Miért nem a hirdetőket zárják börtönbe?
2011-től börtön jár a fújkálásért. Én egyszer fújtam falra, hülyegyerek koromban egy farkast, az újpesti szülőotthon mellett, láttam minden reggel suliba menet és szerintem nem lett rossz. Örültem, amikor megláttam. Most, ahogy sétálok a városomban, imádom felfedezni a szép munkákat, amikor valaki hozzátesz a környezetéhez. Szerencsére már nem csak spray van, lehet matrica, kréta, stencil, izé, akármi. Elképesztő változatosan tudjuk alakítani lakóterünket: ültethetünk egy tulipánt a kedvenc helyünkre, random növénybombával áraszthatjuk el a tereket, vagy rendezhetünk össznépi focizást az aluljáróban.
Eddig, mikor kiléptem felnőtt kori életem kapuján, minden reggel egy kedves kis állat mosolygott rám. A magyar képzőművészet bölcsőjének intézetének, az Epres kertnek a hátsó falán állt egy graffiti. A fal a villamos művek tulajdona, egy szép klinkertéglás trafóház.
Egy reggel reklámok borították a kedves kis épületet és kedves festményt.
Minden jóérzésű polgár látja, hogy melyik nagyobb vizuális szennyezés, egy rajz vagy egy szisztematikusan elhelyezett, szemét vásárlására buzdító hirdetés. Erre gyönyörű példákat látunk Budapesten és országszerte. Mégis valamiért az alkotni szándékozó fiatalokat és kortalan művészeket próbálják fülön csípni a keménykedő és haszontalan törvénnyel. Eközben maffia szintű morális és város-rombolás zajlik plakátfronton. Elég körbenézni bármelyik forgalmasabb úton, óriási igénytelen és ötlettelen molinókkal próbálják fogyasztásra bírni a lakosságot legális városi vandálok. A villamos művek minden trafóházát és az amúgy is ronda elektromos dobozait bérbe adta hirdetési felületként, mert azt lehet. Vajon van rá mód, hogy börtönbe zárjanak emiatt egy vezetőt? Vagy netán visszamondják a szerződést és szép festmények kerüljenek rájuk?
Nem rajongok én sem a „szeretlek Julcsi”-féle firkákért, bár rég várom, hogy megpillantsak egy "Likeolom a babám" feliratot!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
persze mondjuk az emberek többsége imádja nézegetni a jó autókat, a lenge öltözetű reklámhölgyeket, a valóvilág reklámokat és a legújabb teszkós akciókat
Merné valaki megpróbálni szabályozni a plakátok képi világát...
a reklamszabalyozas is mas kerdes,a grafitty is...
az egyikre(ha mondjuk az en hazamrol beszelek)adhatok engdelyt,a masik kart okoz...
alapvetoen ennyi is lehetne...
az mar mas kerdes,hogy miert engedik teleaggatni a varost 40meteres gyurcsanyi molinokkal,jarda felett keresztben huzott festett lepedokkel,ordenar falra rakott tablakkal...
abszurdisztan...
:)
A plakátok képi világa szabályozva van. A reklámtörvény pontosan megadja mit lehet plakátokon megjeleníteni. De ha aggályod van, az Önszabályozó Reklámtestület állást tud foglalni ez ügyben.
Éppen ellenkezőleg: a reklámozókat is büntetni kell, ha nem kijelölt reklámhelyre ragasztják az anyagaikat.
Amúgy a hirdetések szabályozása szintén fontos kérdés. Eddig vagy hirdetés volt, vagy graffiti. Mostantól legalább a fele eltűnik.
Ettől persze aki szabálytalanul reklámoz, azt ugyanúgy meg kell büntetni, de semmi közi a graffitikhez.
Érdemes lenne pusztán csak letakaríttatni, amit mázoltak, kötelező társadalmi munkában, persze az festékoldószereket ők állnák.
Egyből abbahagynák.
Felőlem megkülönböztethetjük a graffitifestőt és a taggelőt. De az biztos, hogy 1 tisztességes graffitizőre (ha van ilyen) jut 9 arcátlan, surmó taggelő. Ha a sitten is ilyen arányban lesznek, megérte a törvényt meghozni. Kérdés persze, hogy hogyan jutnak oda.
A reklám teljesen más tészta, nem is értem, hogy jön egy lapra a kettő.
Áááá, bőven elég lenne a márkás belvár ruháit összefújkálni a saját festékével.
Én tőltőtollal sprickeltem össze egy HÉV-firkász fehér dzsekijét. Ő sem akarta megérteni, hogy nekem ez önkifejezés és szebbé tettem az egyhangu cuccát :-P
Minden jóérzésű polgár látja, hogy melyik nagyobb vizuális szennyezés, egy rajz vagy egy szisztematikusan elhelyezett, szemét vásárlására buzdító hirdetés. Erre gyönyörű példákat látunk Budapesten és országszerte. Mégis valamiért az alkotni szándékozó fiatalokat és kortalan művészeket próbálják fülön csípni a keménykedő és haszontalan törvénnyel. Eközben maffia szintű morális és város-rombolás zajlik plakátfronton. Elég körbenézni bármelyik forgalmasabb úton, óriási igénytelen és ötlettelen molinókkal próbálják fogyasztásra bírni a lakosságot legális városi vandálok. A villamos művek minden trafóházát és az amúgy is ronda elektromos dobozait bérbe adta hirdetési felületként, mert azt lehet.
Mi a fasz köze van bárkinek is ahhoz, hogy én kiadom-e a törvényi keretek közt a magántulajdonomat reklámfelületnek. Lásd trafóház.
És miért baszogatnak, ha nem akarom, hogy bárki más hozzáérjen, lefújja, átépítse?
Mindenki foglalkozzon a sajátjával, meg amit a jog és törvényi szabályozás megenged.
Ha meg a művészet nevében a házam falára fújkálsz bármit is a beleegyezésem nélkül, a karod kitépem és a hátadba szúrom. Aztán művészkedhetsz a kukiddal, mikor megpróbálsz vele a budiba célozni.
annak aki keptelen megkulonboztetni a sajat tulajdonat a MAS tulajdonatol annak mit szamit a rendszabaly? tovabb megyek, nagyon is tudjak hogy a MAS tulajdonarol van szo
es most ne gyere nekem azzal, hogy virgaocskakat meg sarkanyocskakat rajzolnak, NEM SZAMIT, amig nem kap engedelyt a tulajdonostol addig rongal, amiert buntetes jar
A plakátolás viszont többnyire engem is jobban zavar, mint a graffiti (a tagek miatt persze ölni tudnék), talán mert többször találkozom igénytelenül elhelyezett, igénytelen plakátokkal, mint igénytelen grafittikkel.
kicsit más, de ami a legjobban kiborít, az a Nagykörút egyre érezhetőbb elszlömösödése. ami spec. nem a graffitiken múlik.
"a reklám azért szabad mert azé fizet a reklámozó, a graff meg nem fizet"
Azért szabad, mert a tulaj megengedte. A tulaj, akinek a tulajdonába van. Az övé.
Pont.
Közöd semmi.
Ha meg más tulajdonát/házát/villamosát firkálja össze valaki, akkor onnantól kezdve mindegy, hogy tag vagy graffiti, komoly büntetést érdemel az illető, és remélem, hogy az új városvezetés szépen a tökére lép az ilyeneknek.
Hogy Ferihegy megállót is fogkefével pucoltatnám le így -10-ben a rongálóival, az is biztos.
nem értem, hogy miért kell börtönnel izmozni, amikor azzal további pénzt bukunk (meg egyéb externáliákat is), mintha az okozott kár megtérítése, ill. az eljárás költségének fedezése lenne a szabálysértés (mert nevezhetik ezt felőlem főbűnnek is, ez egy szimpla szabálysértés) következménye. agyfasz, hogy annyi eszed van, h szerinted arányos büntetés 50-100 ezer forintos károkozás jogkövetkezményeként a cigányok általi seggbebaszatás. ha véletlenül nekiesel egy múzeumban egy értékes festménynek, amiben hasonló kár keletkezik, téged is vigyenek a szutyokba "kislánynak"?
Drótkerítésed van?
Az egyik, hogy vannak országok, ahol nem börtönnel sújtják a falfirkásokat, hanem azzal, hogy le kell takarítani az "alkotást" saját pénzből és saját időből.
A másik pedig az, hogy azokban az országokban megszervezték, hogyan kapják el a falfirkásokat, és el is kapják.
Itt van pl. nyugati szomszédunk, ahová átkelt egy banda firkálni. Lefestettek egy metró szerelvényt, és mint aki jól végezte dolgát indultak haza. A vonaton elkapták őket. Valahogy így kellene ezt csinálni nálunk is.
Ja, még egy: Aki szeret falra firkálni, annak javaslom, hogy a saját falait firkálja tele.
Oppá, el kéne hozzá kapni. Affene, erre nem gondoltunk.
Túl azon, hogy lehet a graffitit kulturáltan is csinálni, és a firkálók engem is jobban idegesítenek, attól ezek még általában 12-16 éves gyerekek. Nem mintha nem használna nekik 1-2 év javító, de mondjuk elsőre kaphatnának egy év közmunkát a kommunális vállalatnál. Településtakarítást. Meg ugye a teljes helyreállítás költsége. Aztán ha ez se használ, börtönt neki, persze.
De ahhoz előbb el kéne kapni őket.
Gyanítom, hogy Bp. azon részein, ahol a legtöbb az ilyen eset, nem egy mindennapi dolog a járőröző rendőr. Csak mert pl. a belvárosban sem azok.
akaratukból kötöttek egy szerződést. A graffiti=tag meg a tulaj akarata ellenére. Tehát engem, törvény- és szerződéstisztelő állampolgárt az első nem zavar, a második igen.