szereti-e valaki vagy sem. Ez egyéni, de hogy nem nyomtalanul mennek át az évtizedeken, az hétszentség!
Különben is! Hazudós zenekar! :-)
(Szidjátok akkor a Tankcsapdát, a Nyerset, a PUF-ot is. Úgy dukál.)
malacz rezignált · https://www.facebook.com/pages/Malacz69-vil%C3%A1ga/173965402643571 2010.08.09. 14:04:37
A legnagyobb sértés ever!
Van igazság a cikkben, de kissé túlzásnak tartom a Gyurcsányi párhuzamot. Ha nem lett volna Kispál, mi lett volna? Én személy szerint örülök, hogy van egy ilyen zenekar Mo-on, aki ekkora tömeget megmozgat. Bölcsészek? Nekik nem szabad koncertre menni, vagy mi? Nyilván a körükben népszerűbb egy szövegcentrikus zenekar. És nem, nem vagyok rajongó, nem vagyok bölcsész, csupán diákkorom meghatározó zenekara. Az a jó, ha valami megosztja az emberek véleményét, nem vagyunk egyformák, csak az nem esik jól a lelkemnek, amikor valaki a múltam egy részét pocskondiázza, így, hogy konkrétan szar, meg fos. Hangsúlyozom, nem a blog írójáról beszélek. A kritika rendben van, de pusztán valamiről így kijelenteni, csak mert nem tetszik? Gyerekes. Szerintem.
Átgyúrtuk életté
Idő komámmal
Ez üldögélést
...
Végül is mindegy is
Tudtam, hogy nem is jössz
Este csillag voltál
Nappal meg fecske
Minden föld bevetve
Minden nő rendbe
Na, ezt hagyom itt neked
Te csillag vagy fecske...
____
Ha valaki ezekből és a hasonló sorokból nem érzi/érti,hogy ez nem 1 átlagos popzene-szöveg,
ott nem biztos, hogy az előadóban van a hiba.
www.youtube.com/watch?v=xxVqDZcLSyY&feature=related
mondanivaló: sikerült elolvasnom pár szövegét. Értelmet szeretne adni az értelmetlennek + jó, néha azért rímeljen is.
Korban engem is elkaphatott volna, de életvidám gyerek voltam:)
R.I.P - 4ever
@hagyma:
Hát, egy kislemezen kiadták, azért rendes LP-re nem tették fel. Tímár filmjében szerepelni az Egészséges erotika után nem hiszem, hogy annyira kommersz tettnek számított volna akkoriban.
Amúgy az überhiteles Alvin nem 2 albumnyi ilyen feldolgozással lett atommájer évekkel később?
malacz rezignált · https://www.facebook.com/pages/Malacz69-vil%C3%A1ga/173965402643571 2010.08.09. 14:10:35
Bazmeg, manapság sokkal trendibb fikázni a jót (Kispál, Tankcsapda), mint például Gyuri bácsi retteneteit.
Kifordult világ: ha népszerű mersz lenni, rögtön lecsap rád néhány okoskodó fikagyáros.
Aki lemaradt az első búcsúkoncertről, annak lesz még alkalma 5-6x elmenni olcsóbban megnézni! :P
Talán mert még elcsípték a 80-as éveknek a végét, hogy aztán meg nagyon megcsípjék a 90-es éveket. És mert olyan helyekről jöttek fel, mint a Fekete Lyuk, ahonnan nem szokás mainstreambe feljutni. De leginkább mégis azért, mert...
...hadd legyek lusta megfogalmazni, megtette ezt helyettem, előre is -naná-, amikor megírta "Egy kis rakkendroll maradék" címmel a Kispálék Ágy Asztal TV albumáról, hogy:
"Van most nekünk ez a Kispál zenekar, ez valami tényleg komoly nekünk, azt hiszem. (...) Lehet értük rajongani, én rajongok is, nincs mese. Ez jó érzés, máskülönben, lelkesedni jó.(...) "
Ha van egy zenekar, amelyik ennyire szarik minden megszokásra és előfeltevésre. Ha van egy zenekar, amelyikben mind a három fiú ennyire és így bír muzsikálni. Ha van ez a Lovasi nevezetű; ez basszusozik, énekel és olyan szövegeket ír, mint senkise. Nem
avantgárd, nem experimentum, semmi ilyesmi, mégis. Aki egyetlen számot is hallott már tőlük, az tudja. Egyszerű a Kispálban minden, maguktól értetődnek a dalok, nem meg vannak írva, hanem csak úgy vannak. Kispálék nem reflektálják a helyzetet, hogy rakkzenekar ők egy kelet-európai izében, ahol minden olyan más, legfeljebb az itt a címben idézett tréfa vonatkozik erre, mindjárt az első számban; lehet, hogy becsapás, de ahogy hallgatom a Lovasi nemtörődöm énekét, ahogy oda-se-figyelve keni el a szavak végét, ahogy úgy énekel, mintha beszélne, nincs mit tenni, csak az jut eszembe, hogy ugye ezt hívjuk költészetnek. Ugye. Soha sehol egy közhely se. Azt nagyon nehéz. Azt
nem lehet megcsinálni, annak lennie kell.
Ugyhogy nagyon lehetett várni az előző (Föld kaland ilyesmi...) után ezt az új háromságot: mintha sötétedne a Lovasinak a világa, azt hiszem. A könnyednek mutatkozó dalokban mindig ott volt az akkordokból-énekhangból-szavakból előmászó irónia mellett valami kesernye, kis beletörődés a bajokba, tudomásulvétel talán. De ezek most: kifejezett dalok a világ végéről, a címadó a legkegyetlenebbül (és a Fűben alvó meg a Jó a világ végéig ugyanúgy). A világ végéről úgy, hogy nem az apokalipszisről: csak úgy vége, semmi hiszti, élünk tovább meg minden, csak éppen vége. Szóval mintha erről szólna most ez az egész lemez, de nem kell azt hinni, hogy szomorú. Épp hogy vidám:
Tisztelt nézők és rádióhallgatók
Itt a világ végén csinálnánk egy fotót
Jöjjön ki este hétre a nagyrétre
Várja önt a világ pont a végére, végére, végére
Ez a kép: ez a zene. Komoly és mély és vicces és költői és egyszerű. 1993 van és >bár már nem számítottunk rá<: van magyar rakkendroll. Elképesztő."
Ez állt a Magyar Narancs, 1993 október 14-i számában, a Kispálék harmadik nagylemezéről. Azóta még kettőt csináltak, és nemigen lehetne róluk mást mondani, nagyon érzik most ezt a dolgot. Nem tudni, meddig fog ez menni, de 1996-ban még tart. Kilencedik éve.
1987, Pécs. A budapesti underground legendás nagy korszaka már lecsengett, de kazettára karcolt nyomai és az éppen aktuális ügyek, Sziámi, Neurotic, ilyenek Pécsre is eljutottak, az még nem a világ vége, azért. És Pécsen is voltak zenekarok. 1984-ben Pesten alakult, de félig-meddig Pécshez kötődött a Millenniumi Földalatti Vasútvonal, 1987-ben született Pécsen az Öregek Otthona, és ugyanekkor, fiatalabb erőkből a Kispál és a Borz. A MillFav az avantgarde örök tagadó szellemében élt: "Leterhelő dolgokat csináltunk, ahol az elsődleges az volt, hogy mi jól érezzük magunkat" - nyilatkozta Szemétzene című kazettájuk megjelenésekor a gitáros, énekes Kiszeljov Andrej (Indie 16, 1991/3.). Aki a mikrofont a szája elé tartotta, az Koszits Attila volt, munkájára nézve zenei újságíró, amúgy az Öregek Otthonában énekelt, gitározott, szöveget írt és ápolta az art-wave/underground hagyományt.
A Kispálék nem hagyományt őrizgettek, nyomták a magukét, jó kis tiszta gitárzenét. "Egy kis húzós, beindulós tánczenekar voltunk némi kis plusszal, amit még mi is csak sejtettünk magunkban, és nem is nagyon akartunk ennek a végére járni" - nyilatkozta a kezdetről, megintcsak Koszits Attilának a Kispál énekese, basszusgitárosa, Lovasi András (Z Magazin, 1996 február).
Az a kis plusz leginkább a Lovasi - ma már könyvecskében is kiadott - szövegeiben rejlett, meg hogy talán az átlagnál valamivel több energiát fordítottak arra, hogy saját műsorukat normálisan végig tudják játszani. Kezdetben négyen voltak, Kispál András és Lovasi gitároztak, Ozdi Rezső, aki a Borz nevet kitalálta, basszusozott, Brautigam Gábor dobolt. Aztán Ozdinak elfogyott a türelme, meg - Lovasi elmondása szerint -
zeneszerzésnél kioltották egymás dolgait a Kispállal, és lelépett, Lovasi basszusgitárra váltott. Az első demókazettát, 1989-ben már trióban csinálták, gyengén szólt, de ahhoz épp megfelelően, hogy az ember megszavazzon nekik egy rendes lemezfelvételt. Tizenöt szám, azóta majdnem mindegyik meg is lett, rendesen.
Koncerteztek sokat, klubokat indítottak Pécsen, és betörtek Pestre is, a kutyát sem érdekelte, hogy vidékiek, a lényeg, hogy aurájuk volt. Nem voltak elborult punkok, de passzoltak a Fekete Lyukhoz - aztán kinőtték. Azok közé a kis bandák közé tartoztak - mint a Pál Utcai Fiúk vagy az F.O. System -, amelyeknek még jutott némi kevés az ellenzékiség izgalmából, de történetük már nem abban a dimenzióban játszódott. A rendszer váltott, a hatalomnak rockzenekartól többé tartania nem kellett, meg hát a Kispálék eleve nem aktuálpolitikában utaztak, egy-két korai daltól eltekintve, azok is teljesen másmilyenek voltak, mint a szokott.
A 90-es évekkel eljött az a kor, amikor már nem egyetlen intézmény kényén-kedvén múlt, lehet-e lemeze valakinek. A Kispálék végigmászták a lépcsőfokokat, kazettákkal kezdték, kis kiadóknál, egyiktől mentek a másikig, külön történet mind, a maga tanulságaival, le is vonták, biztos, de a lényeg, hogy ontották a dalokat, töltötték meg velük a kazettákat, majd CD-ket, már hetven fölött jár a számuk. Végül eljutottak egy világcég honi helytartójához, a Magyar PolyGramhoz, és 2000-ig odakötözték magukat. A PolyGram visszamenőleg kiadta CD-n a régi csak-kazettákat, és nézett nagyot, hogy fogy, akár a friss.
Amin azért nem százezres példányszám értendő, szolíd tizen-huszonezres inkább: 1992-ben például a Föld kaland ilyesmi a 95., 1995-ben, az előző év novemberében megjelent Sika, Kasza, Léc a 152. helyen végzett az eladások alapján számított éves listán.
Előállt az a helyzet, hogy miközben a periférián néhány független kiadó figyel a legkisebb - néhány száz, néhány ezer főben kifejezhető - közönségréteg által igényelt zenékre, a piacot uraló öt
multinacionális óriás is keresi a maga "alternatív" együtteseit: tehát Kispál és a Borz (Magyar PolyGram), Pál Utcai Fiúk (EMI-Quint), KimNowak (Sony), Nyers (BMG), Tankcsapda, Sexepil (Warner/Magneoton) - figyelemre méltó, közülük a Kispálékon kívül a Nyers és a Tankcsapda is vidékről, Szegedről, illetve Debrecenből vette be a fővárost.
A "független" - bármit jelentsen is ez, mondjuk, gondolkodásában független - zenekar és a mammutvállalat együttműködésében akadtak, és nyilván akadni is fognak konfliktusok (mi legyen a borítón, miből legyen klip, mi legyen a cím, effélék), de egyelőre úgy tűnik, működik. Miközben komolyan veszik, amit csinálnak, a Kispálék képesek maradtak kívülről is nézni önmagukat, amiből aztán olyan önironikus dolgok születnek, mint például az első PolyGram album címe (Sika, Kasza, Léc, ami a rockzenész-zsargonban azt jelenti: lezavarni a műsort, zsebre vágni a dohányt, és tűzni haza) vagy az "őszinte, kőkemény rock" közhelyét kifordító Hazudós Zenekarok turnéja 1995-ben, Kispálék mellett a Pál Utcai Fiúk és a Tankcsapda közös országjárása, amelyhez néha a Nyers is csatlakozott.
1996 is munkával indult: adtak, mint a nagy sztárok, egy unplugged-koncertet a Fővárosi Nagycirkuszban ("ezek a dalok így nagyon elkezdték élvezni, hogy életképesek egy másik világban is" - írta Marton László Távolodó a Magyar Narancsban), s országos turnén kezdték bejáratni a legújabb albumot. Csakhogy: közben, márciusban megváltak dobosuktól, Brautigam Gábortól. Már nem először, de valószínűleg végleg. Az első válás a Sika-album felvétele idején történt, túl bonyolult ritmusokat találtak ki, neki
meg nem ment, begörcsölt, maga ajánlott helyettest, az Andersen dobosát, Kiss Attilát, de aztán visszahívták: hiányzott. Ezúttal Tóth Zoltán lépett a helyére, a pécsi Coda együttesből.
Kilenc év és öt album után senkinek sem lehet könnyű a szakítás, a legodaadóbb rajongók biztos zokon veszik, de az a kegyetlen igazság, hogy ebben a műfajban a hátul ülőknél sokkal több figyelem jut az elől állókra. Elöl pedig, a színpad szélén ugyanúgy Kispál András művel durva vagy finom dolgokat a gitárján, ugyanúgy Lovasi András löki a - könyvben is kiadott (Lovasi András: Kispál és a Borz dalszövegek (DTPrint, 1995) - lehetetlen szövegét, mint mindig - s amit eddig odatettek, az ül.<<
www.artpool.hu/muzik/magkispa.html
Csinálj csodát, én meg elhiszem
Hogy kell egy rendszer, ami nem mozog
És megígérte Anyu is, hogy megkapod
Mert a karod csak egy holt ág, vágd el és szaladj
Egy vonalban vannak most a szíved meg az agyad
Húsrágó, hídverő, ne sírj a versen
Én idáig jöttem, most dolgozzon a lelkem.
www.youtube.com/watch?v=W-HwfyViDxY&feature=related
Most, hogy a munkám megengedi én is írok egy kommentet.
A véleményem szerint az élet szar, magyarnak lenni meg a legszarabb. Mindegyik magyar együttes szar, szar a magyar underground, szar a magyar rock erről meg az EMO szarról a bűz miatt nem is tudok írni. Ezért a szigetre se megyek mert szar. Az összes magyar film szar, élén a csinibabával.
De higyjétek el, ha az élet nem lenne szar, talán a Kispál se lenne az, de így.... ááá SZAR!
Én szeretem az operát nagyon, de vannak olyanok amiktől falra másznék és vannak olyanok amit bármikor tudnék hallgatni többször is. És sokszor pont a favorizált operák nem annyira jók (Verdi-Aida), hallasz pár ilyet és kiszaladsz a világból, mint én is és közben vannak gyönyörűek is ám...
Egyszer azt hallottam, hogy még régebben azt nyilatkozta, hogy a szövegeket a WC-n írja, sz@rás közben, habár ez lehet hogy csak városi legenda. :)
Mindenesetre nem hinném, hogy Ő komolyan venné a postot és gondolom a post írójának is egyetlen célja volt: reakció vizsgálat.
Lovasi szerintem is jót röhög a poszton, ha egyáltalán pont nem szarja le. Épp próbál, gondolom.
ha nem tetszik, akkor kerüld, de miért fikázod ha nem érted?
szerintem meg az volt a tipikus lovasis polgárpukkasztás... :)
de ha mögé nézel/hallgatsz, ilyenek nem lehet wcn írni (max sírni...)
__
Amúgy meg ez a cikk is illeszkedik a tipikus, felszínes indexes igénytelenségek sorába :
írjunk vmi nagyon "ütős" baromságot és címlapon leszünk.
Noname senkik osztják az észt zenéről, politikáról , értékekről:
a net arctalansága mögé bújva gátlástalanul mocskolnak be bármit, ha ettől pár óráig az indexen láthatók maradnak...
Ennyi az értéke az "írásaiknak".
pedig a gyűlölet még nem szült jót nyílván ezen nethuszárok anyukája vagy apukája is gyűlölte őket talán ez okozza ezt a mérhetetlen "szarfosást" :-)
Amikor először kaptam kölcsön egy kispál-kazettát, elsőre nem tetszett (mondjuk LGT-féle zenéhez voltam szokva - amit azóta is szeretek). Másodikra megsejtettem benne valamit, és azt, hogy ezt máshogy kell hallgatni... minél szabálytalanabb, annál jobb, a meglepő lírai pillanatokat szeretem benne a legjobban, pl. "felköptem a garázstetőkig, s megcsillant szépen lefelé jövet".
Én a 2., 3. és 4. lemezüket szeretem igazán, a kicsit szomorkást meg az emesét nem. Szerintem ha valaki meg akarja érteni a Kispál lényegét, valahol a Föld, kaland, ilyesminél vagy az Ágy, asztal, tévénél érdemes keresgélni... persze kinek a pap, kinek a...
Én egy mély humánumot és a világ romlását nyugodtan néző rezignációt érzek a számok mögött, és mindennek a kinevetését. Kb. mint Vonnegut írásaiban.
"Szeretek, szeretek,
okosan szeretek,
először nem túl nagy
dolgokat szeretek,
hanem csak kicsiket
keresek szeretni,
ha megvan, eldobom,
szeretem keresni"
néhány nagyon erős szöveg esetében pedig nem érzem túlzásnak az Ady költészetéhez való hasonlítást.
Na de félre a komolysággal, ízlésben és értelmezésben is szabad a pálya...:)
"ilyenek nem lehet wcn írni"
Persze ez biztos nem igaz, arra írtam, hogy városi legenda, hogy ilyet mondott.
Én is "kitaláltam" most egyet, hogy egy kicsit kedveskedjek az egyetemistáknak, szigeteseknek és egy kis tisztelgés is a Kispálnak.
Elment a citromosfagyi
a macskának hasmenése volt
de akkor 3-ast kaptam
mikor a rendőr igazolt.
Az étel foinom vold,
de a gömbcsukló nem gyári,
azt hiszem rubeolám van,
ez ez a szoknya idén nyári.
Ref (2x):
Ha nekem balalajkám lenne,
a ho sem mindig esne
pedig már bekötötték
mégsincs mindig este
A megzenesitett vers kategoria nalam, en inkabb olvasok.
Ha meg zene akkor az ennyi
peace
A magyar könnyűzenében összefirkált 1 bites szövegeket mindenképpen sikerült néhány száz fényévvel megelőznie. Igyekszem mellőzni a sznobizmust, de ebben az esetben egyet kell, hogy értsek azzal a véleménnyel, hogy, ha nem érted a szövegeit, akkor benned van a hiba...
Nagyon nagy öngólnak érzem, ha valaki olyan szövegeket értelmetlenez le, amiket nagyon sokan pont azért szeretnek, mert sokkal értelmesebbek -vagy inkább tartalmasabbak-, mint bármi amit a magyar zeneipar 20 éve összeeszkábált. Jobb lett volna a "nem tetszik - nem értem" vonalon maradni és, akkor talán most nem néznének ennyien hülyének.
Nem mondtam, hogy ugyanolyan, de abba a kategóriába esik.
De a műfajra jellemző lényeget nagyon jól leírtad: "értelmetlen, de szar"
De itt a szar jelző, az tulajdon képpen pozitív és nem fikázás akar lenni, hisz akkor nem szeretnétek ennyien.
A "kicsit szomorkás a hangulatom" szerintem kakukktojás, de hagsúlyozom szerintem. Az nekem nagyon bejön! Meg úgy a Csinibaba. :)
Az egyik Rékuc, a másik Sixx.
Ma végképp megnyugodtam, hogy nem bennem van a hiba. A korlátoltság, a tudálékosság, a szellemi nyomor mindig is a fekete listáim élén álltak.
beírok én is egy ilyen lila értelmetlen alter-szöveget, nyammogjon rajta a sok tarisznáys bölcsész.
Alvó szegek a jéghideg homokban.
Plakát- magányban ázó éjjelek.
Égve hagytad a folyosón a villanyt.
Ma ontják véremet.
Yarner: Miért kell Pilinszkyt idézni? Amúgy Lovinak vannak Pilinszky áthallásos szövegei.
Egyébként meg jó volt a Kispál úgy, ahogy volt, én ma megyek és jól megünneplem, pedig nem vagyok, se szemüveges, se bölcsész, se földön nyervákolós, se egy elvont fasz, csak Lovasi dalszövegei mindent ütöttek. Aki meg nem érti.. hmm, az írjon róla egy bejegyzést
A magyar zeneipar egy nagy sablonra, licenc-re, koppintásra épül. Nagyon kevés az eredeti ötlet, vagy újdonság, amire azt mondja az ember, hogy EZ IGEN!
Én elhiszem, hogy ebből a közegből felüdülést jelent mondjuk a Kispál és a borz zenéje/szövegei, de az összes többi belemagyarázás.
Egyszerűen Andrésék ezt szeretik/szerették csinálni, így vezették le a feszültséget. De "komoly mondanivalót" mögégondolni önmagad becsapása.
hircsarda.hu/4-kultura/10517-sziget-iden-meg-annal-is-tobb-wc-van/
Azért ne keverd "Nagyjainkkal". Ady verseit sosem szerettem, József Attila költészete közelebb áll hozzám, Pilinszky-ről nem mondok véleményt, mert nem ismerem eléggi az alkotásait.
Egyébként ők komoly mondanivalót "rejtettek" munkáikba, verseik önmagában is értelmesek, de valójában sokkal több bújik meg a részletekben, mint ahogy a sorok azt lénk tárják.
DE a komoly mondanivalóról csak a következő:
archivum.pergokepek.hu/hu/issuearticle.aspx?GUID=2dd63bb5-660c-4f94-a478-4232770fa4e3
Ne érts félre én nem fikázom őket, mégcsak nem is utálom, egész egyszerűen csak nem szeretem ezt a stílust.
Ennek ellenére szimpatikus és többre becsülöm, mint a mai "könnyűzene krémjeit".
A lényeg, hogy szórakoztatnak és azért teszik ezt, mert szeretik csinálni. Nem is kell ezt túlmisztifikálni, jó szórakozást kívánok az esti koncerthez mindenkinek!
Nem modern az én szivem.
Egyszerűség lakik benne
Mosolyogva szeliden.
Egyszerű, de tiszta nóták
Amiket én dalolok -
Mert a szívem súgja őket,
Nem is olyan nagy dolog.
Úgy csicsereg az én szívem
Egyszerűen, szabadon,
Mint a pintyőke madárka
Fönt a lombos ágakon.
Ami a szívemen fekszik
Azt dalolom, semmi mást:
Legelő, kicsiny birkáktól
Tanultam a versirást.
Egyszerű és tiszta nóta,
Gólyafészek, háztető -
Nincsen benne semmi, ámde
Az legalább érthető.
A jó Isten egyszerűnek
Alkotta az eszemet,
Nincsen abban nagy modernség
Csak szelídség, szeretet.
Kicsi kunyhó, szerető szív,
Messze égbolt, tiszta, kék -
Fulladjon meg Ady Endre
Lehetőleg máma még.
Az egész izlés dolga, de abban teljesen igazad van, hogy ez egy fikázós írás. Inkább egy véleménynek mondanám, mint egy cikknek, túl kell lépni ezen, elvégre nem vezércikk. Akik ismerték és szerették azoknak úgyis az atyaúristen lesz az együttes, aki meg nem szerette, az meg ilyen és ehhez hasonló véleményeket hoz le róluk.
Menyjetek csápolni, élvezzétek az életet!
Ellenben egy dalszövegíró ab ovo nem tehet "komoly mondanivalót" a verseibe, hiszen láthatóan semmi értelme nincs a leírt soroknak.
Nincs itt egy kis önellentmondás?
Nem akarom Lovasit Ady-Pilinszky-József-Petri szintjére emelni (bár néha elfog a kísértés, de elhessegetem), viszont ne csak azért sajnáljuk le, mert nincs benne az irodalomkönyvben.
Ez korrekt. Az Ady-s sort átírhatnád, valami vidámabbra (mégha nem is szeretem Ady-t), de tetszik!
Atyaisten..
Felőlem utálhatod a Kispált, de ez a poszt ettől még egy erőltetett, izzadságszagú faszság..
Megy a nap, fáradok, úgyhogy én is elkezdek idézeteket bedugdosni, aki akar láthat bennük "mondanivalót":
"Úgyse hiszi senki el magának
Hogy amit lát az tényleg van
Ha nem várja, hogy a valódi látványt
Jelző kürtszó felharsan"
"Irányítsatok, végre nincs bennem semmi,
Olyan, ami miatt ne tudnék én nektek megfelelni "
"Jó reggelt, szeretnék megmenekülni
Kérdezném, hogy mikor indul a gép, ami viszi
A házam a kertem fákkal, a kocsim meg a nôm
A kutyám, az nincs igazán, de most egy heverôn
Gyerekkel játszik csak a dal miatt
Hogy elképzelje és szimpatikusak
Legyünk magának és adjon egy jegyet "
"Tegyetek el befôttet had egyék a bátrak
Tegyetek el befôttet, lesz még a Világ jövôre
Te sem leszel halott és én sem látok elôre"
"Mire megtanultam a leckét
Már új lecke van
Mire elmentem a holdra
Már megjöttek onnan
Mire találtam egy álmot
Mér a kirakatban állt
Mire divatba jöttem volna
Nekem már derogált"
"Kapcsolj le mindent
Csak a készenléti fények égnek
A szemedbe sárgán,
Pirosan a többi készüléknek
A viccből kifogytunk
Nekiálltunk hát a szexnek
Szomorú lettem, hogy
Ezek a testek megint mibe kezdtek "
"Az emberek megértik, ha nem szeretik őket
Hogy most eléggé olyanok lettek a körülmények
A Nyuszi meg a Télapó is csak bólint, hogy hát ez van
A filmek meg a könyvek is, csak ők sokkal okosabban "
Nem, én azt írtam, hogy az említett költők verseit, ha elolvasod, verszsakok értelmes, összefüggő témát adnak, de valójában az adott mű jóval mélyebb, több mondanivalót rejt magában, mint amit az első olvasáskor értessz belőle.
a "pepecselés" "értelmezgetés" már a mélység kutatására, a bővebb mondanivaló felfedésére irányul
Érted mint szeretnék mondani, a lényeg, hogy az a vers önmagában is értelmes, nem kesze-kusza, de valójában egy szép köntösbe bujtatott, komoly mondanivaló.
Nem mondom, hogy a Kispál nem mondanivaló, de én csak a "médiás" számaikat hallottam és nekem zagyvák. Igaz az alternatív stílus tőlem nagyon távol van.
Kedvencem:
Megállt a nyelve a számban
A szíve össze-vissza vert
A hátam mögé néztem
Vajon ki fogott ránk fegyvert?
De mögöttem csak a lombok
Ijesztgették egymást
Egy buktából a kukánál
Hangyák hordták ki a lekvárt
Ne félj, hogyha félnél
Nagyon kinevetnek
Ha nem félsz, elmondom
Szerintem kik lehettek
Krisnások, mert nem vettél
Vastag könyvet tőlük
Ukránok, mert megvettél
Egy nagy diszkót előlük
Egy hajléktalanokat felgyújtó
Kis baráti társaság
Egy kukkoló, aki mások
Szerelmét nézve rá-rá ránt
Együtt leszünk, mint a gemenci szarvasok
Árvízkor, még sosem volt nagyobb
Esély, we are the world, give peace a chance
I like gemenc
Külföldi munkavállalók, akik
Ma még a parkban alszanak
Egy öreg bácsi, aki szerint itt
Folyt régen egy patak
Igazi magyarok jöttek
A bezárt Kossuth térről
És pár sérült, aki parádéra
Még elő jön a mélyből
Gimnazisták járnak ide inni, okosozni
És párok vadonat bőrülésen nyikorogva forogni
Óvodások zöldet látni
Egy sárkány, akit hoztak szállni
Sok román bácsi, a Horváth Charlie
Bárki lehetett, tényleg bárki
Mer' együtt leszünk, mint a gemenci szarvasok
Árvízkor még sosem volt nagyobb
Esély, we are the world, give peace a chance
I like gemenc
Egyszer régen volt egy hasonló, épp 16 éve:
"...és az élet kék
Vizét mások is szelik még
Tvinpiksz, Medmex, Dándog,
Betmen
Redbull, Pitbull, Plusz a
Testem
Más elemekkel tesztelget
engem
Mikor elvegyültem a lélek kivált"
A szövegekben itt-ott felbukkan némi líra és értelem...de ez édeskevés.
Az "ajakbiggyesztős" feeling, pláne ha csak az van, de az aztán nagyon...meglehetősen irritáló egy idő után.
Zeneileg viszont a nullát pedzi.
És ez csak egy kiragadott szám volt. Az Én, Szeretlek, Téged album szerintem nagyon jó lett, de nekem pl a Velőrózsák is nagyon tetszik...
Ezért azt sem értem, hogy miért akarja most mindenki jól megmondani a véleményét róluk.
Mondjuk nekem mindegy...
Vagy inkább csak a tükör romlott el, mert talán nem pattanás volt, és talán a seggen.
Akkor inkább hallgassatok Kalákát: szebb versek, igényesebb zene
A baj ott kezdődik, hogy Lovasi dalszöveg írói tevékenységét legfeljebb a dadaista költőkével lehet összehasonlítani. Azokat a helyükön tudjuk kezelni, ők bevallottan értelmetlen szövegeket alkotnak. Ezzel szemben Lovasi szövegeiről meg vannak győződve egyesek, hogy mély értelmük van. Igen ám, de ugyanígy bele lehet magyarázni teljesen semleges dolgokba is a mély értelmet, pl. egyetlen szóba is. Az a baj veletek, hogy túldimenzionáljátok a dolgot, ott is értelmet kerestek, ahol a szövegíró szándéka szerint nincs is. Tipikus bölcsész szokás. Egyébként máshonnan nézve a dolgot, Lovasi igencsak tehetséges, mert nagyon jól el tudja adni a semmit, de ehhez a birkacsorda is kell.
A "szövegíró szándékáról" úgy vitatkozni, hogy biztos vagy a magad igazában egy tipikus idegesítő bölcsész-szokás:-)
A korai szövegek egyébként jórészt sokkal értehetlenebbek voltak, ("bejött a szobába az őrjárat, láttam a hátukon a vödröket") azokat személy szerint annyira nem is szeretem.
"Ezek voltak
azok akik úgy hagyták
abba a sorvége
ket
hogy az ember
azt se tudta
melyik mondat
nak hol és mi
kor van vége?"
Tanulj még egy kis verstant. Ezt úgy hívják, hogy enjambement, vagy áthajlás.
Itt van egy könnyebb szöveg neked, gyors sikerélményül, ha megy, akkor megpróbálkozhatsz nehezebbekkel - annyit súgok, hogy a konzumtársadalom szellemi igénytelenségéről rajzol képet, a stólbucira tapsoló, balázsmorningsón nevetgélő agyatlan senkikről, akik soha nem fognak érteni egy kispált:
Nem figyeltem, bocs, pedig mentél TV,
Épp' az érzéstelenítős műsorod volt
Sok szép lány tapsolt, amíg betyárok dobálták
A tágra nyílt ember szembe a port
Csak hang legyen és fény, sok szép halott állat
Mutassa neked, hogy mennyivel jobb nálad (2x)
Szeretem, ha visztek, mindegy is hová
Egy vetélkedőben nyertem ezt az álmom
Valami dal szól gyerekkoromból, örülök, hogy a refrén
Még megy és lassan a többit is kitalálom
Csak hang legyen és fény, sok szép halott állat
Mutassa neked, hogy mennyivel jobb nálad (2x)
Egyedül fekszem, álmomban nővel voltam
Aztán felkelek és nézem kicsit az éjszakát
Egy pár szaros csillag nézi, hogy a szívem
Hogy lökdösi a Holdat az égen át
Csak hang legyen és fény, sok szép halott állat
Mutassa neked, hogy mennyivel jobb nálad (3x)
És egy leszedált ország tapsolgat a szarnak
Boldogan élnek, amíg csak meg nem halnak
Csak hang legyen és fény, sok szép halott állat
Mutassa neked, hogy mennyivel jobb nálad
Mutassa meg neked, mennyivel jobb lehet
Ha ő mutatja meg neked
Milyen a hang, milyen a fény,
Milyen vagy te és milyen én
Valahogy jól esett a hónaljszagú 80-as évek végén.
Amúgy meg akinek tetszik az hallgatja, akinek meg nem az nem. Ennyi a történet. Ez a mit is akart mondani ezzel a mûvész.
Ez a mit is akart mondani ezzel a mûvész címû rémdráma nem kéne. Inkább középiskolában lehetne elemezgetni a dalszövegeket, elég jó kor/kórtörténet.
Ahogy a Radiohead is közvetetten felelős a brit alter rock némely borzalmáért (Radiohead + konteók = Muse, omájgád!), ahogy Björk is belepistult a saját különlegességébe és attól tartok, Péterffy Borit is ő ihlette, úgy Lovasi is tett azért (nem tudatosan, persze), hogy a nyafogós-brites pop-rockon kívül nincs semmilyen, a kommersztől eltérő irányzatnak létjogosultsága Magyarországon.
Ja, és a 30Y-ról és a Kaukázusról is ők tehetnek, amik a humán értelmiség által elkövetett legnagyobb emberiségellenes bűncselekmények.
Amúgy meg szegény Kossuth bácsi forogna a sírjában ha látná hogy osztogatják manapság a Kossuth-díjakat...
és akkor mi van ? ami tetszik az viszont nagyon, a zenekar meg ennyi idő után sincs elszállva magától. egy jó színfolt.
a posztoló mit hallgat ? ... na az egy fos.
Te is csak azt igazolod, mennyire igazam van. Ugyanis te és a többi hozzád hasonló fanatikus alteros a zenei ízlésből próbáljátok levezetni intellektuális felsőbbrendűségeteket. Ha ez a mentalitás nem létezne, senki nem foglalkozna a Kispál és a Borz zenekarral, hiszen akkor mint rétegzenének, lenne az országban legfeljebb 1-2 ezer rajongója. Viszont nagyon ügyesek voltak, mert ma Magyarországon nagyon menő bizonygatni az intellektuális felsőbbrendűséget, mert mindenki marhára okosnak képzeli magát, így sikerült nagyon jól eladni ezt a zenét, hiszen elég az embernek azt állítani, hogy érti a szöveget, illetve a zenét, és bizonyos körökben máris okosnak tekintik, vagy legalább magát annak érezheti. Én veled ellentétben szembe megyek ezzel a divattal, én semmiben sem vagyok különlegesebb az átlagnál, csak egyben, a képmutatást próbálom kerülni.
Nem volt nemzetközi visszhangja a Kispálnak?
Nem hiszem, hogy ez fokmérő, nem borulok le a külföldiek véleménye előtt. 100-szor is Kispált hallgatok az Anima Sound helyett. Ők Gábor Zsazsát is jobban ismerik, mint mondjuk Sinkovits Imrét. Nem is hiszem, hogy szükséges ez, s azt se hiszem, hogy nemzetközi szinten kiemelkedő zenét alkottak. De ettől még jó az. A szövegek pedig külön téma. Lehet megint bölcsészezni, meg sznobságot emlegetni, okostojásosozni, meg nem értettségre utazásról beszélni. Nem egyszer komoly fejtörést okoztak nekem is a szövegek. Hiszen hangulatokat, asszociációkat jelenítenek meg, amelyek önhibánkon kívül sem érthetőek meg mindig. Nekem is csak évek után ugrott be ez vagy az, valami majd lehet, hogy évek múlva vagy sose fog. De nem sablonok, igaz? S nem is csak zagyvaság. Az a legkönnyebb, ha nincs kedvünk erőlködni rajta, ráfogni, hülyeség. Néha az is. Szándékosan. De az ami miatt mégis megfogja az embert, főleg, ha itt él ebben az országban, az a földszag, az a hús-vér illat, ami árad belőle. Olyan dolgokról ír, ami az életünk részei. Nemcsak Pagp-pagó, Isztambul, Gammapolis, meg hasonló hangzatos, de egzotikus,idegen, megfoghatatlan dolgokról vagy a te szeretsz meg én is, vagy te mégsem jellegű problémakörről lehet dalokat írni. Melyik zenekar írt korábban a kádban úszó pontyról, az arcunkon elkent szúnyogtetemről, a nyári barackoskerten, a szilvamagon és a nápolyimorzsán át a lábosig, a kirakatban lévő szalámiig, a gangon történő borozásig? Olyan jelenetekről, mint ami az Emese c. számban van? Pedig szinte mind előfordult a legtöbbünk életében ebben az országban. Mindezt direkt politizálás nélkül, na, nem egy Kárpátia, ahol mindent elmondanak, sokat gondolkodni nem kell. Politikai hovatartozásuk, ha volt, korántsem volt egyértelmű a 20 év alatt. Na, ezért életszagú a Kispál, ezért lehet szeretni, mert főleg manapság nagy szó, ha valami nem mesterkélt, s ezzel a búcsúval is ezt bizonyítják, nem vernyákolnak haknizó, múltból élő zenekarként mint oly sokan világ- és országszerte. Lenyomatot hagytak a magyar életben, s 20 éven át, ami nem a tucatzenekarok sajátossága. Bármennyire is érthetetlen, talán ezért tudja szinte mindenki 40-50 alatt mi az a Kispál, s azt meg nem annyira mi az a Parno Graszt.
Szerinted nem közhelyes egy kicsit?
Hol írta PiaDia, hogy szerinte miben mérik a gitártudást?
Meg szerintem ez nem kor függvénye, hanem ízlésé. Persze az más, ha valaki az intellektuális felsőbbrendűségét próbálja levezetni a zenével, saját ízlés híján...
ezek valóban azok. áramütés járna értük.
de nem, wazeg
nem ők tehetnek, hanem azok az emberek akik minden érdekesből és egyéniből csak azt tudják felismerni ami _külsőleg_ koppintható és ettől _olyan_ lesz, és azt hiszik hogy akkor már _az_ is lett. (lásd harcosok klubja ha valaki vágja)
aki eredeti, és megtalálja azt amit kellett, ott belül, azt lehet fikázni, meg lehet nyavalyogni, emlékezni fognak rá.
aki meg nem, arra nem.
ami igazi,az mindig működik, amiből vallást csinálnak, az meg kamu lesz.
mindenben mindenhol mindig így volt ez.
Aha, reakció...
Ehhez képest bárki bárhol krtizizálni merte a Kispál szövegeket, ment a szöveg, hogy mind egyszerűek vagytok, mert nem értitek. Te kicsit sem vágod, hogy én mit értek belőle. Csak mert te szereted, ezért hülyének tartasz, mert én zagyvaságnak tartom az egészet. Pedig én szoktam olvasni verseket, keresek és találok is rejtett értelmeket. És meg tudom különbeztetni a giccset a művészettől. A giccs az, ahol az értelem leple alá teszik a semmit, vagyis a giccsről is lehet ugyanúgy elemzést írni, és bele lehet magyarázni mély értelmet, amit valójában nem is talált ki a költő. Lovasi abban tehetséges, hogy ilyen giccset alkosson. Kivéve pár közhelyes értelmű szöveget.
Ami meg engem illett, mindig is irritáltak a magolós, nulla érdeklődésű bölcsésznövendékek, akik saját maguk képtelenek bármit is elemezni, helyette sodródnak az árral. Egy ilyen ár az alter szubkultúra is. Természetesen nem minden magyar-kommunikáció szakos hallgató ilyen, de azért a színvonal egyre csak romlik, nálunk ilyen szakosok még a Borat című film iróniáját sem voltak képesek fogni, ríttak, hogy a készítők mennyire lefikázzák a szerintük primitív kazah embereket, az fel sem merült bennük, hogy esetleg az amerikai társadalamat kritizálja elsősorban a film. Pedig az a nagy tömegeknek készült, ha ők magukat tartják elitnek a művészetek értelmezésében, akkor nehogy már az amerikai filmipar kifogjon rajtuk...
OK, az utóbbi évtizedben feltűnt a Quimby, akik tényleg qrva jók, de rajtuk kívül mondj még valakit, aki meg tudott ragadni a hazai zenei élvonalban...
Jó volt itt veletek cívódni egész nap (ezt a főnököm másképp ítélné meg, de én élveztem)
Aki kimegy a koncertre este, annak jó mulatást, aki nem annak is.
Holnap még visszanézek, maradt-e valami a nagy vitából.
Nekem tizenéves koromban nem az Ossian volt az ami a csapból is folyt, hanem főleg a Kispál és a Borz. Kommerszé az válik, amit a rádiók és a TV-k nyomnak, mikor is adtak Ossian-t?
Egyébként az Ossian nekem is kommersz mondjuk a Dalriada-hoz vagy a Eluveitie-hez képest, csak engem kicsit sem érdekel az hogy mi mitől mennyire különbözik, csak egy fontos, hogy tetszen nekem, így néha napján Ossian-t is hallgatok, és még koncertre is elmegyek. Aztán az is jó ha tetszenek a szövegek, de olyan zenével mint a Kispál és a Borz zenéje, azt bánom csak hogy beleolvastam az ugyanúgy gyenge szövegeikbe is. Ma már ami nem tetszik zeneileg, annak a szövege sem érdekel, a szöveg akkor jó ha a zenével összhangban nyeri el értelmét.
Nem kell szeretni, de akkoriban mikor a Kispál elindult, nem csak mainstream popzene létezett, ha jobban körülnéztél volna, találtál volna ezt-azt. Pl. a Pokolgép is akkoriban indult, nem kell szeretni, de minden más stílusban ott voltak azok is, akiket nem nyomtak a rádiók.
Amúgy meg nyilván nem azokról beszélek akiknek anno tényleg megtetszett a stílus, mint mondtam biztos van pár ezer ember, akiknek ez jön be. Viszont ha elolvasol néhány kommentet, láthatod, hogy sokan tényleg úgy vannak vele, ahogy én azt leírtam, mikor engem hülyéznek le, akkor csak még inkább engem igazolnak vele.
"Az erkélyen muskátlik ott eszünk szalámit
Magába/ meglátszik lehellet a légző rendszered
Ahogy csinálja/ az oxigénellátást fenntartó
Légmozgást/ jaj de szép ez a kis élet hogy ilyenbe
Nem téved és szép zenét/ rakok be és zenél a
Belseje is ám a hasadnak/ a fejemet ráhajtom
És hallgatom hallgatom ott bent hogy vagy"
(Már délután)
Idézz már nekem egyetlen egy, csak egy magyar nyelvű szerelmi témájú dalszöveget, ami mellett ez maga a tartalmatlan semmitmondás! Haver, ez költészet, a legjavából, egyszerre mosolyt és könnyet fakasztó. Ha te nem látod, azért nem a szöveg a hibás.
És megjegyzem ma sok-sok ezer zenekar közül lehet csak itthon válogatni, az nem érv, hogy néhány nyávogós buziboys uralja a könnyűzenei piacot. Az internetnek hála, sokkal tágabbak a lehetőségek, mint egykor. Innentől kezdve leírni, hogy szar a választék, tájékozatlanságra utal.
hol cáfolja, hol igazolja önmagát, de azt egyszerűen leírni, hogy szerinte szar, na az nem (zs)indexes-ezért hát köntörfalazzunk kicsit, forgolódjunk a meleg sz.r-ban, mintha logikus lenne: de majd a tömeg, ami ma megjelenik eldönti, mennyire szerették az emberek ezt a zenét.
Az mellesleg valóban röhej, hogy a nagy búcsú után még bizniszből lesz vagy 5.
látszik , mennyit is számít a pénz:
de a lényeg, az első albumok egyediek, és elemiek, a végére kiégtek, és ez így is van jól
Köszönjük Kispál és a Borz!
kedvenc idézet: Mégegyszer
"Köszönöm, hogy mikor királynak hittem magam
Nem szóltál és hagytál egy ideig az udvarodba' kóborolni
Hogy az alatvalóid is beavattad és õk is hódoltak nekem
Jó móka lehetett, de én is megtaláltam a számitásom
Kapudon kopogtatok, aztán meg dörömbölök,
Hogy engedj be éjjel, ma éjjel
Köszönöm, hogy hagytál engem a félelemes nagy kertben eltévedni
És ott könnyû titkoknak járni a végére.
Már régóta azt játszom, hogy az is van, amit akkor láttam,
Mikor még a kertedben éltem, hogy menjen a többi
Köszönöm, hogy megy
Csak még egyszer
Kapudon kopogtatok, aztán meg dörömbölök,
Hogy engedj be éjjel
Ma éjjel... "
Még mindig nem érted, hogy ami neked költészet, az nem feltétlenül nekem is költészet.
Számomra ez a szöveg részlet ugyan nem semmitmondó, de giccses. Azért az, mert egyetlen érzést fogalmaz meg minél hosszabban, a lehető legtöbb költői képet belerakva. Ha már szerelem, akkor hozhatom példának a Tankcsapda Lopott könyvek című számát, csak gondolom az neked beteges lenne. De az Alvin és a Mókusok Dilemma, valamint a Sziámi című számát is jónak tartom. Ezeket meg egyszerűnek mondanád, de én nem is komoly költészetnek tekintem, veled ellentétben, aki ezt amit idéztél, annak tekinted. Egyébként versben én azt szeretem, amikor a költő igen tömören, a vers hosszának sokszorosát mondja el.
"Hisz olyan jó veled
Az idő úgy pereg
Melletted megtaláltam önmagam
Hiszem, hogy van szerelem"
Ok, nem kell, hogy lásd a különbséget, nem értesz hozzá, csak legalább ne akard az ízlésedet szubjektív mércének beállítani. Merthogy két napja azt fejtegeted nekünk, hogy a Kispál szar és semmitmondó.
www.lyricstime.com/kisp-l-s-a-borz-s-hogyha-m-shov-ker-l-lyrics.html
zenével:
www.youtube.com/watch?v=_szWRWlkxcA
Valóban direkte flegmán énekel, ellenben masszív tenor-kontratenorban, amire nem sokan képesek.
A zenéjük az első 4 lemezen zseniális.
Azok az ötletes-ízes basszus akkordbontogatások, ellenpontozva a Kispál nem kicsit kreatív, minden akkori sablont nélkülöző gitárjátékával, megspékelve Lovasi egyedi hangjával-énektémáival(milyen bass/ének függetlenítéseket csinált már a csávó!), és az a halom riff, aminek töredékéért világszerte zenészek ezrei lelküket adnák el az ördögnek..
A cikk írója vájkálhatna szakszerűbben is, ha már életművet elemez.
"Ezt a foshalmot véletlenül sem azért írtad, hogy kibaszott sokan idekattintsanak, ugye?"
megint csak ezt kőő adnom neköd: DDDD
de ez a cikk logikailag és levezetésügyileg (dedukció) kb egy három lábú sánta kutyára v egy mekk mester által tákolt "kártyavárra" emlékeztet
..azaz:
ezer sebből vérzik a levezetés.
ja és bassza meg a posztoló a jó édes szar ízlését amit fasztudja honnan hozott ,de mindenképp SZAR
de szerintem ez mehetne a Gyulölt Ellensegeinkre vendegposztnak. :)
Figyelj, lehet hogy vmi halvány értelmet fel lehet ebben fedezni, de lényegében összefüggéstelen ez is mint a többi szöveg. tehát, nem feldolgozhatatlan, csak értelmetlen.
Mi az hogy szerinted nem létezik alteros szubkultúra? Te nem jársz az utcán? Körbenézel és legalább 20 tinicsajt látsz nagy undorító ízléstelen napszemüvegben, színes cuccokban, színes converse cipőben mindezeket a legundorítóbb színkombinációkban, és csőnadrágban. Jó, nyilván nem Zabalint fogja a világot megváltani az alterosoktól, de amúgy én ismerem és na ő az akire nem mondhatja senki hogy sznob.
Én nem állítottam, hogy Paksi Endre szövegei irodalmi igényességűek lennének, te állítod ezt a Kispál és a Borz szövegeiről. Mellesleg annál még mindig jobbak szerintem.
Egyébként meg vicces, hogy a Dilemma című Alvin számból, aminek egészében van értelme, kiragadod a refrént, aztán lefikázod. Persze nem baj, ha nem tetszik neked, nekem tetszik, és kicsit sem érzem, hogy ez hozzáértés kérdése lenne. Itt sem irodalmi műről van szó, hanem csupán egy punk-rock dalszövegről.
Ami a Kispál és a Borz zenekart illeti, igen, kijelentettem, hogy szar a zene, szar a szöveg. Ez az én véleményem. A tied meg az, hogy jó. A különbség köztünk, hogy te leírtad, hogy aki nem szereti, az nem érti, és ezért hülye. Én ugyanezt nem állítottam fordítva. Ha nem tetszik a Kispál és a Borz zenéje, hát leírom hogy szar, nem fogom azt írni, hogy nem tetszik, de elismerem, hogy jó, mert akkor mégis mi a francot ismernék el, mi más célja van a zenének(és a szövegnek), mint hogy élvezzem? A rajongók meg leírják, hogy ők imádják. Nyugodtan. Csak ez a kultusz ne alakult volna köré ki, és a mellé társult felsőbbrendűség érzetetek.
Tényleg mióta hozzáértés kérdése az ízlés?
Én soha nem voltam kispál rajnogó, nincs is felvételem tőlük, inkább a 60-as 70 es évek progresszív & jazzes vonulta fogott meg.
DE
a bemutatott kettő felvétel a puftól csak azt mutatja, hogy hogy lett az Európa Kiadóból Kispál, és hát valljuk be, a kispál valamivel élvezhetőbb.
nyekergés, hát ja, és?
van pl ez a 30y nevű epigon.
Romboljuk le a modern világot... (törölt) · http://www.youtube.com/watch?v=9vq63q45qfk 2010.08.09. 20:26:10
"szerintem a magyarok vannak a székely román kintről bejöttekkel szemben elnyomva!"
Senkiházi rasszista tahó!
nem is hallgattam ezért, az sem érdekelt, hogy léteztek, az sem érdekel, hogy megszűnnek...
Részemről ennyi.
csatlakoznék továbbá ahhoz a vélemény(em)hez hogy a felülértékelt kispállal szemben a puf bántóan alulértékelt.
nyikorgás? nekem SP jut eszembe, aki nem tudom, hogy az év férfi előadója lett, egy zene tv jóvoltábból, amely műsora szerintem csak 16 éves kor alatt élvezhető, hiszen itt hasonló "színvonalas" muzsikák vannak, mint ez a nyávogó srác, de bezzeg Kispált és hozzás hasonló alter vagy egyszerűen jó zenéket nem játszanak le.
Jópofa szövegek, önismétlő zene. A "minden idők talán legjobb magyar zenekara" (by index) duma pedig egyszerűen nevetséges...
A Kispál-dalok értelméről nem kell sokat beszélni, nyelvi játékok, érzések leírása, nem egész történeteket mesélnek el. Akár a Jabberwocky felnőttebb verziójának is fel lehet fogni.
A cikkírónak talán a Nyers és a Belmondo jön be, amely zenekarok értékét maximum Czutor konzervatóriumi képzettsége hozza...
A Kispál zenéje még a dícsérők szerint sem túl jó. A szöveg pedig HALANDZSA.
pl: Kontroll csoport, Sziámi,F.O.System. Kinopuskin, PUF, stb. stb.
Kispál nálam az utolsók közt volt.
Semmit mondó gagyi értelmetlen ovodás szövegek
Szerintem...
Üdv.
Van akinek ez tetszik, van akinek meg amaz...
Én azon nevetek amikor arról veszekedtek, hogy Kispál tud gitározni vagy nem :D
Maradjunk annyiban: tud és igencsak jó gitáros. Az más kérdés, hogy a zenéjükbe nem kellett a barokkos cizellálás - de ettől még tud gitározni.
Maradjunk annyiba: hype ide vagy oda - 23 évet a többékevésbé élvonalban nem a húsvéti nyuszi hozta nekik. Az utóbbi pár évben elfáradtak, kiégett a közös munka. Hát befejezték. Ennyi és nem több. A föld forog tovább...
De sajnos a kép nekem felrémlik: a hetvenes, nyolcvanas évek zenekarai után felnőtt a világon mindenhol egy komoly szandálos-flegma-okoskodó-bölcsész réteg, aki lassan lassan belopózott a zenei és kiadói szakmába. Ez nem volt neház, mert a bölcsész képzés tömegesen zajlik mindenhol így a magyar egyetemeken is.
Az Ő életérzésük és világlátásuk szivárgott be az alternatív zenei vonalba. Kispál és követői, Radiohead és követői...
Tény hogy a kilencvenes évek nem tudtak kitermelni egyetlen igazán maradandó stílust és előadót sem, a bölcsész világszemlélet azonban átemelete professzionális polcra az általuk kedvelt (és addig is létezett) szubkulturális műfajt. Ma ők irányítanak, ennyi.
Nincsen mélyebb értelem emögött, ez is profi üzlet, csak mikor ki irányít, így ma ebből jön a pénz.
Én nekem semmi kifogásom ez ellen a zenei stílus ellen, miért is lenne? Mindenki azt hallgat amelyik neki jól esik.
De aki azt mondja egy Kispál, Hiperkarma, Radiohead, Oasis, Muse dalra hogy sláger...
Na annak azért némi okítás elkelne, hogy vajon mitől is nevezünk egy dalt slágernek.
Nem attól hogy én szeretem, ez alaptétel.
A fenti előadók egyetlen dalt nem írtak munkásságuk folyamán amely megfelelne a'sláger' szónak vagy annak bármely kritériumának.
De ez nem baj, nekik nem is ez lenne a feladatuk.
Ez egy más műfaj, kezeljük is ott.
És ez nem von le egy grammnyit sem az esetleges zenei érdemeikből.
Részben ehhez kapcsolódóan: megdöbbentő, hogy a sok Kispál-rajongó, akik itt arról értekeznek, hogy ki nem ért mit, mennyire nem tud olvasni.
Tulajdonképpen a cikk butaságát az értelmesnek szánt előadásba próbáltad ültetni, de te is tudod, hogy nem nagyon sikerült.
Amúgy 20 év után majdnem teljesen mindegy kit hallgatsz "egyfolytában", mert megunod, akár szeretted, akár nem. A zenéje szerethető volt (szerintem sajátos is), a dalszövegek meg simán kiadhatók lennének önmagukban egy verseskötetben.
Írom ezt úgy, hogy nem szeretnék Kispálék védelmére kelni.
Nem baj, talán legközelebb.
Ha nem érted a művészetet, attól még lehetsz jó ember, csak hagyd meg másoknak az élvezetet.
"Bikinibe' láttam meg őt kint a strandon.
Nem hiszem, hogy tíz centi volt az egész.
Egy zsebkendőből esküszöm,
Egy fürdőkosztüm pont kijön,
Még sose láttam ilyen takarékos nőt.
Rohan az idő, Már oly rég együtt járunk
Valamire mégiscsak rájöttem én
A nyár oly gyorsan múlik el
És télen bunda, csizma kell
Mostmár megtanított ő,
Hogy csak nyáron takarékos a nő
Rohan az idő, Már oly rég együtt járunk
Valamire mégiscsak rájöttem én
A nyár oly gyorsan múlik el
És télen bunda, csizma kell
Mostmár megtanított ő,
Hogy csak nyáron takarékos a nő"
Mi nem világos, vaze? :) :) :)
Én sajnos pont nem vagyok értéksemleges. Ezért aztán szerintem ez több mint gáz. És aztán ott vannak a rajongók, akik pont ezt szeretik bennük. De gustibus on est disputandum.
Azon viszont disputálnék, hogy hogyan sikerült a Kispált nemzedéki ikonná pumpálni. Ez nem a Kispál bűne. Ez az egész magyar, baromi félművelt, de azért baromi öntelt ún. "médiaértelmiséget" minősíti, ami félájultan sztárolta Lovasiékat, elfelejtve, hogy egy alternatív banda, az mondjuk azért alternatív, mert valamiféle alternatívát próbál keresni, mutatni, feszegetni ld. Európa Kiadó, ami azért mégis csak odavert az akkori főgenyáknak és persze nekik is odavertek a főgenyák, csak hogy meglegyen benne az az adrenalin, és szellemi kihívás, ami azért a jobb bandák sajátja szokott lenni.
Szerintem nincs szánalmasabb, mint egy célját vesztett, ellenfelét nem találó (de nem is nagyon keresgélő), csupán a spleen-jét, no meg a lazatrendinek hitt, de valójában csupán gyáva cinizmusát kommunikáló "alternatív" bandánál, ami nem mellesleg a mainstream média támogatásával "alternatívkodik" és - basszus! - Kossuth díjat kap a rendszerkritikájáért(???). Sajnos ez nekem - próbálok finoman fogalmazni - jó ideje visszatetsző a Kispálban.
Szerintem bennetek van a hiba. A Kispál szövegekben én is először egyetlen értelmet találtam, aztán még egyet, meg még egyet, végül rájöttem tényleg nem akarnak semmit sem mondani, így bármit bele lehet magyarázni. Te csak az első lépésig jutottál, és nem vagy hajlandó tovább gondolkodni, inkább kiosztod a nálad okosabbakat.
(Ha nem értenéd ez a te álláspontod az én szemszögemből, ezzel szemben én azt mondom, ízlés kérdése a zene és a szöveg is, ezért kéne leszállnod a magas lóról.)
Ha jól észlelem, mintha te meg akarnál jól sérteni. Kérlek, ne erőlködj, nincs esélyed, bármennyi flame-et is versz bele a felületbe. Az, hogy valaki személyes integritásának oly mértékben a részévé váljon egy zenekar imádata, hogy ennyire vadföldműves stílusban essen neki valakinek, akinek nem tetszik, amit a zenekar művel, nos, ez nem éppen olyan, figyelemreméltó személyiségről árulkodik, akinek a szövegén marhára magamba kellene mélyednem. Pláne, hogy bár hermeneutikáról kívánod osztani az „eszet”, csupán annyira sikerül disztingválni a magyar nyelv gazdagon árnyalt kifejezéskészletében, hogy Lovasinak „zseniális” az életműve. Ember. Akkor Mozartnak milyen az életműve, ha már Lovasira is elpuffantod ezt a szöveget? Nem is remélem, hogy elmolyolsz a súlyos aránytévesztésen.
Hiszen, ahol az olyan az "underground", hogy simán be bír érte csúszni egy állami Kossuth-díj, ott nincsenek olyen bonyesz kérdések, hogy pölö, véletlenül egy Kossuth-díj és az underground nem egymást fogalmilag kizáró tényezők? Feltéve, hogy az ember őszintén csinálja az utóbbit, és nem csak valamely politikai kurzus megélhetési művésze, mint amivé Lovasiék váltak az elmúlt években. Lovasiról évek óta ordít a kiégettség, nem véletlen, hogy becsukták a Kispál shopot (Persze csak a legközelebbi in memoriam hakniig. Ennyit a „temetésről”.)
Sanszos, hogy ő pontosan tudja, amit te nem, hogy van az önmagunknak elővezetett élethazugságoknak egy olyan foka, amit már nem lehet se eljópofizni, se az asztal alá inni.
Amit te leírtál a cikkben, az a meg nem értettségből fakad. Érdemes kellő körültekintéssel lenned a világ felé, ha már kritikusi munkát végzel.
Mondjuk bajnak nem baj. Adyt sem értette meg a kora, József Attilát sem értette meg a kora, Esterházyt sem érti meg a kora. Talán a nagy művészek jellemzője, hogy úttörők, a többiek előtt járnak, ami azzal jár, hogy nem értik meg őket.
"Mondjuk bajnak nem baj. Adyt sem értette meg a kora, József Attilát sem értette meg a kora, Esterházyt sem érti meg a kora. Talán a nagy művészek jellemzője, hogy úttörők, a többiek előtt járnak, ami azzal jár, hogy nem értik meg őket. "
A festők műveinél néha nagyon nehéz megkülönböztetni a giccset a valódi művészettől, mivel a laikus szemlélő számára sokszor az igazán mély mondanivalójú képek is csak olyanok, mint ha ráöntötték volna a vászonra a festéket. De fordítva is igaz a dolog, egy laikussal könnyen el lehet hitetni, hogy valami művészet, mivel nem érti, de nem akar butának tűnni, vagy mert érteni véli, amit belemagyaráznak.
Nos, hogy a Kispál és a Borz esetében melyik az igaz? Én azt gondolom, utóbbi, de persze lehetek én a hülye, ami viszont biztos, hogy volt annyira népszerű, hogy a meg nem értett művész elmélet másik oldala, a meg nem értettség megbukjon.
A kultikus zenekar Magyarországon , egy rakás szar, mit lehetett akkor mondani?????
A kommunizmus utáni magyar könnyűzene Gyurcsánya.
Ezt tudja ez az ország, SZAR ORSZÁG SZAR ZENEKAR, de vele együtt te is egy darab szar vagy kedves blogíró
Én vagyok a legnagyobb szar amúgy, ne versenyezzen senki