Ész kell csak. Ész és jó idegek.
Balázs Béla visszaemlékezései az Őszirózsás forradalom napjairól
Délelőtt [október 29-én] Jászi Oszkárral felmentem a Nemzeti Tanácsba, az Astoriába, hogy valami, akármi munkát vállaljak. Vártam az előszobában, ott egy gépírókisasszony és valami diák titkároskodtak, telefon folyton szólt, emberek jöttek, az a mamlasz pedig sem egy felvilágosítást nem tudott adni, sem egy telefonüzenetet megérteni. Erre dühbe jöttem, és önhatalmúlag kidobtam, és a helyére ültem. Mire Jászi visszajött, már volt hivatalom. Egy irodát installáltam. Dossziékat „fektettem fel" a szortírozott jelentésekkel.
Tizenkettő után mindenki elment, ellenben egyre sűrűbben és fontosabb jelentések jöttek. Egyedül voltam, és mire 4-kor Landler Jenő visszajött, már annyi szál futott össze a kezemben, hogy estére már a katonatanács egyik adminisztratív intézője voltam. Szerdán már szállítmányokat foglaltattam le, csapatokat helyeztem el és élelmeztem. Szerdán éjjel és csütörtökön karhatalmat szerveztem és küldtem a külvárosi fosztogatók ellen. Péntek délelőtt Linder hadügyminiszter elé vezettem a katonatanácsot, és városparancsnokot neveztettem ki.
Lázálom! Közben az a kínzó kísérteties érzés: hogy kerülök ide? Mért éppen én? Én ezt nem értem és nem vállalom? Hiszen ezekhez én nem értek. De azok a fiatal hadnagyok és zászlósok, akik ott dolgoztak, hozzám ragaszkodtak. Háromszor 24 óráig alig ettem, és alig aludtam, és vagy 15 kilót lefogytam. Különben nem csak én. Az egész forradalom vezérkara egy hullacsarnok volt, beretválatlan, karikás szemű, rekedt, támolygó, mosdatlan emberek, akiknek az álluk reszket beszéd közben.
Közben a rettenetes szorongás, hogy nem tudjuk lokalizálni a tüzet, melyet gyújtottunk. Hogy az anarchia összecsap felettünk.
Az Astoria-beli három nap. Fogok-e emlékezni rá? A tengerészek! Az a baka, aki 48 órát állt egyfolytában őrt az ajtóm előtt! Vágó! Ligeti-jassz-pofájú, -ruhájú, zsargonú és -modorú vezérkari főnök. Nagyszerűen és fáradhatatlanul dolgozott. Négy napig le se vetkőzött. Tegnap már letartóztatta a rendőrség. Heltai is, akiről úgy látszik, kiderült, hogy százezreket foglalt le a maga számára, és hogy csirkefogó – lehet, de hogy a szerda éjjeli katonaforradalmat ő csinálta, hogy szerdán éjszaka nélküle elfogták volna a Nemzeti Tanácsot, hogy csütörtökön egész Budapest fosztogatók kezére kerül, ha az ő autóskarhatalma, melyet még csütörtök hajnalban improvizált, nem dolgozik olyan nagyszerűen - ez igaz, mert ezt saját szememmel láttam, én magam dolgoztam vele együtt.
Fantasztikus lázálom volt, melyet leírni alig tudok. Én, az outsider költő, a polgári iskolai tanár és könyvtáros a hadügyminiszterrel, a városparancsnokkal, a főkapitánysággal, a pályaudvarok főnökségeivel és vidéki főispánokkal tárgyalok és rendelkezem anélkül, hogy valaki megbízott volna valamivel, csak azért, mert pillanatnyilag határozni kellett, és hozzám fordultak, és mindenki azt csinálta, amit vállalt, és nekem vállalnom kellett, mert tőlem várták, mert talán úgy néztem ki, mint akitől elvárhatják. Némi megnyugvással láttam, hogy tudok, ha muszáj, intézkedni, hogy itthon oly gyakran szidott impraktikusságom egyáltalában nincsen nagy dolgokban. És újból kétségbe kell vonnom a speciális gyakorlati tehetségről szóló elméletet. Ész kell csak. Ész és jó idegek.
Balázs Béla: Napló, II. kötet, 337-339. oldal
A bejegyzés trackback címe:
Trackbackek, pingbackek:
Trackback: Mindenki IDE! 2010.11.13. 10:05:40
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.