10 mínusz 2 pont a párizsi merényletről
1. A november 13-i párizsi terrortámadásokkal Európa biztonsági helyzete nem először rendült meg. Madrid, London és Charlie Hebdo után vagyunk (nem beszélve az erőszakos hatvanas évekről). Akik azt állítják, hogy a lényeges változás most történt, azoknak ezzel céljuk van.
2. Annyiban talán más a helyzet, hogy a biztonsági kihívást nem csak szigorúbb állami rendszabályok követhetik. Látótávolságba került egy olyan disztópia, amelyben breivikek és szalafisták állhatnak szemben egymással a kontinensen. A migrációs hullámmal érkezők integrációja (amely a múltban is kétséges eredménnyel zajlott) a jelen körülmények között illúzió (lásd utolsó pont).
3. A merénylet az európai migrációs vita környezetében történt. Ezen a síkon pedig látványos cáfolata lehet a fotelszakértőknek, akik szerint a migrációnak és a terrorizmusnak nincs köze egymáshoz.
4. Szeptember 11-én több ezer fokos lángokat vészelnek át az útlevelek, a Charlie Hebdo elleni merénylet esetében is ott maradnak az okmányok és most is. Ismét egy terrortámadás, ahol az elkövetők személyét érintően semmilyen kétség nem merülhet föl.
5. Míg korábban a jobboldal csüngött a hivatalos álláspontokat megkérdőjelező konteókon, most a hivatalos igazságban hisz. A liberálisoknak marad a kételkedés.
6. A nyugati nyilvánosság szentimentális ostobasága ismét nem ismer határokat. Míg számukra a CH elleni támadás a „sajtószabadság elleni” támadás volt, most értetlenkednek, hogy a Bataclan-nál „miért támadták meg a zenét”?
Rassemblement au Bataclan : «Pourquoi ont-ils attaqué la musique?»
No komment.
7. A globális terrorizmus nagyhatalmak politikai eszköze. Finanszírozásuk és információik nélkül jelenlegi formájában nem létezne - ahogyan az Iszlám Állam sem. Ez persze nem jelenti azt, hogy minden egyes terrorakció mögött konkrét utasításuk húzódik meg, de azt igen, hogy a terrorizmus nem egy csoport kulturális beilleszkedési kudarcának folyománya. A merényletek elkövetéséhez fölhasznált közkatonák fejében lévő tudattartalomnak, az ő integrációs kudarcuknak pont annyi köze van a konfliktus okaihoz, mint a II. világháborúban harcoló bakák fejében lévő tudattartalomnak a világháború okaihoz.
8. Az „integráció kudarca” a második generációs muszlim közösségekben, valójában a munkaerőéhes ipari (keynesi, jóléti) kapitalizmus vége. Míg az első generációt bevonta a termelésbe (és így az őshonos szervezett munkásságot leértékelte) a második nemzedéknek az elvándorló ipar hűlt helye már csak marginalizálódást kínálhatott. Tehát ugyanazt, mint az őshonos munkásosztálynak, amely kulturális okok miatt természetesen nem a szalafizmusba ágyazódott ki, hanem szélsőjobboldali pártokhoz.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Gratulálok hozzá!
Köszi!
Tudományos szinten a 5%-nak kell lennie a korrelációnak, hogy statisztikai szignifikanciáról beszélhessünk. Tehát, ha 1 millió migránsból 50 ezer lenne terrorista akkor igazad lenne.
És tegyük hozzá az Iszlám Állam nem hülye: utálják a menedékkérőket és mindent megtesznek azért, hogy keresztbe tegyenek nekik. Vagy talán véletlen, hogy az egyetlen útlevél amit támadónál találtak pont szíriai okmány volt?
A 6. pont viszont nem helytálló. A merénylet valóban új helyzetet teremtett: eddig nem irányult iszlám terrorista támadás bulizó fiatalok ellen. Ez új fejezet az iszlám terrorizmus történetében. Seggrázós rock n roll koncerten lövöldöztek a muszlimok, volt már ilyen korábban? Egyébként az Eagle of Death Metal az A38-on is fellépett volna. Magyarország NATO és EU tag, keresztény ország. Ott volt Irakban, Afganisztánban. A hétvégi eseményeket figyelembe véve a kérdés az alábbi (pl. számomra aki az utóbbi 25 évben a Fekete Lyuk, Pecsa, Sziget, egyetemi klubok, Wigwam, ZP, stb. helyeken töltötte a fél életét: "nagyhatalmi érdekeket" (is) figyelembe véve mehetünk még Barba Negrába, A38-ra lazulni?! Felmenjek-e holnaptól a cégjegyzékre megnézni, hogy ezekben a klubokban az ügyvezetőt Wittberger Mózesnek vagy Kovács Botondnak hívják? (Ugye ha előbbi, akkor terrorista támadásnak lehet kitéve a klub.) Vagy pl. a Sziget közismerten neolibcsi rendezvény meleg sátorral, hedonizmussal. Veszélyben van-e, aki kimegy az Anna & the Barbies koncertre? Röhejesnek hangzik, de ezután ez már nem vicc.
Egyértelmű tehát, hogy "az iszlám terrorizmus megtámadta a zenét". Egy új területbe nyomakodott be.
A 8. ponthoz pedig az is hozzátartozik, hogy a második nemzedék gyakran nem is akarja az első nemzedék helyét átvenni a munka világában. Nekik már nem akkora perspektíva kukásnak lenni Lyonban vagy Frankfurtban, mint a Szenegálból vagy akárhonnan bevándorolt apjuknak volt. És a szociális ellátórendszer sok országban még mindig elég bőkezű.
És ne higgyük azt, hogy az új migrációs hullám majd más eredményekhez fog vezetni. Miért vezetne más eredményre?
Üdv. TGM