Már nem menő tüntetni?
A 444-en, amely a netadó-, Vida- és később, a bármi-ellenes tüntetések egyik fő népszerűsítője a fővárosi, fiatal középosztály felé, napvilágot lát Uj Péter írása, amely gondolattalannak, erőtlennek és perspektívátlannak mutatja be a tüntetéseket.
Uj cikke eddig is elmondható evidenciákat ír az „új ellenzék” ürességéről. Így a tüntetések média-fölépítésében fontos szerepet játszó oldal főszerkesztői állásfoglalása nem valószínű, hogy a véleményszabadság véletlen műve.
A netadó és a középosztály lázadása // Miért zuhant be a Fidesz?
Mi magyarázhatja a nyugatos médium viszonyának megváltozását?
Mielőtt tartalmas vitába merülnénk a gyíkemberekről, elárulom, hogy ezt nem úgy kell elképzelni, hogy egy csendes amerikai leszól telefonon a főszerknek. Bár ez sem volna teljesen példátlan. Ugyanúgy, mint más sajtótermékek politikai irányvonala - általában és konkrét kérdések kapcsán - az, az újságírók, szerkesztők és tulajdonosok közötti többirányú információáramlás útján jön létre. Így jobboldali a Magyar Nemzet, így ballib az ATV, és így atlantista a 444.
Lehetséges, hogy a vonakodó kelet-európai szövetségeseket (köztük Orbánt) megregulázó washingtoni politika most úgy látja, hogy a tüntetések nem töltik be a nekik szánt szerepet (a nyomás fokozása a kormányon). Ugyanígy az is lehetséges, hogy a tüntetések valójában már elérték a céljukat: a kormány igazodást hajtott végre. Az ilyenfajta korrekciót amúgy sem szokás a nép orrára kötni.
De figyelemreméltó, hogy miközben a médiában eljelentéktelenednek a tüntetések, ezzel párhuzamosan Pokorni Zoltán az urizálás, Németh Zsolt a külpolitika, most pedig más fideszesek az útdíjtarifa kapcsán eddig szokatlan kibeszélései nagy nyilvánosságot kapnak. Lehetségessé vált egy parlamenten belüli fordulat, a kormánypárti többség megroppantása? A Pokorni és Németh ügyek nyilvánossága legalábbis alkalmas az erre való hajlandóság tesztelésére.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Egyébként a "Fent és lent" politikai irányvonala sem mentes "az újságírók, szerkesztők és tulajdonosok közötti többirányú információáramlás"-ától. Pl. Döry penge globalizáció és nagytőke kritikus cikkei mellett, más szerzőktől TASZ-t megszégyenítő neoliberálnyik-áljogvédő (valójában az államigazgatás elleni Soros-féle hangulatkeltést művelő) gyámügyi témákat elemző cikkek is felbukkannak.