Az 1848-as forradalom nem kell az EU-nak
Az EU nem ismeri a történelmet. Pontosabban: régiós szomszédaink az EU-ban nem ismerik el a történelmet.
Történt ugyanis, hogy a magyar EU-elnökség brüsszeli installációja egy szőnyeg, amelyben Magyarország 1848-as térképe illusztrálja az európai forradalmi hullám legteljesebb és legtovább kitartó forradalmát és szabadságharcát. A minket környező államok (vö. mint rózsát a tövisei) brüsszelitái úgy érezték sürgősen lépni kell, itten a territoriális integritásuk forgand veszélyben (vö.:a szőnyeg mint irredenta weapon of mass destruction): Sőt! A kórus vezére nem a szlovák, hanem az osztrák (ahol mint hetek óta tudjuk, a világ legszabadabb sajtója van a kancellár által kinevezett tv-elnökkel) Ulrike Lunacek. Minderről a legendásan objektív és patrióta HVG emígyen számol be:
Botrányt okozott a magyar szőnyeg Brüsszelben. Újabb vihart kavart a magyar EU-elnökség Brüsszelben, miután egy 202 négyzetméteres „történelmi” szőnyeget állítottak ki az Európai Tanács épületében. A magyarság történetének különböző szimbólumait és képeit ábrázoló alkotáson szerepel Magyarország térképe 1848-ból. A szőnyeg miatt több EP-képviselő tiltakozását fejezte ki.
Blikkesen csak annyit tennék hozzá: Döbbenetes!
Bocs. Mi, rebellis magyarok, megint csak ennyit tudtunk hozzátenni a nagy közös európai álomhoz. Én kérek elnézést. Én kérek elnézést, hogy Magyarország akkor ezer éves határai között több nemzetiségű politikai formáció volt. Akkor és ott véletlenül egyébként a magyar politikai nemzet vívott szabadságharcot a Habsburg trón ellen, a polgári átalakulás védelmében – a nemzetiségek pedig történetesen, épp akkor, a Habsburg reakció támogatásában voltak érdekeltek. Később, 1867-után fordult a kocka, de az már egy másik történet.
Akkor ott a magyar politikai nemzet, a leghaladóbb, ha úgy tetszik kurvára „európai” polgári átalakulását védte, a feudalizmus szent, császári és cári szövetségével szemben. 1848 eléggé „európai” ügy részünkről, kössz az aggodalmat.
Mégis mit kellene csinálni egy 1848-as térképpel, ami, hangsúlyozom, a múltról beszél tényszerűen?
Meghamisítani?
Kisebbre rajzolni az országot?
Testvéreim az eu-ban: ez orwelli! És a logika teljes hiánya: egy múltról szóló dokumentum miért jelezné a magyar kormány jövőbeli szándékait?
Ha az EU posztmodern történelem- és kultúraellenessége szövetségre lép a kisantant hisztériájával, akkor ilyen reakciókra lehet számítani ebben a szép föderális testvériségben, amiből úgy látszik nekünk magyaroknak csak a szopóág juthat.
Eljön még az idő, hogy a brüsszeli Grote Markton egyenként vagdosom ki a csillagocskákat abból a kurva EU zászlóból, és pakisztáni egyetemistákkal ledöntöm a Mannequin Pis-t.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Magyarorszganak IGAZA VAN abban, hogy a szonyeg egy tortenelmi tenyt rogzit, aminek targyszerusege nem is vitatott.
Viszont Magyarorszagnak egyaltalan NINCS IGAZA abban, hogy a diplomacia es a politika (plane egy 27 tagallam altal hasznalt tanacsi epulet szonyege) arrol szol, hogy masok -velt vagy valos- erzekenyeseget ne sertsuk meg semmilyen modon, hanem ugy hirdessuk a magunk kulturajat, hogy keruljuk az esetleges felreertheto emlekeket.
Ergo minek feldobni a labdat ha nem szukseges? Ez leginkabb egy protokollaris bakloves, ami barmennyire is marginalis, megiscsak hir lett belole ami rontja az elnokseg es Magyarorszagrol kialakulo benyomasokat - a tenyektol teljesen fuggetlenul...
- Egy fő román vagy román származású újságíró.
- Egy fő osztrák EU képviselő
- Egy fő román EU képviselő
- Egy fő mszp szóvivő
- Egy fő Fico
A megnyilvánulásuk alapján nem sok fingjuk van a valóságról. Szerintem ennyi.
De hogy a másik oldalt is védelmembe vegyem: pont az osztrákok hőbörögnek? Ők nyertek, nem?
sok szerencsét kívánok, remélem, megéred.
igazad van, a történelem az egy dolog, a napi politika és diplomácia egy más dolog. Víz és olaj. Sosem keverhető.
azok az osztrákok nem ezek az osztrákok. Közbe volt egy 2. vh. ami sokmindent átállított.
2. Az, hogy revíziót kiáltanak, ostobaság persze
3. 48/49 nekünk, magyaroknak nagy dolog, és "mellettünk állt az (európaias) igazság, csak a szűk látókörből kijjebb lépve, más népek mást látnak "igazságként". Soknemzetiségű ország voltunk, és nem véletlen, hogy a legtöbb nemzetiségi nem tartott velünk(enyhén szólva nem sokat tettünk azért, hogy szimpatizáljanak velünk). Ők lehet, hogy ez okból is, amit mi "polgárosodásért, szabadságért vívott harcként" értékelünk, azt ők akként, hogy a magyar pol osztály megakarta erősíteni a hatalmát felettük, és a harc tulajdonképpen a mi, magyarok hatalmáért folyt. Igaz-e vagy sem, ilyenbe nem jó belemenni, mit szólnál, ha az orosz-EU, vagy orosz-magyar csúcson SZU és érdekszférája térképet mutogatnának. Mert az oroszok jelentős része szerint az nem volt olyan igazságtalan...
4. Egyébként szőnyeg... Miért kell nekünk mindig a múlton rágódni? Miért a "dicső" történelmünk az egyetlen, amivel görcsösen bizonyítani akarunk a külföld felé?
5. "Eljön még az idő, hogy a brüsszeli Grote Markton egyenként vagdosom ki a csillagocskákat abból a kurva EU zászlóból, és pakisztáni egyetemistákkal ledöntöm a Mannequin Pis-t." Ehhez a vágyadhoz/víziódhoz csak "gratulálni" tudok...
Szerintem jó a szőnyeg, és én támogatom. Elég a fülünk/farkunk behúzásából. Így volt akkor? Így volt! Ilyen volt hazánk? Igen. Akkor kuss.
Megnézném a politikusok arcát. Biztos jó ötlet lenne kívülről nézve?
ez egy marhaság. ha valaki sértettnek akarja érezni magát akkor sértődik. ilyen alapon semmit nem lehet mondani vagy csinálni mert mindig van valaki akit sért. Ha egy amerikai showműsorban ki lehet mondani hogy a biblia egy marhaság akkor az azt jelenti hogy demokrácia van
számomra a jelenlegi magyarország térképe mélyen sértő. és? szarnak rá.
en.wikipedia.org/wiki/File:Soviet_empire_1960.png
osztrákok eu-elnökségére:
en.wikipedia.org/wiki/File:Austrian_empire.png
mellesleg nem csak a sértődésről van szó, de arról is, hogy mi értelme van ennek vajon?
(Egyébként ha már mindenképp historizálunk, és 48-at akarunk ábrázolni, tisztán, emelkedetten, akkor miért nem a pesti forradalmat ábrázolják pl szavaló Petőfivel?)
kell ezt,hogy egy közösség tagjai vagyunk nem pedig mi diktálunk ahogy szeretnénk.Jó lenne
már lassan észheztérni mert így folytatva tel-
jesen leírnak bennünket.Amit itthon elvisel
egyenlőre a bamba nép az nem nyerő főleg nyugaton.
osztrákok, németeket, angolok, olaszok miért nem ezen lovagolnak, sírnak örökké?
egyszerűen nem is értem
vissza a római birodalmat, a német-római császárságot, portugáloknak, spanyoloknak a fél-fél Földet, angoloknak a gyarmatbirodalmat, és még sorolhatnám
olyanok vagyunk mint a muszlimok, azok is az ókorban még meglévő vezető szerepüket siratják, meg a keresztesháborúkon tipródnak mai napig
gratulálok
Persze van a történenek egy másik vetülete is, hogy a tetves seggdugó orbánviktor bizony a tűzzel játszik mikor trianonozik és állapolgárságot és szavazati jogokat osztogat a határon túlra.
OV mikor trianonozott?
Kinek oszt szavazati jogot és állampolgárságot?23 millió románnak? Faszomöccse!
Nem véletlen, hogy Adolf Hitler ebben a minket elnyomó náci-kultúrájú államban született.
Épp itt az ideje kártérítést fizetni a Haynaucaust-ért! Természetesen elmaradt késedelmi kamatokkal együtt!:)
A szlovákoknak nincs történelme, irtak maguknak, és büszkék rá!
A románoknak ua. ua. ua.
Nekünk meg büntudatunk legyen? Elég ebből, nem fizetődik ki!
gratulálok"
Az iszlám időszámítás kezdete (keresztény időszámítás szerinti) 677. Az már bőven a középkor. Az ókorban nem létezett iszlám, de ne zavarjon.:D
"Gondolom a német elnökség idején meg Hitler hódításait tekinthetjük meg történelmi képeken. Az is történelmi tény. "
Hitlert egybe most Kossuth által vezetett 1848-as forradalommal és szabadságharccal... hát ehhez a sötétséghez már kijár a gratuláció.:D
Egyébként Hitler "hódítása" azt jelenti, hogy olyan országokba vonult be csapataival, amik nem tartoztak hozzá. A 48-as forradalom az saját országunkon belül zajlott. Szó volt arról, hogy átlépik a határt a magyar csapatok és a bécsi felkelők segítségére sietnek, de nem tették pont ezért mert ennyire tisztelték a másik ország szuverenitását. Így utólag belegondolva hiba volt. Be kellett volna vonulni Bécsbe, és hagyni hogy az osztrák forradalmárok azt tegyék a Habsburgokkal, mint a mit a francia forradalmárok tettek XVI. Lajossal.
Arról papolnak egyesek, hogy ez a "hozzáállás" nem nyerő nyugaton, nézzék meg mi történne a franciáknál ilyen hozzászólások után. Ja, hogy a franciáknál nincsenek önmagukat becsmérlő hozzászólások? Tényleg van még mit tanulnunk.
Hogy ez legyen az egyetlen mondanivalónk, az viszont sokkal inkább szánalmas.
A mindennapjaimat olaszok között töltöm, de a fô beszélgetés nem az, hogy Attila lenyomta -e a Római Birodalmat. A napi gazdasági kérdésekrôl, napi politkáról beszélünk, és Magyarországról nincs képük. Egyáltalán nincs, pedig felsôfokú végzettségû, újságolvasó emberek. A friss botrányokra még emlékeznek, de amúgy Suzuki, GM, Electrolux. Ennyit tudnak.
@qx92: Egész Nyugat-Európának van múltja. Spanyolországnak is dicsôbb a múltja, mint a jelene, mégsem arra koncentrálnak, amikor az országról beszélni kell.
Hiszen ez csak egy 1916-ban szegeden született híres kétfejű bébipulyka körvonalai, mi nem tehetünk róla, hogy az irredentizmus jut róla mindenkinek az eszébe... Nnna!
Azaszép azaszép, miénk lesz a Felvidék...
Kassa, Rozsnyó Eperjes és Komárom
Őrt állunk a lengyel-magyar határon
De nem szabad elfelejteni hogy jók vagyunk! Senki nem emlegeti hogy a 3 felé vágott Lengyelország több mint 100 év után egyesült újra, németek 45 év múlva. Ilyen csicskás hozzáállással belőlünk semmi sem lesz, szóval csak keményen, szerintem!
Csak egy bébipulyka körvonala volt. Miért gondol mindjárt mindenki arra, hogy provokálni akartunk?
(homlokra tapadt szemöldök)
A világ egyik leghíresebb hajója a "Golden Hind", Sir Francis Drake zászlóshajója. Nincs vele semmi probléma, az angol történelem szerves, hogy ne mondjam, legendás része, de azon igencsak meglepődnék, ha britek ennek a makettjével dekorálnák ki a termet, amikor Gibraltár sorsáról tárgyalnak a spanyolokkal. Vagy esetleg egy szép olajfestménnyel, ami az Armada pusztulását ábrázolja. Ez szimplán diplomáciai érzék, meg jó ízlés kérdése. Amúgy így legyen ötösöm, ahogy tudtam, hogy így vagy úgy, valamilyen indokkal, de beszuszakolnak valahogy egy Nagy-Magyarország térképet.
:-D
Amúgy a sztori, a magukat mindkét oldalon exponáló majmokkal együtt kísértetiesen emlékeztet a "Nehogy már a románok a Nemzetiben..." kezdetű, szintén tök fölösleges nyálverésre.
gyilkos fűegér: Egyetértek az első és utolsó bekezdéseddel, de az spanyol-angol hasonlat egy kicsit erős ehhez a térképhez képest. Szerintem.
szönyeg ronda esztétikalag,
de a magyar történelmet talán 3 -n ha ismerik az EU-ban ülök közt
majd most utánanézhetnek!
sohase késö
A Hír-tv-be kínlódott Csíntalan, amikor a betelefonáló nem értette, hogy miért "támadnak minket a németek, mikor 42-ben egy oldalon áltunk".
És szegény Csíntalannak nagyon kellemetlen volt a válasz... Le is keverték a nénit.
Teljesen nem vágnak egybe az érdekeink, ahogy 42ben sem.
Szerintem el kellene fogadni a horvátok, és a szlovákok felfogását, akik azt mondják, hogy volt egy dinasztikus perszonálunió, amit ők Hunországnak (Uhorsko, Ugarska) neveznek. De ha azt akarjuk, hogy ez bennünket nemzeti büszkeséggel töltsön el, akkor nevezhetnénk éppenséggel Nagy-Hunniának is. És akkor hozzátehetnénk, hogy mindezt azért, mert az mégis csak egy megyer (magyar) nagyfejedelemre vezethető vissza, aki Attila hun fejedelem szépunokonája volt. Ő ugye Árpád vezér, aki egyébként a megyerségét (magyarságát) félretéve törzsszövetséget, később államszövetséget alapított, amit aztán István idején királysággá lett. De ez egy többenemzetiségű politikai formáció volt, amit semmi esetre sem lehet Nagy-Magyarországnak nevezni, hiszen a magyarok vagy nem voltak többségben, vagy csak éppen hogy.
Ott az angolszász példa. Nagy-Britannia, és Anglia. Ez analóg azzal, hogy van Nagy-Hunnia és Magyarország. Ez ilyen egyszerű. És erre lehetünk büszkék. De most amit a magyarok többsége gondol az olyan, mintha az angolok azt kérdeznék: a skótok mit keresnek a felföldön. Meg egy angol azt mondaná egy Edinburgh-i kocsmában, hogy a skót történelem elfér egy sms-ben. Meg azt mondaná, hogy Aberdeen, és Glasgow mindig is angol volt. Mert Hódító Vilmos megalapította a Nagy Angol Államot. Ez egy vicc.
Tessék megérteni, hogy van Szlovák felföld. Így kellene hívni, mivel az Észak-Nyugati Kárpátok belső vonulatát döntő többségében szlovákok lakják már elég régóta. Lehetne folytatni. Tudomásul kellene venni, hogy a Tiszántúl szomszédja a román részek (Partium), és román bánság (banat), és a történelmi Erdély pedig eredendően többnemzetiségű. A szerb Vajdaságról és Horvátországról ne is beszéljünk. Ezekben természetesen jelentős magyar kisebbség élt, és él ma is. Belső Horvátország ma is Pannonska Hrvatska. Mivel az eredendően pannon terület volt, és nem dalmát. De egészen a Dráva vonaláig a horvátok ezt a területet belakták. Persze ott is él magyar kisebbség, mint ahogyan a Kárpát medence minden régiójában így az Kárpátalján, és az Alpokalján is.
De mindezt körbekeríteni, és Magyarországnak mondani minimum ízlésficam, de inkább történelemhamisítás. Ez a térkép nemzeti kötőjel szocialista történettanítás terméke.
1848-49-ben a Habsburg birodalmon belül a magyarok harcoltak a függetlenségükért. És a dinasztikus perszonálunió - amit akkor a bécsi udvar irányított többek között ezért esett szét. 1867-ben a kiegyezéssel létrejött az Osztrák-Magyar monarchia, de a regionalizmust a 20. században felülírta a nacionalizmus nem csak errefel, hanem szinte az egész kontinensen. És ebből lettek a hatalmas háborúk.
Aztán a nyugat-európai nemzetiségek rájöttek, hogy ha ezer éven át a nemzetközösségi létforma volt a leitkultur, akkor miért ne lehetne eztán is, és így jött létre az Unió. És ehhez csatlakoztunk mi magyarok politikai értelemben. Kulturális értelemben sokkal inkább balkán vagyunk. De persze az is igaz, hogy ez a nemzetközösség igazából nem parlamentáris. Hanem az Uniót brit miniszterelnök, a francia elnök, és a német kancellár elképzelései, és ad hoc döntései dominálják, illetve a brüsszeli bürokrácia. De az is igaz, hogy a magyar diplomáciának nem nagyon vannak demokratikus elképzelései. Schmitt Pál úrnak, vagy Martonyi Jánosnak, vagy épp Orbán Viktor elnök úrnak. Az unióból nézve ez a rajz egy nemzeti kötőjel szocialista, vagyis egy náci térkép. Az európai atlaszokban ugyanis valami ilyesmi szerepel:
www.fsmitha.com/m3-image/map36pol.GIF
Az jut erről eszembe, hogy volt régen egy osztálytársam, értelmes, érzékeny ember, de valamiért kipécézték maguknak a gennyláda "menők". Egyszerű volt kínozni, az apja elhagyta a családot (ez a mi időnkben még nem volt mindennapos), tehát elég volt, hogy "Kovács" (apja neve) helyett "Szabónak" (anyja neve) hívták. És néztek nagy boci szemmel, ha "Szabó" tombolni kezdett. Hiszen ők csak az anyja nevét mondták, hát mi van abban csúnya?
Elég érthető voltam, vagy menjek még általános iskola alá?
eltalált poszt, szerencsére nem csak a jobboldalon vannak olyanok, akik azt gondolják, hogy egy 1848-as térkép még nem irredenta. De jó lenne istenem, ha visszatérne a polgári radikális NEMZETI baloldal, mint 1918-ban.
Te hol tanultál történelmet? Szlovákiában? Rémületesen visszhangzod az ottani történelemszemléletet.
Csak van egy "bibi".
Hozod példának Nagy-Britanniát. Az független államok dinasztikus és/vagy erőszakos egyesítésével jött létre a 13-18. (!!) század között.
A "Nagy-Magyarország" területén tudsz mondani ilyet? Mert történetileg kb. volt egy Nagymorva Birodalom, amit kártyavárként omlott össze 897-ben. A mai Horvátország nagy része nem is tartozott magyar joghatóság alá, egyrészt mert nem volt Horvátország része, másrészt a horvátokat csak dinasztikus perszonálunió kötötte Magyarországhoz.
Történetileg igazolt román állam nem volt, nem is lehetett, mert csak a 12. század végén jönnek be.
A szerbek csak a törökkel együtt jelentek meg.
És a legfontosabb: a 16. század elején Magyarország népességének 80%-a magyar volt, ez zuhant le a 18. század elejére 50% alá.
Nyilvánvaló, hogy ezzel a kérdéssel az Unió nem tud mit kezdeni.
No miért is?
Mert akkor foglalkozni kéne csak Franciaországban a Bretagne-i nacionalistákkal, a kicsit terroristáskodó korzikai szeparatistákkal, az elszászi németekkel...
A spanyoloknak a baszk terroristákkal, a katalán nacionalistákkal, Gibraltár hovatartozásának kérdését ne is említsük.
Olasz barátainknál a dél-tiroli német szeparatizmus, az észak-olasz területek születő regionális szeparatizmusa.
Görögország, ahol hivatalosan nincsenek kisebbségiek...
A lassan kettészakadó Belgium kibékítjetetlen flamand-vallon elentéte.
Ja, és a legfontosabb: a több tízmillió, az európai kultúrába beilleszkedni nem tudó, mini-Pakisztánt, mini-Indonéziát, mini-Törökországot alkotó muszlim.
Mindezzel az EU nem tud mit kezdeni, inkább homokba dugja a fejét az "1975-ös Helsinki Szerződésben meghatározott európai államhatárok tiszteletben tartása a legfőbb elv" mentén.
Én azt hittem elvesztette Magyarország a háborút, és elvesztette területe kétharmadát. Az ellenségei győztek, elvették amit akartak, még a sunyi osztrákok is szakítottak egy tartományt maguknak. És még mi kérjünk elnézést? Ne már
Ennek a területnek a neve Ungarn, Ungaro, Hungary, Great-Hungary volt. És ezt úgy fordítjuk le, hogy Nagy-Magyarország. Ez körülbelül olyan, mintha a Great-Britain megfelelője Nagy-Anglia lenne. Mert Britain és England közé egyenlőségjelet tennénk. És a britek azt mondanák, hogy a skót történelem elfér egy sms-ben. Mit keresnek ott Felföldön. Az ezer éve Anglia.
A szlovákok, és a horvátok meg azt mondják, hogy ezt a perszonáluniót hívjuk úgy, hogy Ugorsko, Uharska. Hívjuk úgy: Hunország, Hunnia. Nagy-Hunnia. Hívjuk. Az persze igaz, hogy itt kevés ember volt igazából "hun", de az analógia itt is ül, ugyanis a szigetországban sincs túl sok fajtiszta "briton". Ugyanis keveredtek a nemzetiségek, vagy a nemzetségek. Aztán kellett valami semleges megnevezés, és ezt lett "british". itt ugyanaz a "hun".
Itt is egy egyesült királyság volt, 1848-ban történetesen a Habsburg-birodalommal volt egyesítve. És az a rózsaszín terület nem volt önálló, hanem akkoriban a bécsi udvarból irányították ezt a vidéket. És azt mondták a magyarok, hogy ez így nagyon nem frankó. És kitört a szabadságharc. Csakhogy a többi nemzetiség betojt, hogy akkor mi lesz ez a terület, Magyarisztán, kötelező lesz magyarul beszélni, ezért nem álltak egyértelműen a szabadságharc mellé. A horvát bán - ugyebár Jellasics - például kifejezetten császár oldalára állt, és a rebellisek ellen harcolt. És Horvátországban ő nemzeti hős.
De könyörgöm Bánk (Banco néven) is horvát bán volt, legfeljebb az operában énekli, hogy "Hazám, hazám te mindenem", de ez csak egy mesevilág, amit Katona József, Erkel Ferenc, meg Simándi György megteremtettek. Bánk a feljegyések tanúsága szerint azt akarta, hogy az idegen (nem kárpát-medencei) német kegyencek húzzanak el innen a picsába. De nem akart Magyarisztánt. Eszébe nem jutott, hogy a magyar nemzetiségűek csináljanak létrehozzanak egy nemzetállamot, mégis hol a lett volna annak a határa. A középkorban az unionizmus volt a leitkultur. Az összes nagy uralkodó unionista volt. Az összes. István király, meg az apostoli szent király lekaszabolná az összes jobbikos parasztot, mivel ők nemzetállamot akarnak nemzetközösség helyett. És ha megadatott volna nekik, hogy az egész kontinenst vezessék, akkor valószínűleg felégették volna az összes olyan rongyszőnyeget, ami nemzetállamoknak tünteti fel azokat a területeket, amik sohasem voltak azok. Az összes uralkodó unióban gondolkodott, de még a fejedelmek is a régiókat egyesíteni akarták.
A történelmi Erdély a harmada annak, amit a többség az gondol. Mert az Transylvania, Partium és a Banat egyesülése. És ezek egyesültek a Havasalfölddel, Moldáviával, és Dobrudzsával. Csak ugye ott volt egy székely enklávé, és akkor annektálták a Székelyföldet. De sehogy sem lehetett igazságosan meghúzni a határt, és hiába voltak a kitelepítések, akkor sem. Ez az egész nemzetállamiság egy téveszme.
Az Uniót szerintem megyei (!) alapon kellene megszervezni. És akkor üljön ott Dél-Tirolnak 1 képviselője, mert az 1 megye, Elzász 2 megye, Bretagne meg 3 megye. Legyen Bihar és Bihor újra egy megye. Uniós megye. Meg Szatmár és Satu Mare. Ugyanis ez az ezeréves hagyomány. Nem a nemzetállamiság, hanem a nemzetközösségi létforma. Egy generáció hortyhsta, meg kádárista történelemkönyveken nőtt fel, mert ugye a fasiszták hazudták a nemzetállamot, és a kommunistáknak meg jól jött, mert ők tovább hazudhatták a történelmet, hogy egy forradalommal egyesültek a proletárok, és győzött a világban a nemzetköziség. Sohasem győzött. Legfeljebb a regionalizmus, és unionizmus. Az sem mindig. De amikor igen, akkor volt a kontinens erős kulturálisan, és gazdasági értelemben. És háborúk meg mindig akkor voltak, amikor egyesek birodalmi nemzetállamokat kezdtek el a térképre rajzolni. Eddig éltek a nagy-magyarok, csak elvették tőlünk a területeket. Hja. Ez a környék akkor volt erős, amikor Komárom és Komarno uniós város volt, amikor a nemzetközösségi létformából indult ki a többség, és nem a nemzetállamiságból.
De attól, hogy van unió, még lehet magyar és szlovák országgyűlés. Nyilván aki magyarnak gondolja magát küldjön képviselőt Pestre, aki meg szlováknak az meg küldjön képviselőt Pozsonyba. A régiót, a várost, a megyét a nemzetiségek vezessék közösen. Hja, hogy akkor az államnak alig marad szerepe. És akkor mi van. Angol állam sincs, és elég jól elvannak nélküle. Mi meg az államiságunkra vagyunk büszkék. Meg egy bénán összekovácsolt koronára a ferde kereszttel, amihez hozzáérni sem szabad, mert szétesik. Nyilván az egy végtelen fontos ereklye, rajzoljuk bele a címerbe, meg vízjelként tegyük bele minden hivatalos magyar nyelvű papírba, emlékezzünk arra, hogy Árpád magyar (megyer) volt, de nem ebből kellene birodalmi nemzettudatot kreálni, hanem az európaiságból. Akkor tudnánk sikeresen felvenni a versenyt Ázsiával, meg az USA-val.
Nincs jogfolytonosság. Ugyanis megváltozott az államforma. A Kárpát medencében volt egy egyesített királyság, és abból lett egy csomó köztársaság. Az első nagy háború után határok meghúzásánál nem vették pontosan figyelembe a nemzetiségi eloszlást, de ha a mi javunkra döntenek, és Dunaszerdahely, Rimaszombat, Szatmárnémeti, és a Magyar Köztársaság része lenne, akkor sem lenne jogfolytonosság.
Itt volt egy igazságtalan döntés Trianonban, és ezek után kezdett el a magyar diplomácia össze-vissza hazudozni arról, hogy itt ezer éve van egy birodalmi nemzetállam, aminek a kétharmadát elvették mitőlünk. Inkább a kéttizedét. És ez a szőnyeg is hazugság, mivel 1848-ban a bécsi udvarból irányíották az országot, nem volt önálló Magyarország, éppen azért folyt a szabadságharc. Csak épp a célok nem voltak tisztázva. Oké, hogy elzavarják az uralkodót, de mi lesz utána. Úgy csattogtattuk a kardot, hogy ez nem volt megbeszélve. És ettől az összes szomszédos nemzetség ellenünk fordult, hogy nehogy már egész Kárpátia magyar legyen. Ebben a Hunországba meg úgy ahogy belementek, de Nagy-Magyarisztán mégse kéne. És mivel a csatát is elvesztettük, a a szövetségeseink is elbuktak, és minden szomszédunk ellenünk fordult, ezért jól megszívtuk.
Aztán egy vitéz nagybányai Horthy kivezényelte a teljes magyar hadsereget a Donhoz, csak nem vittek magukkal télikabátot, mert senkinek nem jutott eszébe, hogy arrafelé télen hideg van. És akkor ez a projekt is elbukott. Most arról ne is beszéljünk, hogy többszázezer zsidót, köztük egy csomó nőt, meg gyereket bevagoníroztattak. Oké, ne csináljuk azt, mint a németek, hogy térden csúszva könyörögtek, hogy bocsika, de nem látom be, hogy amikor a történelemben először és valószínűleg utoljára pro forma mi vezetünk egy kontinenst - gyakorlatilag nem, de formálisan mégis csak - akkor nekünk ráznunk kell az öklünket, hogy mink magyarok vagyunk, és az ezeréves birodalmi nemzetállamunkat elvették mitőlünk a gonosz ejrópaiak.
Hát persze hogy nem volt nemzetállam a középkorban, mikor a nemzetállam kifejezés, és a hozzá tartozó tartalom későbbi fejlemény.
DE!
A 19 század előtt is voltak "nemzetek" (elképzelt közösségek), csak máshogy fogták fel őket (kevésbé absztrakt, sokkal kézzelfoghatóbb módon). Minden parasztnak volt etnikai tudata, tudták az emberek hogy ők magyarok, szlovákok, románok stb. Akinek van egy csöpp esze, az ma is tudja. Ezek között a magyar kifejezetten politikai, államalkotó nemzetnek számított. A nemesek (akármilyen eredetűek voltak is) magyar nemesnek számítottak, ez már erősen politikai fogalom és kevésbé etnikai. Egy politikai, országszervező közösség volt a magyarsághoz tartozás. Az államot úgy hívták, hogy Magyar Királyság, nem úgy, hogy magyar-szlovák-román-horvát unió. Ezt a történelemszemléletet nem Horthy idején, és nem is a reformkorban találták ki. Nézd meg Anonymust vagy a Képes Krónikát. Vagy a török kort: tulajdonképpen megszűnt a középkori magyar állam, és a kortársak mégis Magyarország romlásáról, szétszakadásáról beszéltek, és távlati célként a haza újraegyesítését tűzték ki céljukul. (pl. Bocskai, Zrínyi).
Tehát a nemzeti felfogásnak sokkal mélyebbek és szerteágazóbbak a gyökerei (rengeteg dolgot nem is említettem, pl. Werbőczy-féle felfogás), mint ahogy azt te beállítod.
Egyébként ha nincs jogfolytonosság, akkor kivel szemben volt igazságtalan Trianon? Egy új állammal, amelyik megkapta (nem)elődje központi területeit, meg a fővárosát is?
És mégegyszer: oké, nincs jogfolytonosság, de akkor az újonnan létrejött köztársaságot miért szopatták, mint vesztest ?
A határok tényleg ezer évesek, más kérdés, hogy
Tisztázzuk valamit, a történelmi királyság neve hivatalosan Regnum Hungarorum. Ezt úgy fordítjuk, hogy Magyar Királyság. És ebből az a tévképzet származik, mintha csak magyarok éltek volna errefelé, és a többi nemzetiségnek nincs is történeti identitása, mert nekik nem volt államuk, stb. Mert a Kárpát medence ezer éven át Magyarország volt. A magyar nemzetiségnek sem volt önálló állama, csak közösen a szomszédokkal. Társbérletben volt ez királyság akárhogy csűrjük-csavarjuk. És a szomszédok azt mondják, hogy akkor volt egy hun-királyság, mi meg azt mondjuk, mintha az egy Magyarische Nationalstaadt lett volna. Kár, hogy a magyar nyelv a majdnem a kiegyezésig hivatalos sem volt. Miközben persze itt élt egy csomó magyar. És majd a reformkorban akartak magyar országgyűlést Pesten. Aztán ebből lett a 20. században a csetepaté, hogy akkor most meddig tartson Magyarisztán. Azért szívtuk meg, mert egy medencében élünk. És a többi nép körbefog bennünket. Ahol volt tengerpart ott legalább világos, hogy hol van a szárazföld határa, mert a természet kijelöli, de itt például az észak nyugati hatának a Duna vonalát jelölték ki, holott a Csallóköz döntően magyar lakta volt, és egyébként jelentős részben ma is az. De ezt nem lehet így megoldani. A törvényeknek meg területi hatályuk van, tehát ebből uniós törvényhozás jön ki.
Divat ma hivatkozni Werbőczy-re. Oké. Ő a tripartitumot latinul adta ki Bécsben, és többek között azért, hogy a Kárpát medencében az összes nemzetségfő (nemes) elfogadja. Nem csak a magyarok, hanem az összes. Ha tényleg Werbőczy lenne az etalon, és nem Horthy, akkor most össze kellene hívni egy többnemzetiségű alkotmányozó gyűlést a bécsi udvarban, ahol mindenféle jogtudósokból álló grémium összeállítana egy új alaptörvényt latinul, és azt lefordítanánk magyarra. És azt az összes nemzetiségi parlamentnek ratifikálni kellene. Erről szólna az uniós konstitúció. Van egy uniós alkotmány, és nemzetiségek legfeljebb egy preambulumot fűznek elé, de úgy egyébként az alkotmány a nemzetségek közös normáit rögzíi.
Értem, hogy magadat ismétled, de írhatnál valamit arra is, amit én írtam.
Figyelj: A magyar (és egyébként valamilyen mértékben a székely és a szász stb.) politikai, államalkotó nemzetnek számított már a középkorban/ kora újkorban, míg a román és a szlovák nem. A mai magyar nemzet fogalma ezzel a szerteágazó gyökerű korábbi nemzetfogalommal kontinuus.
A szlovák nemzetiség (etnikum) a magyar királyság keretei közötti fejlődéssel jött létre, a szlovák nemzet meg még jóval később.
Nem volt olyan, hogy szlovák nemes. Aki nemes volt, az a magyar "nemesi" nemzet tagja volt, ha otthon szlovákul beszélt is. (Egyébként a török korban a felvidékre szorult vármegyei nemesség nagy része anyanyelvként beszélte a szlovákot, köszönhetően a szláv nyelvű dajkáknak).
Persze nem volt mai értelemben vett magyar nemzetállam (Nationalstaadt - ahogy te írod), hanem simán egy magyar állam. Magyarország, ami a mindenkori magyar állam közkeletű neve, függetlenül az államformától. :)
Régen nem a köztársaságért lelkesedtek, vagy a királyságért, vagy egy államért (ezt csak az újabb korokban várta el az állam), hanem a királyért és a hazáért.
Akkoriban senki sem nyomatta itt a multikulti ideológiát, mindenkinek volt nemzetisége, oszt jól van. Ez többnyire nem okozott politikai konfliktust, egészen addig, míg a nemzetiségek is külön politikai nemzeti igénnyel nem léptek fel.
Csak azért, mert mindenki tudta, hogy ez a térkép fáj a szomszédoknak? És aztán álszent képpel lehet nyávogni, hogy fúj, nem tisztelik a mi szent forradalmunkat?