Egy elszabott short története
Sokat hallottunk már a tőkepiac sötét oldaláról, de akkora lóláb ritkán lóg ki a bankházak falai mögül, mint pénteken. A gazdasági portálok egy héten át futószalagon ontották a forint szakadása miatt aggódó, majd - a forint drasztikus erősödésén örvendezés helyett - az IMF kikötőjében lehorgonyzó gyorsnaszádon élcelődő cikkeket. Ezek között megbújva megjelent két rövid hír, ami csodásan szemlélteti, miért nem kellene eleve kiröhögni a "gazdasági szabadságharc" kifejezést, csak azért, mert Orbán Viktor mondja.
Az első, múlt hét szombaton megjelent írásban azt olvashattuk, hogy Benoit Anne, a francia Societe Generale vezető elemzője páros lábbal rugdossa a forintot, közölve hogy mit ajánlanak ügyfeleiknek: hétfő reggeltől gőzerővel shortolják a forintot. Ez persze unszimpatikus lehet nekünk magyaroknak, hiszen az ilyen forint öntésére buzdító harci kiáltások már hétfőn 6 forinttal emelték devizahiteleink terheit, de a shortolás jelenleg nem illegális. Magunknak köszönhetjük, mondhatja erre bárki. Azonban Anne és ügyfelei számításába ezúttal hiba csúszott. A hétfői kasza után a forint oldalazásba kezdett 315-ös euró árfolyam környékén, majd a gyorsnaszád váratlan csütörtöki manőverét követően pár óra alatt 7 forintot erősödött, amire rég nem láttunk példát. Erre persze mindenféle reakció érkezett, és azok ellenkezője is, de egyszer csak min akad meg a szemünk? Benoit Anne péntek reggel fél kilenckor újra felbukkan, de nem ám akárhogy, hanem mint a Financial Times szerkesztőségi blogjának vendég szerzője kap lehetőséget. És mit állít? Az IMF tárgyalás eleve kudarcra van ítélve, a Valutaalap pikkel ránk, a befektetők bizalmát végleg aláástuk, most azonnal adni kell a forintot. A végén csak így, egy szóba dramatizálva: "Sell." Véletlenül épp ezekben a percekben a devizapiacon kemény beöntés indult, gyakorlatilag az egyetlen komolyabb korrekció a forinterősödés ellenében, ami szerencsére egy óra múlva, 311 forintnál elhal. Innen aztán újra megnyílik az út a befektetői bizalom elpárolgásának cáfolata, vagyis egy újabb 8 forintos napon belüli forint erősödés előtt. Őszintén remélem, hogy ez már a melléktevékenységként "gazdasági újságírást" is űző bankház shortjait is kivágta. A magyar deviza végül bő 24 óra alatt 12 forinttal erősödött az euróhoz képest. Kívánjuk, hogy legyen még sok ilyen szép napunk!
Kapcsolódó írások:
David Keohane: CEE market wrap: mostly pain… some temporary gain - Financial Times, beyondbricks 2011.11.11
Benoitte Anne: Hungary’s false dawn - Financial Times, beyondbricks 2011.11.18.
Grafikon: Yahoo
A bejegyzés trackback címe:
Trackbackek, pingbackek:
Trackback: Egy elszabott short története 2011.11.20. 19:43:01
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
A fő probléma nem az matolcsyval, hogy szabadságharcot akar, mert ez tök jó gondolat, csak közben azokon az adatokon kivül (és tegyük hozzá az export növekedés a gyenge forint miatt van)kb minden szar, és nagyon elkurták. A forint meg tényleg valszeg visszaáll, mivel a kormány inflálta el, ezen nem kell megérmülni, az már gáz, hogy ebbe beleállnak.
De mondjuk az erőviszonyokat felmérve elég rossz taktikának tünik, a forint inflálása és közben a devizahitelesek megmentése miatt a végtrlesztéssel a banokat baszogatni, mivel a stabilitásnak bankrendszer stabilitása, a bakok itteni tőkekapacitása, és hitelállománya elég erős tényezője. Az biztos, hogy a kapitalizmus mostani müködésével elég nagy gondok vannak.
És végül, ha egy gazdasági miniszter nem számol ezekkel a pénzügyi reakciokkal, bármennyire is szimpatikusak vagy nem neki ezek a körök, kurva gyorsan mondjon le.
"...Megszűnik az akadémikusok, újságírók, művészek adókedvezménye, a tőkejövedelmek adómentességének lehetősége és az internetkedvezmény. Emelkednek a munkáltatói járulékok (rokkantnyugdíj járulék)...
...Emelkedik a nyugdíjkorhatár, férfiaknál 65-ről 67 évre, nőknél 60-ról 67 évre. Előbbi esetben fokozatosan 2020, utóbbinál 2040-ig történik meg az emelés. Az évenkénti nyugdíjemelés százalékos forma helyett fix összegű lesz. A jövőre szolgálatba lépő rendőrök és katonák már nem kapnak a korábbihoz hasonló korkedvezményes nyugdíjat, 15 év helyett 25 év szolgálati idő kell...A bányászok korkedvezményét csak a ténylegesen földalatti munkát végzőknél tartják meg..."
Az a baj, hogy a kisembernek az erős Ft és az alacsony infláció lenne jó. a kormány meg pont ennek ellenkezőjét akarja...
a kiskerestűek is adózzanak...
amúgy kb 4-500 nettóig mindenki szegény. az 1200-1500 euró, lóf*sz...
1. senki nem fenyegeti a függetlenséget
2. attól, hogy nem az egyiknek tartozol, hanem a másiknak nem leszel függetlenebb.
3. az, hogy valaki nem ad feltétel nélkül pénzt, nem a függetlenségünk elleni támadás (tegye fel a kezét, aki 5 ezreset osztogat az arra járóknak)
Egy gazdasági bloggernek is lehet véleménye és le is írhatja. Ugyanakkor senki se köteles elolvasni és megfogadni.
Ha pedig azt akarjuk, hogy ne lehessen könnyen rugdosni a forintot, arra van megoldás: magas jegybanki devizatartalék (épp leépítés alatt), alacsony fenntartható hiány, kiszámítható kormányzati viselkedés stb.
Naszóval csak annyit akarok mondani, hogy a cikkíró inkább örüljön annak, hogy aki az FT cikk hatására shortolta a forintot, az egy oltári nagy balek és egy életre megtanulta, hogy ne higgyen Benoit Anne-nak :-))
Matolcsy egyébként most volt a TV-ben, és elmondta, hogy olyan jól végezték eddig a dolgukat, hogy azt az IMF és az EU is elismeri, ezért nem számít olyasmire, hogy az eddigi vonaltól lényegesen eltérő irányt akarjon az IMF:
videotar.mtv.hu/Videok/2011/11/20/19/A_Lenyeg_2011_november_20_.aspx
Szerintem nem Matolcsy a gazdasági miniszter. Legalábbis mióta rendszeresen látom a meccseken Csányit és Orbánt egymás mellett ülni. Szóval ha megy is Matolcsy, az csak egy kirakatrendezés lesz. A devizahitelek kifuttatását meg tképpen ügyesen csinálták, mert úgy kényszerítették a bankokat az első adag kivezetésére, hogy a portfólióban maradt rossz adósok miatt fennmaradt az érdekeltségük a következő körökre. Mert logikusan végig gondolva, 3-4 hónap múlva minden lakáshitel forintban lesz. Szerintem ezért állították meg a forint gyengülést, ami csak a hitelátváltás után életképes húzás a növekedés előmozdítására.
Mert? a munkaadójuk adja a bért, nem az állam. kivéve a közszférát...
Az volt a baj, hogy valakik kitaláltak valaha is ilyet, hogy kvázi adómentes minimálbér...vicc...
Ezen kívül pedig azt szeretném mondani, hogy zavaró ez a folyamatos ellenségkeresés. Mi tegyük a dolgunkat - dolgozzunk, vigyük előbbre a saját és az országunk sorsát, és ha lehet, ne vegyünk fel hiteleket felelőtlenül, mert azokat majd vissza is kell fizetni. Ha meg tartozunk, akkor fizessük ki a tartozást, és ne szabadságharcoljunk, és ne szidjuk a gonosz külföldi tőkét.
Ha versenyképesek leszünk nemzetközi szinteken, akkor úgyis megerősödik a forint, bármit mondanak az "elemzők". Ha meg a szlovákok jobban dolgoznak mint mi, akkor úgyis megszívjuk. Ilyen egyszerű ez.
Amúgy meg ne rugjuk fel a hitelszarződéseket, mert akármilyen gonoszak is a bankok, amit most csinálunk, az amúgy törvénytelen, és ettől részben függetlenül a bankok hatalmas befolyással rendelkeznek a világban - megszívatnak majd minket ezért. És ha meg éppen szívatnak minket, akkor ne csodálkozzunk. És pláne ne nemzetközi összeesküvést vizionáljunk. Csupán mindenki megy az érdekei után.
ELÉG VOLT, ITT AZ IDŐ!
Ez a devizatartalékunk 10%-a. Tényleg nem sok. De ha pl. a tavaszi Surányi deviza swap tervre költenék, épp elég lenne a devizahitel kivezetésre, a kamatait meg fizethetnénk a kamatfelárunk csökkenéséből.
És kikből állna az a szakértői kormány? És mitől szeretnénk jobban őket? Hogy 250-re fixálnák az eurót, és 300-ra a gázolajat? Épp egy szakértői kormány fájna a legjobban rövid távon, hosszú távon meg kicsinálná őket a populizmusban otthonosan mozgó politikai elit.
Ezzel együtt itt lenne az ideje a Tobin-adó, vagyis a pénzpiaci tranzakciók megadóztatása kőkemény bevezetésének, hogy a hatalmas társadalmi költségekkel járó tőkepiaci turbulenciákat visszafogják, mert jogi eszközökkel legalább olyan nehéz tiltani a nem létező pénzzel végrehajtott tranzakciókat mint a szerencsejátékot.
A másik, ami felmerül, a magyar gazdasági sajtó szakmai felelőssége és tisztessége. Bár tudjuk hogy ez a közeg hagyományosan nem az unortodox gazdaságpolitika és nemzeti-polgári kormányzás elkötelezett híve, de az objektivitás látszatára törekvés jegyében a nyilvánvalóan pozícióból nyilatkozó "guruk" és más piaci szereplők nyilatkozatait illene kritikai kommentárral tolmácsolniuk.
kit? mert hinni csak a vona-schiffer koalicionak hinnék (a leguotlsó "szakértői" kormánynak tagja volt szilvásy, kiss péter és szekeres imre: kösz, de nem szakértői kormány kell, hanem elszánt, aki nem fogja egy szavazói rétegnek sem...)
@Kuku: a bankok Ft-ban fognak hitelezni, az otp és a takarékok viszik tovább, amit a német, olasz vagy osztrák bankok nem akarnak
pár év múlva lesz egy ítélet, amiért fizetünk pár mrd Ft-ot nekik, de addigra valszeg kinn leszünk a sz.rból (vagy épp államcsőd lesz, tehát tökmindegy, mert nem fizetünk senkinek semmit)
naszoval: ha lesz a köv hetekben (nov végére várják a kamatláb növelését?) jegybank alapkamat emelés, akkorra 300 Ft-on jegyeznek majd pl 8%ért, ami jővőre 260 körül lesz
s ez nagyon-nagyon megéri majd a külföldieknek, ha Ftban lesz a kötvénykibocsájtás
(1 mrd euroért ugye most kapnának 300 mrd Ft-ot: egy év mulva 8%-os kamattal ez majd 324 mrd Ft lesz, 260-nal visszaosztva 1,24 mrd euro lesz: egy évre! bödületesen jó hozam... csak azt kell majd hiresztelni, hogy itt kérem minden jó...)
a devizahiteleket nem lehet kivezetni, és a forint is azert gyengül mert a vegtörlesztes miatt mindenki adja (plusz pár speki, aki ezt átlátja, de nem jelentős mértékben).
azonkivul van itt még más probléma is.
legalább 4% os GDP arányos megszorítás kell jövőre, ami brutális és hatalmas gazdasági visszaesést fog okozni. ez a bizonytalansag is benne van a forint árfolyamában.
aztan persze lehet belole deflacio meg mégnagyobb kertöbblet, ha jol sikerül minden, de valószínűleg még nem jött el az ideje a forintvételnek.
De? De eszembe jut, hogy sokan vannak, akik fafűtés mellett didergik végig a telet, mert a gáz kétszer annyiba kerül.
Most még. Aztán a fentieknek köszönhetően jövőre dönthetnek, hogy zsíroskenyér lesz-e hó közepétől, vagy fa. Esznek, vagy fűtenek. Aztán eljöhet még az idő, hogy nem lesz ez probléma, mert egy kis shortolás után már nem lesz mit fűteniük.
Most baromi jó lehet a légkondicionált lakásukban shortolgatni, de sajnos egy összeomlás után elég kellemetlen lehet egy fán lógni (ahogy a szél fújdogál békésen lengni, lengedezni), szerencsésebb esetben, hogy ne menjenek kárba biomasszaként ebtelepek és állatkertek takarmányaként végezni.
Na, azt majd megköszönhetik maguknak. A baj az, hogy olyan esetekben nincs válogatás. Nincs de. Sőt olyan sincs, hogy illegális.
Most biztos negatív voltam. :P :D
Jó shortolást!
"Mert logikusan végig gondolva, 3-4 hónap múlva minden lakáshitel forintban lesz"
Aha, ahogyan azt Móricka megálmodta. Amig a forinthitel törlesztőrészlete 15-20%-al magasabb a normál áru (280 körüli) eurohoz képest, addig akinek van esze, nem fogja átváltani (eurosokról van szó)
Ha meg ilyen sokba kerül az euro, akkor meg ki az a hülye, aki realizálná az árfolyamveszteséget?
Magyarul baszhatja a kormány, a devizakitettségünk (euro) nagy része megmarad, akármit is csinálnak. Mert egyszerűen nem éri meg átváltani.
Ha tartósan 310 körül lenne az euro, akkor nem csak a devizahiteleseknek szar, hanem a kormány önmagát szopatja gyakorlatilag.
Ha meg beáll 280-ra, akkor nem váltják át forintra. 22-es csapdája.
3 éve 10 éves volt autóink átlagéletkora. Az egész magyar szaksajtó ezen kesergett, hogy ez milyen sok vegyél-vegyél-vegyél újat, nem baj ha hitelre. A szlovákoknál ugyanez a szám 14év volt. Ma is kb. ennyi a szlovákoknál, Mo. meg 2 és 13 között van.
A lényeg hogy a konjunktúrában kitermelt (nem nagy) mozgástér luxusra ment, nem termelő beruházásra(egy autó lehet termelő is ugye)és a gazdasági szerkezet ma sokkal egészségesebb a 'buta tótoknál'.
És ehhez nem sok ész kellett hanem egy kis fegyelem.
Ha valaki ezt nem hiszi, az próbálja megválaszolni azt a kérdést, hogy miért is mondanának mást, amikor az az egyetlen céljuk, hogy sok pénzt keressenek.
De, ki lehet vezetni a devizahiteleket, csak nem piacon, hanem a svájci jegybankkal swapolva. Surányi leírta ezt még tavasszal, 200-as CHF árfolyamnál, ha akkor nem félnek a veszteségtől, már készen volnának. Szerintem az ő tervét fogják felmelegíteni, csak ehhez az SNB és az MNB is játékban kell hogy legyen, és az a vicces, hogy pillanatnyilag a svájci jegybankkal könnyebben leülhetnek, mint a magyarral.:)
Ezt kell elolvasni, bár azóta biztosan finomítottak rajta:
fn.hir24.hu/gazdasag/2011/04/06/egy_radikalis_terv_lakossagi/
Kis hülyém, Ortbánt nem úgy hívják: Financial Times. Nem úgy hívják: Benoit Anne.Épp a bankok hazudoznak "életvitelszerűen" hisz abból élnek.
fn.hir24.hu/gazdasag/2011/04/06/egy_radikalis_terv_lakossagi/
Ezt kell elolvasni. Olyan terv biztosan nem működik, amin az adós bukik csak. De ha az adós, a bank, a jegybanki tartalék, és a költségvetés megosztja a terheket, akkor előfordulhat hogy létezik életképes megoldás, még ilyen magas árfolyamnál is. Ráadásul hozadéka is van, mert ugyan egyszeri fájdalom az összesnek, de felszabadul a törlesztőrészletek 30%-a, ami pörgeti a gazdaságot, és mérséklődik a kockázati kamatfelárunk, ami olcsóbbá teszi a finanszírozást. Csak hát ehhez a kormánynak vagy ki kell békülnie a jegybankkal, vagy el kell foglalnia, mert így nem fog menni.
Nem tudom hogy a béka segge alatt levő össz-európai versenyképességet mennyivel viszi előre, ha a tőzsdei forgalom megszünik.
Direkt beleirtam, hogy euro-hitelekről beszélek :)
Tudom, hogy a CHF-hitelek jobban el vannak szállva, és az a sürgetőbb, de viszont az adósságállomány jó része euro alapú.
Tehát addig nem tudják elinflálni az államadósságot, amig ekkora a kitettség. Magyarul marad a fizetni, fizetni, fizetni...
Az MNB-vel meg ez a két majom sosem fog dülőre jutni. Egyezkedni nem fognak, hiszen most kaptak egy irtózatos pofont az IMF-visszahivással, ha meg beerőszakoskodnak a jegybankba, megint gyengülni fog a forint. Ráadásul ezt nem fogja hagyni az EKB és az IMF sem.
Ezért lenne fontos lecserélni Matolcsyt egy olyan szakemberre, aki el tudná bájolni a felcsúti konok marhát is, és nem hoznának több idióta ötletet.
Unortodoxkodjanak akkor, ha már talpraállt a gazdaság...
A short békeidőkben egy pozitív, piackarbantartó eszköz. Nem véletlen, hogy csak most függesztgetik fel átmenetileg a lehetőségét itt-ott. Turbulens piacokon olyan mint az elszabadult hajóágyú. Ez párosul azzal, hogy mivel mindenki pánikban van, rohangál a devizák, arany, olaj, réz, CDS, stb. között. Ettől óriási és gyors árfolyamingadozások vannak, ami még inkább a be vagy kimenekülésre ösztönöz. Nem hülyeség a Tobin adó ötlete, legalább átmenetileg, de csak Európában nem lehet értelmesen bevezetni, a világadóktól meg parázok annyira, hogy ne akarjam a precedenst rá.
Azért nekem csütörtökön, mikor megtudtam hogy az IMF-nek nem szóltak előre, bizony átfutott az agyamon, hogy talán ez történt. Most sem vetném el teljesen.
Azon most lépjünk túl, hogy az OV mondja értelmezhetetlen ebben az összefüggésben.
Magán a gazdaságpolitikánkon nevetünk és sírunk egyszerre. Mondjuk csak sírnánk, de az ilyen elnevezések persze mosolyt fakasztóak is.
Viszont a "csodálatosan szemléltetés" igencsak elmaradt szerintem.
Érthető, hogy mire akarsz célozni, csak nem látszik az összefüggés.
Viszont ez:
"És kikből állna az a szakértői kormány? És mitől szeretnénk jobban őket? Hogy 250-re fixálnák az eurót, és 300-ra a gázolajat? Épp egy szakértői kormány fájna a legjobban rövid távon, hosszú távon meg kicsinálná őket a populizmusban otthonosan mozgó politikai elit. "
már rettenetesen elszomorító gondolkodásmódot mutat sajnos.
A shortolással az a probléma, hogy ez nem csak két fél üzlete ahol az egyik keres a másik bukik, hanem adott esetben tönkreteheted a shortolás alanyát is, egy harmadik felet, aki esetleg azt sem tudja hogy létezel.
Hát azért a jegybanknak csak dolga lenne beszállni egy ilyenbe. Már csak erkölcsi alapon is, amiért elfelejtett pl. CHF fedezetet építeni a CHF eladósodás mögé a devizatartalékban.
A szükséges euró most is ott van az MNB-nél (38 milliárd, ami a devizahitelek teljes összegének is a 3x-osa), csak CHF nincs. Szépen meg kellene várni amíg az SNB felhúzza 1,40-1,30-ra vagy közé az eurót a frankhoz, és akkor kell vele egy piacon kívüli swap ügyletben frankra boltolni az eurót, majd ugyanígy piacon kívüli ügyletben kihelyezni a hiteleket nyújtó bankokhoz.
Egyébként ha Benoit shortolgatj a forintot, azt értem miért gáz, de ha a saját kormányunk, akkor az miért nem gáz? Mert azért elég feltűnően elsütötték többször is elmúlt 1.5 évben.
Ne azt az oldalát vizsgáld a shortnak amivel nekem sincs problémám :) Sokkal inkább azt az esetet amikor kvázi piacbefolyásolásra használják. Ezt kellene szabályozni, hogy ilyen ne fordulhasson elő, és ez nem a short betiltását jelenti.
Van amikor a short hasznos. Segít elkerülni az árfolyamlufikat például. Én hosszú távon nem tiltanám a shortot, de amíg a tőke úgy rohangál mint a mérgezett egér, elég logikus lépés lenne. Meg a tranzakciós adó via Tobin....
Igen, ez így van, pont ezért írtam hogy nem ezt jelenti a szabályozása.
Miért 4 milliárd? Lehet hogy épp a devizaátváltáshoz kell fedezetnek arra a résre, amit a jegybanki tartalékból erre fognak költeni.
A ma esti Matolcsy nyilatkozat után nagyon valószínű, hogy pár héten belül bejelentés lesz erről.
Nem vagyok orbán fan, de attól még igaza van.
1000 szálon vagyunk úgy kiszolgáltatva, hogy semmit sem kapunk érte csak a pénz dől kifelé az országból.
Ez adósrabszolgaság.
"És mitől szeretnénk jobban őket?"
hogy nem 3 éves gyerekek szintjére lőnék be a kommunikációjukat, mely szerint a jövő héten már megint lehet mást mondani a gyereknek, és egyébként is azt eszi, amit kap. ugye nem állítod azt, hoyg ez nekd az adekvát szint? és próbáld azt a hihetetlen dolgot elképzelni, hogyha valaki másfél évig hitelesen kommunikál, az el is fogja érni, hogy lemenjen a kamatfelár.
Egyetértek, csak a világadótól mindig fázom. Lehet jó rövid távon, és hát a Tobin adó tényleg egy jó eszköz, és annak nem fáj aki nem minden reggel borogatni megy a tőzsdére. Egyetértek.
Az írásom nem a shortról szól elssősorban, hanem arról, hogy valaki shortol, majd rányilatkozik mint Financial Times. Amúgy szerintem a 315 Ft is magas, de Socgenes ember nyilván min. 340-re gondolt, ami még a magyar gazdaságpolitikával is spekulatív várakozás, és tenni is kell érte, mert magától (még és most) irreális.
Egyébként az üzemanyag-átlagbér arányok is hasonlóan néznek ki.
"hogy nem 3 éves gyerekek szintjére lőnék be a kommunikációjukat, mely szerint a jövő héten már megint lehet mást mondani a gyereknek, és egyébként is azt eszi, amit kap. ugye nem állítod azt, hoyg ez nekd az adekvát szint?"
Az ahogyan kommunikálnak velünk, az tükör felénk. Sajnos. Nem egyénileg, hanem úgy általában. Ne gondold hogy bolondok, ahhoz túl sok pénzt költ minden kormány magán-közvéleménykutatásra és kommunikációs tréningekre. Sajnos az átlagemberrel nem lehet racionális szinten kommunikálni, mert abba azonnal belebuksz. Persze abba is ha hülyének nézed, de csak azért, mert ilyenkor a mindenkori ellenzék segít értelmezni a hallottakat, lehetőleg úgy, hogy átszeressenek belé. Aztán kormányra kerül, és ő kezdi az ovis szintű kommunikációt. És ez így megy amíg az iskolákban be nem vezetik a pénzügyi ismeretek nevű tantárgyat.
Maradjunk annyiban, hogy sokkal több fingom van róla, mint Viktornak és Gyurinak együttvéve.
Adósrabszolgaság?
Amikor felvettük a hitelt, akkor meg befelé dőlt, akkor kellett volna sírni, amikor eltapsoltuk a pénzt. Nem emlékszem, hogy tömegek tiltakoztak volna a nyugdíjemelés ellen...
Érdekében is fog állni az országnak az árfolyamsáv eltolás, de a devizapara megoldásáig nem engedheti 400-ra az eurót. Utána viszont el fogja. De nehogy shortold!!! :)
2001: 3,x Mrd nyereség
2002: 4,9 Mrd veszteség
2003: 78 Mrd nyereség, amit egyszeri tételként a januári spekulánsroham visszaverése okozott, könnyedén, tekintettel, hogy az erős oldalra spekuláltak.
2004: 42 Mrd veszteség, nem volt spekulációs roham
2005: 21 Mrd veszteség
2006: 14 Mrd nyereség
ez hol nyereség mindig, és éves átlagban pár milliárd forint a többezer milliárdos főösszeghez képest hol kemény? de ha legalább nem olyan számadatokban próbálnál hazudni, amiknek 3 perc alatt utána lehet nézni...
Az IMF jelenléte érdekes téma. Van hogy egy stigma a gazdaságon, van hogy a hiánya az. Emlékezzünk rá, hogy 2008-ban attól zuhant be a forint, hogy híre ment hogy az IMF-fel tárgyalunk, most meg attól erősödött, hogy tárgyalni FOGUNK.
Összességében az IMF jelenléte azért nem jó dolog, és ha nincs az előre nem látható euróválság, akkor (és addig) nem lett volna olyan rossz húzás a lekoptatásuk. Erősödött is a forint amikor újra saját lábra álltunk, tehát díjazta a piac is, és az állampapírok is elkezdtek menni. Nekem nincs orbán, meg antiorbán vallásom. Fenntartom a jogot, hogy szabadon ítéljek minden egyes lépést.
Hát én ebben teljesen egyetértek. Annyival egészíteném ki, hogy aki nem tudná, pár éve szinte gazdasági világháború van, csak ez a tárgyalóasztalok alatti rugdosásban nyilvánul meg, miközben mindenki mosolyog az asztal felett. A gyenge jüan, a quantity easing, a S&P és társai, olajárazás, mind egy-egy eszköze ennek.
Mi uralkodásra születtünk, nem munkára .
1848-óta már megtanulhatták volna a nyugati társadalmak, hogy minket senki se akarjon munkára fogni, mert inkább legyilkoljuk magunkat, de nem leszünk senkinek a rabszolgái. Ebben velünk vannak az ukránok is.
Szimpatikus, hogy az elszámolóházak szednék, így csak akkor tudnának alóla kibújni a szereplők, ha az egész tőzsdét kivinnék egy tax havenbe. Viszont, mivel csak a devizakonverziót terhelné, ezt aligha lépnék meg.
10 tranzakcióból 3 nyereségs, 3 semleges, 6 veszteséges. Ez az átlag. A brókered viszont mindig nyereséges.
Ezeket az infókat MNB oldalán megtalálod.
Egyébként nincs pont 40 mrd, de közel annyi, most ha jól rémlik kb 2mrdvel csökkent, egyrészt a devizaaukció miatt, másrészt meg volt valami 1mrd törlesztés.
De haborgo emberkek: a fonnti irasok nagyreszevel az a baj mint a regi adomaval ahol azt mondtak hogy Moszkvaban autot osztogatnak, pedig Szent Petervaron auot fosztogatnak...
Az ordog a reszeletekben lakozik:
mint mi a kulonbseg a short es a naked short kozott.
mint miert van tele az Index es mas magyar portalok FX trading reklamokkal (inkabb orosz rulettet jatszanek IMHO) de megis mennyire gonosz a forintot shortolo...
mi a hivatalos angol allaspont a 'Tobin tax'-al szemben: csak akkor tamogatjak ha globalisan bevezetik, nezzetek meg mi tortent mikor a svedek bevezettek. Azonkivul az ado 70%-at Londonnak kene befizetni, na ja mas orszagban konnyu adot bevezetni, a nemetek helyeben en is tamogatnam.
Szoval nem akarom senki stressz levezeto duhongeset felbeszakitani, de azert ki kell abranditanom mindenkit hogy a tutit most megmondtak evvel.
A Societe Generale egyszeruen mellefogott es karmentes zajlik. Szerinted a Societe Generale az elmult evekben hirdetokent mennyi penzt tett a Financial Times zsebebe?
Kaptak egy kis viszonzast egy nyamvadt blogon mondhattak a maguket. Ez nem szerkesztosegi cikk!!!!!!!!!!
Sajnalom de te nem csiptel fulon senkit. Teged viszont leleplezett az irasod. Orbanista vagy!!!!!
Gaz!!!!!
Hirtelen ezt dobta a gugli:
www.origo.hu/uzletinegyed/hirek/20111007-rekordszinten-a-magyar-devizatartalek-magyar-nemzeti-bank.html
Mondjuk külön vicces, ahogy az MTI egy ezres szorzóval elnézi, így annyit ír, mint az EU GDP-je 3x. :)))
Az összes lakossági jelzáloghitel amúgy 10 milliárd euró nagyságrendileg, tehát a tartalék durván 30%-a. Kb. épp 4 milliárdos bukta lenne a forintosítás, és véletlenül épp ekkora IMF keretet is emlegetnek.
Gondolom nem érzed rosszul magad. Amúgy nem az a legnagyobb gond ha shortolsz, hanem ha közben bennfentes infóid vannak, vagy hiteles forrásban hátsó szándékkal elhelyezel ezt erősítő szakértői blablát. Persze ezt is csak egyszer-kétszer lehet eljátszani, legalábbis remélem, hogy a FT nincs benne a buliban. :)
Ja. A lényeg, hogy nem 37 000 000 000 000 euró a jegybanki tartalék. Ha az lenne, akkor aranyból öntenénk az autópályáinkat. :)
Ez van a cikk headjében:
A tavaly év végi állományhoz képest szeptember végére több mint ÖTEZERMILLIÁRD euróval nőttek, és 37,637 milliárd eurós rekordra emelkedtek a magyar devizatartalékok.
A közszférában nincs minimálbéres állás.
A minimálbért az állam határozta meg.
A munkaadónak a munkavállaló jövedelme utáni terheket az állam állapította meg.
A munkavállalónak nem jó a minimálbér.
A munkaadó nem tud kifizetni olyan jövedelmet, amit nem termelnek ki. Illetve kitermelik, de valamiért "fekete" pénz lesz egy részéből (ebből kell visszaosztani a megrendelő felé), és jó esetben ebből megy zsebbe a bérkiegészítés.
Kinek az érdeke ezt fenntartani?
www.levyinstitute.org/pubs/wp_695.pdf
Egy napig volt 317. Ilyen időtávon csak a spekulatív tőke reagál, a működő tőke évek alatt mozdul. Nyáron pl. még 270 volt az árfolyam.
Pedig a short zárások fel tudják rántani az árfolyamot! Kiváncsi leszek, mikor jönnek a pánik zárások ! Talán, ha lemond a szépszemű...
A rövidek pénteken elégtek szerintem. Persze aki 280-90 óta tartja, még reménykedhet, de szerintem jövő héten 29x lesz az árfolyam.
Szerinted minden OK? Business as usual? Szerintem kurvára nem.
A (gazdaság)politikai szuverenitás hordozója is az istenadta elátkozott nép, és ha észleli hogy csunyán félre lett gombolva a kabát, vért kiált. Én azt gondolom hogy a könyvelők, brókerek, hitelkockázat elemzők és bankárok felkötése, a wall street elfoglalása, és hasonló radikális megoldásokhoz képest a Tobin adó igenis kulturált jelzés lenne az értékpreferenciákról, és az, hogy milyen arányban osztják vissza a beszedő országnak az adót, azt gondolom hogy egy másodlagos kérdés, végül is szabályozási modell kérdése hogy épp úgy mint a szennyezésre globális kockázatközösséget vagy nemzeti kockázatközösségek összességét hozunk létre, bár nem kétséges hogy az előbbi statisztikailag hatékonyabb.
Fundamentálisan nincs akkora gáz most. Ha blöff lett volna, akkor sem épülne vissza gyorsan a 317 ft. Szerintem a devizakiváltáshoz kell az IMF és ahogy Matolcsy szavaiból kiveszem, mindjárt az EU is beszáll. És szerintem ügyes húzás volt így csinálni, mert még mielőtt meglépték, a bankokkal kifizettettek egy csomó jó hitel végtörlesztését (15-20%), amire azok az anyabanktól hoztak haza pénzt, ráadásul ugyanolyan érdekeltek maradtak a megoldásban, mert besűrűsödve még mindig ott vannak a nem fizető hiteleik, amit most majd a jegybankkal, állammal, adósokkal megosztva kell kinyögniük.
Szerintem letöri. De amúgy ez még tényleg korrekció. Csak a hír azért elég erős, és ha nem hal be, akkor nem fog nekimenni senki az újabb shortnak egy ideig.
"És kikből állna az a szakértői kormány?"
Szakertokbol es nem politikusokbol, vagy politikai korokhoz kozelallo szakemberekbol. Ilyen eddig 1990 ota nemvolt meg.
"És mitől szeretnénk jobban őket? Hogy 250-re fixálnák az eurót, és 300-ra a gázolajat?"
Attol,hogy mondjuk lenne evente 6% GDP novekedes(akar 300 feletti euroval es 400 ft gazolajjal). Mondjuk lehet megszunne a szocialis segely mint olyan, lehet el lenne kuldve 30% kozalkalmazott, lehet nem lenne korkedvezmenyes nyugdij csak egyseges 67 ev, lehet megszunne a nygdijasok utazasi kedvezmenye, lehet nem jarnanak AUDI-val a minden evben kvazi csodben levo allami vallalatok vezetoi (BKV,MAV),lehet megszunne a kepviseloi koltsegterites es meg sorolhatnam egy egesz regenyben...
"Épp egy szakértői kormány fájna a legjobban rövid távon, hosszú távon meg kicsinálná őket a populizmusban otthonosan mozgó politikai elit."
Senki sem mondta nem fajna, de vegre megszunne a poszt-szocialista rendszer amihez senki sem mer nyulni 21 eve barmilyen szinu is legyen a partogoja. Ja es termeszetesen a szakertoi kormany az nem egy part tamogatasat elvezi, hanem jobb esetben minden parlamenti parttet, mert az orszag erdeke, es felretennek az ellenteteiket amig ki nem maszunk a szarbol. Persze ezt fejlett politikai kulturaju orszagokban elvarhatjuk, nekunk meg kell meg par szaz ev ehhez...
Szerintem félreértesz.
Én örülnék a szakértői kormánynak, csak 10-ből 9 ember nem fogadná el őket, és 10-ből 9 szakértő nem ért a nép nyelvén. Állandó háttérzajnak meg ott lenne a két leszerepelt ellenpólus, ami alig várná, hogy visszajöhessen.
Amúgy a szociális részt nem osztom teljesen, nem a segélyezés, meg a szociális érzékenység a baj magyarországon, hanem az, hogy 20 éve nincs aki szétválassza az igazán minimálbért keresőket a minimálbérezőktől, és az igazán rászorultakat a támogatást is bezsebelő feketézőktől. Ebben annyi pénz van, amennyinél már csak az államra épített vállalkozásokban több. ;)
Neki ugyanis a nyilvánosság elé lépéssel balekokat kell toboroznia, akiknek az árfolyamot valóban mozgató nagykutya el tudja adni a pozícióit, és így az úgy építheti le jókora kitettségét, hogy nem omlasztja össze az árfolyamot.
Ugyan statisztikát nem készítettem, de általános megfigyelésem, hogy amikor a kisembert is elérő sajtóban megjelennek ösztönző hírek valamilyen irányú beszállásról, akkor fog fordulni az árfolyam. Amíg egy jó pozíció valóban jó, addig senki sem veri nagydobra. Amikor nagydobra verik, a valódi szereplők már rég az ellenkezőjén dolgoznak.
Ez úgy nagyjából most is szépen összeillik, a forint újra történelmi csúcson, én is ilyenkor szállnék ki egy nyár óta tartó nagyméretű shortból. Persze ez nem jelenti azt, hogy nincs még a forintban lehetőség.
Szakértői kormányt ! Hajrá ! De akkor minek ez a demokrácia nevezetű bohóckodás, szüntessük meg a választásokat is. És ki fogja eldönteni hogy kik a jó szakértők akik kihúzzák az országot a gödörből ? Te vagy az IMF ? És biztos hogy az IMF szakértői kihúznak minket ? Mert ahogy egy nemrég zindexen is publikált tanulmányból kiderült igazából ez még sehol nem sikerült nekik.
@Kőmíves Kelemen: takarékszövetkezetek bubor+3%-t kérnek.
@orient: a szakértői törvényeket kik hoznák?
Ez már a 10-15-20 évvel ezelőtti "libik" szerint is egy ménkű nagy baromság, egy agyament idiotizmus egy ilyen külgazdaságnak kitett országban! A szabadságharcot a buiállta zorbán és bandája ellen kell vívnunk, meg a zőt királlyá emelő fosagyú fityisz szavazók ellen!
Itt hivatkoztak rá : index.hu/gazdasag/magyar/2011/11/18/imf-konstrukciok/
"Az egyik kutatás az elmúlt harminc évben 130 országnak nyújtott IMF-hitelnek a növekedésre gyakorolt hatását elemzi, és megállapítja, hogy a hitelnyújtást követő öt évben nincs kimutatható eredmény, a következő ötéves periódust vizsgálva azonban egyértelműen negatív a hatás."
"A 2000-es évek elején az IMF kintlevőségeinek 60 százaléka származott három országtól (Argentína, Brazília, Törökország), az átlagos hitel nagysága növekedett, míg a hitelfelvevő országok száma csökkent. Ezek az országok rendszeres hitelfelvevők, és nem tudnak szabadulni az újra és újra visszatérő válságokból."
Elso evekben lenne siras es nyomor bizonyos helyeken, de a csokkentett adokbol es jarulekokbol lenne munka dogivel akinek meg van munkaja az megelne, akkor is ha csak takarit vagy mas egyszeru munkat vegez...mondjuk ehhez kene a jarulekcsokkentes amit nem lehet mert tul sok a segely, kozalkalmazott,nyugdijas kedvezmeny,olitikai korrupcio es igy tovabb..22-es csapdaja.
Lenne felhaborodas? Lenne. Aztan ha mondjuk hosszutavon szarnyalna a gazdasag es mindenki jol elne AKI DOLGOZIK,akar vallakozo, alkalmazott vagy melos akkor valoszinuleg megertenek az emberek miert kellett. Amig nyomor van addig nem ertenek, lehet bele is buknanak a jelenkori partok de ezt az aldozatot meg kene hozni az orszag erdekeben ha a sajat bukasuk is lesz belole...nem lesz belole semmi mert Szechenyi-t csak emlegetni szeretik, de a szellemebol,onfelaldozasabol egy csepp sem jutott a mai politikusokba. (ja igen elfelejtettem hogy a mosnaiak fizetve vannak ezert es ott korrumpalhatoak ahol csak lehet, mig Szechenyi a sajat jovedelmet adta az orszagert..).Szegyen csak egy mondatban is emliteni ezekkel a mostaniakkal...
Tud úszni? Nem. És ha adok 3000 milliárdot?
317-es árfolyam 2/3-ot meghaladó többség és ilyen devizatartalékok mellett. Mennyi ideig alkalmaznád az ilyen munkavállalót? Csak ennyit lehet ebből kihozni?
Rohadjon meg a zösszes fityiszes baromállat!
"Mintha személyes érdeke fűződne a dologhoz."
Miért ne lehetne? Ha a SG fideszék ámokfutása láttán beállt shortolni a forintot (szabad), kellemetlenül érinthette az IMF hír, és a piac verbális befolyásolásával (nem tilos) próbálhatta menteni a menthetőt. Ha a piac ezzel nem értene egyet, az SG rosszul járhat. Mi ebben a nagy összeesküvés? Racionális gazdaságpolitika kell és a spekulánsok (nem pejoratív főnév) longolni fogják a forintot.
Bocsi hogy az előbb válaszoltam, azt hittem hogy egy átlagos kommentelő vagy te is aki kérdez valamit mert érdekli, de most látom hogy csak egy vérgőzös troll vagy, most éppen a ballibancs oldalról, ilyenekkel nem szoktam kommunikálni. Ignore.
"az IMF kintlevőségeinek 60 százaléka származott három országtól (Argentína, Brazília, Törökország)"
Mindhárom ország (de főleg Brazilia és Törökország)gazdasági sikertörténet.
Mintha bemennél a kocsmába, kérnél egy sört, adnál 5000-es a csaposnak és erre azt mondaná "Nem adok", mert nem hiszi el, hogy ki tudnád fizetni.
Tök logikus amit írsz, tanultam belőle. Ugyanakkor most a SocGen a saját ügyfeleinek írt ajánlást a shortra, és az nem logikus, hogy a saját megbízóit futtassa lyukra, mert akkor elveszik tőle a kezelt pénzt, nem?
Az a törökország amelyiket épp a napokban hoztak szóba az IMF es bejelentésünk feltételezett oka kapcsán ?
"Magyarország a török kártyát próbálhatja kijátszani - 2009-től Ankara a másfél éven át elhúzódó IMF-tárgyalások idején alkalmazta ezt a taktikát, ami azt sugallta: ha kell, az IMF ad pénzt, de az általa megkövetelt szigorú programot mégsem kellett bevezetni - teszi hozzá az amerikai lap. A piaci reakciókat ítélve ez most is sikeres volt - írja a WSJ."
Nekem ez nem úgy tűnik mintha a törökök odalennének az IMF ért.
Majd egyszer ha van időd, olvasd el:
fenteslent.blog.hu/2011/10/17/a_magyar_gazdasag_jegesmedvei
Mindenesetre nagyobb a mozgásterük a nagyságrendileg fele/kopf adósság miatt.
Szerintem a megoldas itt radikalis kell legyen.
1. Esszeru mertekre es atlathatora hozni az adokat,jarulekokat,terheket (kornyezo jol mukodo gazdasagok szintjere vagy al kicsit).
2.Adni a cegeknek egy rovidebb idot (6 honap mondjuk a feheredesre) es senkit sem bantani (amnesztia), aki viszont a hatarido utan nem adozik rendesen azt mint boszorkany uldozeskor, gyorsitott eljarasban sok evre jogerosen racs moge.
Azonnal lenne adofizetes es feheredes. Mondjuk ehhez penz is kene, nagyon sok penz hogy a turelmi idot atveszelje a gazdasag, ehhez kellenenek a megszoritasok es felesleges terhek eldobasa elotte, ami akkora terhet szabaditana fel, hogy lenne keret a valodi ado-liberalizaliciora es feheritesre. Aki ezt megcsinalja az belebukik politikailag, de felmenti-e ez a kormanyt? Foleg egy olyat akinek 2/3-d van a kezeben?
Kb. erre számítottam a 2/3-tól. Már csak 2 év van belőle. De a nagy pénz még mindig itt van, és a növekedés is.
U.i.: egyszer egy kulfoldi utam soran hallottak magyar vagyok tudod mit mondtak Magyarorszagrol? "Poor men's sweden.." Ezt gondoljak ma rolunk nyugatabbra teljes joggal...
Rövid távon, persze akkor is csak nagyritkán, a cikk ki nem mondott, de egyértelmű mondanivalója akár igaz is lehet: rosszindulatú shortosok, meg egyéb gaz idegenek mozgatják lefelé a forint árfolyamát. (Kicsit) hosszabb távon ez már nem igaz: Kósa, Szijjártó stb. hatásosabban és maradandóbban tudják ledumálni az árfolyamot holmi francia megmondóembereknél.
De a lényeg a trend: ez a gazdaság teljesítményét és a kormány bölcsességébe (haha, akarom mondani, bruhaha) vetett bizalmat tükrözi: na a trend az, ami igazán szomorú, a rövid távú shortolás csak természetes kísérőjelenség.
Kevés ilyen hazug és ostoba bejegyzést olvashatni, gratulálok a szerzőnek.
Az IMF bejelentes elmeletileg erosithetne a forintot (igaz, azota kiderult, hogy majd csak december kozepen akarnak leulni, es januarban dontest hozni, szoval gyakorlatilag bloffoltek egyet), a financial times szerint: „tartalom nelkuli szobeli intervencio” tortent…
Nezzetek a szelesebb horizontot, a magyar piac mellett az EU penzugyi fejlemenyeket. Nekem ugy tunik, hogy a nagyfiuk mar tudjak, hogy k.nagy gaz lesz Europaban…
www.nytimes.com/2011/11/19/business/global/lenders-flee-debt-of-european-nations-and-banks.html?pagewanted=1
mg.co.za/article/2011-11-18-south-africa-braces-for-eurogeddon/
Azsia is arra keszul, hogy europaban komoly gondok lesznek:
www.reuters.com/article/2011/11/19/us-asia-eurozone-idUSTRE7AI0M520111119?feedType=RSS&feedName=businessNews&utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+reuters%2FbusinessNews+%28News+%2F+US+%2F+Business+News%29
Ha a gorogok vagy olaszok, vagy spanyolok csodbe mennek, annak tovabbgyuruzo hatasai lesznek..
„The British government is preparing contingencies for an "economic Armageddon" in a week when GDP was forecast to grow at just 1% for 2012 and the country's unemployment rate hit a historic high of 8.3%, with the number of jobless increasing to 2.62-million for the quarter ending in September.
Authorities doubt that the proposed bailout for the eurozone, estimated at as much $6-trillion, will pull countries such as Greece, Italy, Portugal and Spain out of their debt hole. They also do not have faith in the new ruling technocrats' ability to restore fiscal and political stability in Italy and Greece.”
Nem tudom, hogy ez bekovetkezik-e, de azt latom, hogy lapatoljak ki a penzt europabol, es az europai bankoknak nem nagyon akarnak hitelezni... szamomra ez ugyanazt mutatja, mint a del-afrikai befektetesi alap vezetojenek:
"It's crazy out there," said Nedbank Capital head of flow sales Brigid Taylor. "Watching the movement on the screen … yes, it's like Armageddon is coming. The financial repression is benefiting South Africa. We've seen massive inflows into our bond market. Investors worried about banks collapsing are buying government bonds in South Africa."
Nehez okosnak lenni, ebbol lehet forint erosodes is, meg forint zuhanas is barmelyik nap.. Nem hiszem, ha azsia es az usa panikol, akkor a magyar piac szarnyalni fog, naprol napra valtozik az eurozonas helyzet, es egyelore ugy tunik negativ elojellel..
Szerintem a SocGen-es arc ezert mondja, azt amit mondott...Velemeny?
Ez a bizonyos "szabadságharc" nem több, mint retorika. Akkor találták ki, amikor kudarcba fulladtak a tárgyalások a Valutaalappal.
@kicsijuti:
Neked is: az IMF távozása anno nem döntés volt. Az történt, hogy a kormány nem tudott hihető makropályát felmutatni, aztán két hét után a küldöttség eredmény nélkül hazament.
Ezután találták, hogy kirúgták őket és különben is a függetlenségünket veszélyeztetik. Ez tisztán belpolitikai használatra szánt szlogen volt, ami önálló életre kelt.
Mellesleg pont a piacról történő finanszírozással van probléma. Az, hogy évi 8%-os kamatra tudtunk csak hitelt felvenni igen rossz jel. Ezt nem fogjuk tudni előállítani, pláne recesszió környéki időkben.
Azaz a 400HUF-os euroárfolyam az államadósság-rátát mindenképpen fellőné egy lépésben 100% fölé, a 'visszafizethetetlen' tartományba: mivel a befektetők nem teljesen hülyék, ez együtt járna a refinanszírozás árának drasztikus emelkedésével.
A lakossági árakra, a belső fogyasztásra gyakorolt hatásával együtt (600HUF-os benzinár csak a kezdet) ~ az ország teljes kivéreztetésével lenne egyenlő a dolog.
Pénzügyekhez nem értek, de empatikus ember vagyok és megértem mi motiválja a tömegeket. Márpedig piacokat a tömegek mozgatják, és ez a tudásom elég egy tisztességes stabil hozamra a tőzsdén.
A cikk írónak abban igaza van, hogy nagyon, de nagyon feltűnő volt hogy a csapból is a forint/Orbán fikázó cikkek folytak az utóbbi napokban amik mind a forint gyengítésére játszottak, a tömegek befolyásolásával. Szóval ha lett volna valutám tuti hogy forintot veszek még a mélyponton.
Nem vagyok egy összeesküvés hívő, szeretem a kézzel fogható bizonyítékokat, de amikor a fenti tömeg hisztéria keltéssel együtt, azt látom hogy a világ bankárai, azért húznak le egymás után, mert adósságot csökkentünk, illetve csökkentjük a függésünket tőlük, azért kezd bennem is motoszkálni némi szabadságharc érzés.
A cikk egyébként elég gyenge lábakon áll, inkább hőbörgésnek mondanám, más esetben továbblapoztam volna, de a sok manipulatív hajbókoló cikk között jelenleg ezt az egyet találtam, ami felfigyelt arra amire én is már pár hete.
A lófaszt, itthon 400-500 ezer nettóval úgy lehet élni, mint Németországban 1 millió nettóval(Ft-ba átszámolva). Persze, persze, a műszaki cikkek olcsóbbak, a bolti élelmiszer ugyanannyi, de nézz már rá a lakhatási költségekre és a szolgáltatóiparra!
Nyilván a probléma nem is ez, hanem az, hogy a hazai fizetések mediánja olyan 80-100 ezer körül lehet...
Inkább azon kellene elgondolkodni, hogy miért van ki a töke fél Európának Orbánnal. Igen, az elvakult hívek erre azt szokták mondani, hogy a nagytőkével szemben az ország érdekeit szolgálja. Csak ez paradoxon, ugyanis ha az ország érdekét szolgálná, akkor nem akaszthatná össze a bajuszát ilyen szinten azokkal, akik tönkre tudják vágni kintről az országot.
Az egyik oldalról sírnak a cégek, hogy ezt már nem tudják kifizetni, itt a gazdasági összeomlás újabb oka. Másrészről sírnak (egyes) elemzők, hogy a gazdasági fejlődést fogják vissza az alacsony bérek (mert nincs miből élénküljön a belső kereslet...). No tegyél igazságot. :-)
Szlovákia olyan, hogy van Pozsony és környéke, az top10-ben van ez EU-s régiók között Európában, elhagyva a szomszédos Alsó-Ausztriát, meg van a többi része, amely elmaradottabb, mint nálunk Észak-Magyarország.
Nyilván vállalkozóként azt szeretnéd, hogy keveset kelljen kifizetni, de mások mégis sokat fizessenek az alkalmazottaiknak, hogy megvehessék a termékedet, miközben valamilyen titokzatos okból mégsem mennek el az alkalmazottaid oda, ahol jobban fizetnék őket...
Az adójóváírás amúgy faszság, én középtávon egy háromkulcsos adórendszert tartanék értelmesnek, az adójóváírás eltörlésével. Lenne egy nagyon alacsony kulcs, a minimálbér és akörülieknek, lenne egy kulcs kb. havi 300 ezer nettóig, fölötte pedig a legnagyobb kulcs. Azután pedig évekkel később, mikor a világ már tényleg kimászik a válságból, akkor lehetne egykulcsos. Nem az egykulcsos SZJA-val van a bajom, hanem az időzítéssel. Ilyenkor nem jó érv, hogy a 400-500 ezer nettót kereső sem gazdag. Amikor van bőven, vagyis fellendülés esetén, akkor kell igazságosan adóztatni, válság idején viszont ugyanezen elvet követve a fél ország éhezhetne.
szeret jobban elni mint ahogy megengedheti!
ezt viszont hitelbol tudja csak megengedni..
a imf a piac a bank a karvaj toke meg piiizt csak profitra ad!!
csinalni kell egy a koltsegvetest...
- annyit koltunk amennyit beszedunk
- vagy a legjobb 3% al kevesebbet koltunk mint amit beszedunk...
amit megsporolunk az megy az allam adossag valos torlesztesere
punk-tum
De hat!!!
- etetni kell a cimborak es holdudvarok gazdasagi vallalkozasait jo kis lezsirzott szerszodesekkel
- alsobb szinteken mennek a mutyik, BKV, MAV, onkormanyzatok
a zemberek zsebere konnyu szorni a lovet hulyesegekre 3x 5x 10X es aron autopalyak, vasuti palyak, illatos szokokutak, fenymasolo szamolas stb stb
meg ugye a zemberek a valasztok ha elvesznek toluk mindent se ovoda, se iskola, se egeszsegugyi ellatas, se nyugdij... (tulajdonkepen ezek elvetele folyamatason zajlanak)
ki fogja oket (mszp, fidesz, kdnp, lmp)...
MEGVALASZTANI!!!
ordogi kor kitorni nem lehet belolle ugyhogy marad a HITEL :):):)
a zemberek meg majd fizetnek......
48 és 56 el is bukott, bár előbbi ért el maradandó eredményeket, azért elgondolkodtató, hogy esetleg Széchenyinek volt igaza a módszerekről.
De én nem azt mondom, hogy nem lehet szembemenni a dolgokkal, hanem azt, hogy ha igen, akkor ésszel kell csinálni, nem fejjel a falnak.
Nemrég itt volt egy cikk az Indexen, hogy Szlovákia fejlettebb mint mi, mert mi csak a 38. ők a 36. helyen állnak a ranglistán. Ha megnézte valaki, akkor 1990-ben is előttünk voltak a statisztika készítői szerint. Aham, persze, ha a tényeket nem nézzük akkor igen.
10-15 éve még csak az állam gazdálkodott idiótán, az emberek többsége még nem. Igaz, ez részben annak volt köszönhető, hogy túl magas volt az infláció és az alapkamat ésszerű hitelfelvételtől. Én azonban akkor is úgy látom, hogy a támogatott lakáshitelek idején indult meg egy folyamat, akkor hitették el az emberekkel, hogy többet lehet költeni, mint amennyit megkeresnek. De az állam már jóval korábban elkezdte azt, amit az emberek csak a 2000-től.
Ha ilyen sok fingod van tudhatnád. :)
A politikai és gazdasági elitnek lenne a felelőssége ez. Pontosan úgy, ahogyan más országokban működik ez.
www.marketwatch.com/story/the-euro-must-be-split-up-2011-11-21
Hogy az mszp-nek hogy sikerült ilyen szerepet kivívnia magának, az egy jóval érdekesebb kérdés.
A végén sok lámpavassal remélhetőleg.
Csak azt felejtik el az itthoniak, hogy rajtuk kivul meg mukodnek hasonlo "vallalkozasok", csak sokkal magasabb szinteken.
Most akkor orulni kellene az IMF-nek, aki egy nemzetkozi szintu protection racket-et hajt vegre, mert az itthoni tullot a celon? Tenyleg ez a ket valasztasi lehetoseg van csak? Szomoru lennek...
Igenis hasznalni kell...
Normalis gazdasagban ami evrol evre szepen nol es bovul az emberek fizetese emelkedik kezdi utolerni az elmult 50ev lemaradasat a nyugathoz kepest ott a hitel egyik legfontosabb alap epito elem..
a problema ott van, hogy ez egy olyan allamnal aki pazarolva, kontrol nelkul el szorja a lovit magara a cimbiknek a mutyira...
Nem a gazdasag fellelnduleseert tesz hanem csak KERESZTbe tesz...
Ott nem lesz bovules nem lesz utoleres hanem ami az elmult 20 evben volt sac/kb stagnalas van vagy valamicske bovules..
- nincs uj melohely ami van ott is foss fizetes van minimalber es kicsivel felette
magyaran szolva nincs sok befizetes az allamfele..
viszont az allam nyugati szinten szeretne elni.. Audi, 2M fizetes stb stb..
Az arak epitoanyag, uzemanyag, lakas arak mar mar verdesik a nyugat szinteket... (esetleg mar tul is lepte)
az 500eu fizetesre nyugati aron vasarolni hitelre....??
EZ mind az emberek mind az allam oldara igaz!!
NEM MEGY!! EXTRA eladosodas nelkul :(:(
dehogy lehet úgy élni.
de amúgy minden, mert kb minden probléma forrása az irreálisan alacsony bérek...
Ezért lenne marhaság betiltani a shortolást, mert az csak lelassítaná ezt a folyamatot.
@soproni1: Én vagyok a brókerem, akkor én mindig nyerek? :-)
IGEN is tartsa kontrol alatt az allami koltsegvetest!
Mert a mi verunkbol valo tolvaj hazug maffia band keptelen ra!
Sajna valszeg sokaknak ez fajdalmas lesz!
- politikusoknak
- a mutyinak,
- cimbiknek
- holdudvarnak
- segelyen elonek
- nyugdijjasnak
- az al-nyomoreknak
- a 40 evesen nyugdijba menonek
azaz mindenkinek!
De tiszta lapokkal csak korrekt koltsegvetessel lehet!
Mashol lehet?
Csak a balkanon (Mo-on) nem lehet?
Szerintem uzejunk hadat swajcnak vagy nemeteknek... osztrakoknak..
Aztan gyorsan adjuk meg magunkat!
Hagyjuk hogy atvegyek az iranyitast..
Jo lesz nekunk Merkel asszony :):):)
Idejonnek azt rendet vagnak gyorsan...
ugy mint NDK val tettek!!!
Dehogy képtelen. Csak nem érdeke. Ez talán még rosszabb.
De az igaz, hogy mindenkinek fájna, ha rendet rakna valaki.
Amúgy jó a post, nagyon alátámasztja az IMF-es-bankos-összefonódós elméleteimet. Köszi!
- megfingatják őket itthon
- nem akarunk IMF-hitelt
...és léptek.
- Nem fulladtak kudarcba, eleve nem is akartak megállapodni. Nekem van ismerősöm aki ott volt a tárgyalásokon. Eleve meg akartak szabadulni tőlük, mert a manyupot nem lehetett volna lenyúlni. Akkor pedig a megszorításokkal kellett volna kezdeni, amit igazából most is halogatnak.
Meg a magyar cégek, hm, ott hazudják magukat veszteségesnek, ahol tudják, és nem nagyon fizetnek adót (a 27%-os áfát se fogják) -> így nem nagyon lesz GDP.
A bankok meg hiteleztek és jóval több lett a virtuális pénz mint a mögötte lévő árú.
Ez dőlt most össze.
Persze ennek vannak vámszedői, de messze nem a bankok profitja az ok.
Amúgy az "előző" válság elején megmondtam, hogy addig fog ez tartani, amíg el nem tűnik az, aminek nincs fedezete (a volt munkahelyem el is tűnt, pedig az sem volt kis cég, csak balfaszok voltak :( )
1. Van egy olyan drága nyugdíj, szociális, oktatási , egészségügyi rendszer ami messze túlmutat az ország lehetőségein. Nem hiszem, hogy túl sok hely lenne még a világon ahol valaki simán leélheti úgy az életét, nevelheti a gyerekeit, úgy hogy közben életében nem volt rendes munkahelye.
2. Van egy igencsak lerohadt magyar gazdaság. Itt a cégeknek kb. a gengszterváltás óta csak szar és még szarabb gazdasági környezet jutott - és eleve hátrányból indultak egy olyan EU-s céggel szemben Pl. akinek sikerült kihagynia a 40 év cuculizmust. Ezek a cégek nagyjából örülnek, ha megélnek.
3. Ugyanakkor, ezek a cégek foglalkoztatják az emberek 2/3 részét. Azaz, ha megszűnnének, akkor sok-sok ember kerülne az utcára, a legkisebb remény nélkül hogy záros határidőn belül munkája lesz.
Állam bácsi így egyet tehet - beszedi a pénzt onnan, ahonnan tudja, úgy ahogy tudja.
Ez egy olyan tortenet, amihez hasonlok szazszamra lejatszodnak minden heten. Akinek ennyire nem tetszik a kapitalizmus, az mennyen vissza a cipot cserelunk csirkelabra rendszerhez. De legalabbis gondolkodjon el rajta, hogy van-e ertelme tudatlansagbol hulyesegeket posztolni a neten.
És ezen nem változtat a 16% SZJA, meg a 27% ÁFA sem, mert azt se fogják több embertől befizetni, csak az szopja, aki eddig is beizette.
Mondjuk azért a felújítások is sok munkahelyet teremtettek, az autópálya meg rohadtul kellett, az igaz. (Ja, meg egy rakat EU pénzre meg van szabva, hogy mire lehet költeni.)
Ennek ellenére valóban lettek volna jobb módozatok, ahogy mondod.
(Autópálya; viszont pl. ha lemész róla, akkor akár egyszámjegyű főutak is olyan tré állapotban vannak, hogy közlekedni is alig lehet rajta, és akkor még nem mentél be kis falukba mellékutakon. Vagy ott már nem számít, mi van?)
Sajnos nem explicite illegális amit csinál, mert egy kis korrupciót, csalást, bennfentes információt ezek mindíg ki tudnak magyarázni, lásd pl. "lobbizás".
Az az egyetlen érdekes kérdés, hogy vajon miért vannak nyitva hagyva az ilyen szélhámos lehetőségek, miért nem kérik ezeket számon, teszik felelőssé, stb. De ez a kérdés is költői.
aki gyorsan váltott sokat, profitált
minden karácsony elött igy van: le és föl
az IMF-nek nincs köze ehhez
Hogy ki ad hitelt, az nem mindegy. Felveheted egy banktól, vagy a helyi uzsorástól. Vajon melyik a jobb?
Én inkább kissebb lábon állok közben megszabadulok a maradék adósságomtól.
A hozzaadott ertekrol: A penzugyi szektor hozzaadott ertekerol hosszasan lehet beszelni, de altalaban idopocsekolas. Akinek minimalis ralatasa van a temara, annak ez sosem volt kerdeses, a tobbieknel pedig ez egyszeruen csak hit kerdese. Plusz altalaban ennek a hitnek az egyik legfobb forrasa, hogy a hivok minden erofeszitest megtesznek, hogy tudatlansagban tartsak magukat. Ezert aztan kenyesen elzarkoznak az eszervek elol. Pedig nem kell olyan sokat gondolkodni, hogy belassa az ember, mik az elonyei annak, ha egy valuta/reszveny/kotveny etc a valos erteken kereskedik....
I . Nézd, Orbánnal azért van ki a tökük, mert
1. precedenst teremtett a krízis és iparági adóival. T.i. arra, hogy KEu NyEu cégeket jó alaposan megadóztat.
A precedens érték mellett ez jelenleg a pénzügyi stabilitást is veszélyezteti, hiszen a KBC és az Erste p.l. a bankadók és az előtörlesztés miatt több mint egymilliárd EUR s veszteséget szenvedett el Q3ban.
2. Nem tetszik nekik Orbán stílusa. ( Bár a Szarközy meg a Berlusconi stílusa sem a legjobban fésült ).
3. Hosszabb távon nem tetszik nekik az euroatlanti irányvonal feladása, meg az hogy az oroszokkal meg a kínaiakkal barátkozik.
Érdekes módon senki nem kifogásolja az
1. koncepció és a stratégia hiányát, t.i. hogy Orbánnak még csak terve sincs arra, hogy hogy tudná az országot jövedelmezővé tenni. Biztos nem stadionok építésével.
2. koherens gazdaságpolitika hiányát.
Fennáll a veszély, hogy az IMF a szekoriális adók eltörlését szorgalmazza, és azt, hogy a nép kapja meg a kifizetetlen számlát. Ez így természetesen furcsa, hiszen p.l. a KIBASZOTT és TÚLÁRAZOTT autópályákat a Strabag meg hasonló NyEu cégek épitették. Az osztogatáson kívül az infrastrukturális beruházások járultak hozzá az eladósodáshoz.
A másik ami hozzájárult, az az, hogy a bankok ( az anyabankok tudtával ) belementek a svájcifrank alapú hitelekbe. Namármost, aki már járt bankban nem ügyfélként, az tudja, hogy
a. ez egy strukturált termék, amelyet minimum le kell fedezni ( p.l. el kell swapolni, az opció kicsit drága lenne ). Ez nem történt meg.
b. vannak kockázatkezelési limitek és irányelvek. Ezeket le se szarták.
c. már nehogy azt mondja nekem valaki, hogy a KH Bank ( a KCB leánya ) nem az anyabank forrásköltségén (re)finznszírozza ezeket a hiteleket. Így nem érthető, hogy miért számitják fel az országkockázatot a hiteleseknek.
Ugyanakkor viszont a hitelt felvevők is csak egy strukturált termékkel spekuláltak, így felelősségük ( az államéval, ahol az ÁPFT és a MNB mindezeket megengedte ) megállapitható.
Na, mindezeket k.b. ilyen szinten és a demagógiát mellőzve kellene megtárgyalni.
II. A Financial Timesről.
Idén májusban olvastam az FTben, hogy "az elkövetkezendő 18 hónapban, 2o12 végéig, recessziós veszély nem várható, a világgazdaság növekedni fog. ".
No comment.
III. A shortról.
1. Tudományos cikk van róla, hogy a short csan átmenetileg és kis mértékben képes a részvények árfolyam esését megakadályzni, így pozitív hatása megkérdőjelezendő.
2. Megtiltása viszont káros lehet. Ugyanis sok ( nem direkt short ) pozíció szintetikus shortot tartalmaz, ha máshogy nem, az ú.n. put call paritáson keresztül.
Egy szaros ISO minősítéshez is ezer feltételt néznek, ez pénzügyi minősítőnél pedig...
A hozzáadott értékről pedig valóban nem érdemes beszélni.
Na igen, gyanítom, hogy nem törték össze magukat. Viszont ekkor még senki nem beszélt a MNYP lenyúlásról. Lehet, hogy a fejükben már ott volt, de még nem kommunikálták.
Az jutott eszembe, hogy én nem szerettem Gyurcsánt hallgatni, mert nem tetszett, ahogy beszélt. Őt inkább olvastam. De Orbánt sem tudom meghallgatni, mert nem tetszik, amit mond. Jobbára semmit. Őt nem is olvasom.
1. Szerinted mit kellett volna csinalnia? Hazudja azt, hogy szerinte erosodni fog a forint? Mert az IMF elott egyertelmuen semmi ok nem volt az erosodesre. A kormany 180 fokos fordulata pedig eleg komoly meglepetes volt.
2. Miert az o felelossege, ha egyesek adnak a velemenyere? Miert nem azoke, akik az o velemenye alapjan fektetnek be? Senki nem kotelezi oket erre...
3. Ha mindenki az o velemenyere hallgat, akkor miert erosodott a forint? O tovabbra is eladast javasol.
4. Egy kulfoldi befekteto be akar fektetni Magayrorszagon, de fel az arfolyamkockazattol. Viszont azt latja, hogy van egy csomo bank, akinel ezt a kockazatot lefedezheti. Ezert aztan ugy dont, befektet nalunk. Szerinted itt van hozzaadott erteke a penzugyi rendszernek?
2. Az olyan mondatokat, amelyekben Audi, állam, 2M fizetés van, hagyjuk. Nem ezek miatt van szar helyzetben Magyarország, ez csak parasztvakítás a mindenkori ellenzéktől.
Mikor kint voltam Németországban, vidéken ugyanannyiért lehetett házat venni, mint amennyiért itthon vettem. Persze az akkor 260-270-es árfolyamon számolva.
Ha valaki félmilliót keres, és ki tud venni annyit belőle, hogy még beleférjen egy akár minimálbéres alkalmazott, akkor már jól rát az állam. Ha viszont nem, akkor lesz mégegy ember, akit segélyezni kell. Milyen jó is az újraelosztás! Azzal legalább lehet manipulálni a tömegeket.
A véleménye alapján befektetők pedig valóban, nézhetnének utána a dolgoknak maguk is. Amúgy is, egy befektetést sosem hirtelen szokás megoldani, és sosem csak egysíkú információk alapján.
Az árfolyamkockázat és egyebek megint csak mesterségesen generált dolgok. Egyébként magának a pénzügyi szektornak megint csak nincs hozzáadott értéke, mert a befektetés tárgyához továbbra sincs semmi köze, önmagáért van, meg persze ennek eszköze az is, hogy rajta keresztül történjenek a dolgok, mert így biztosított a pénzszektor hatalma.
Egyébként nem csak hitelből lehet befektetni.
A tobbseg pedig a ker.tv-bulvarlap-MTI propagandaharomszogben eli le "intellektualis" eletet. Igy nagyjabol a muveltseguk es intelligenciajuk olyan 6-8 eves gyerek szintjen van. Ahogy minden gyerek nemi rosszindulattal konnyen megvezetheto, befolyasolhato.
Elso lepesben eleg sok embert el kell erni es ravenni, hogy muvelodjon, olvasson, tanuljon meg gondolkozni es lepjen ki a "kiskorusitasbol".
Erre vannak nagyon sikeresnek tuno kulfoldi peldak. De a szamok miatt oriasi feladat...
Akkor azert mar korbe is ertunk... Mert ha o valoban ugy gondolta, hogy esni fog a forint (megegyszer, az IMF nelkul ez nagy valoszinuseggel igy is lenne), akkor mit kellett volna tanacsolnia? Mert ugyebar o azt mondta, esni fog, es szerinted ezert szelhamos. Tehat hazudnia kellett volna arrol, amit gondol, annak ellenere, hogy tudja, hogy sokan hallgatnak ra, es akkkor lett volna becsuletes? Erdekes ertekrend...
"Az árfolyamkockázat és egyebek megint csak mesterségesen generált dolgok. "
Ez alatt megis mit ertesz? Tegyuk fel, hogy nincs penzugyi rendszer es barter kereskedunk. Te birkat termelsz es tudod, hogy egy birkat el tudsz cserelni 50 kg kenyerre a peknel. Tegyuk fel, hogy ez a pasztornak kedvezo arany es emiatt sokan pasztornak allnak. Nyilvanvalo, hogyha mindenki elkezd birkat termelni es senki nem megy peknek, akkor ez az arany elobb utobb megvaltozik, es mondjuk csak 40 kg kenyeret kapsz birkankent. Ez pedig, akarhogy is nezzuk ugyanaz, mint az arfolyamkockazat. Ha ez "mestersegesen generalt", akkor nem tudom ki csinalja, mertt ugyebar bankok nincsenek...
"nem csak hitelből lehet befektetni."
Ok, tegyuk fel van egy kivalo auto-design otleted, avagy jo vagy biokemiabol es van egy otleted az AIDS gyogyszerere. Akkor legyszi epits autogyarat vagy gyogyszergyarat, hogy megvalosithasd az otleted... Persze hitel nelkul. Sok sikert! Igen ez kirivo eset, de az az igazsag, hogy manapsag mar nagyon nagy a res (penzben es idoben) egy otlet megszuletese es akozott, hogy ebbol azz otletbol a kitalaloja barmi hasznot lat. A bankrendszer nelkul sosen lenne az otletbol valosag.
Ne feledjük, hogy az IMF mindig a gazadagokért, és a bankokért aggódik. Ha egy országot meg akar segíteni (akár hívatlanul is), akkor sohasem a munkások életét akarja javítani. Csak Orbán Viktor tudja igazán (a nagypolitika világában), hogy milyen sokat ér egy ember élete.
A nagypofájú bal-libsik mindig azt mondják, hogy fontosak a bankok, mert ők tartják életben a gyárakat, a cégeket. Na, de ha a gyárakban, cégekben nem dolgozna senki, akkor mit érne akár száz milliárd dollár is egy cégnek!? Vagy ha nem vásárolná meg senki sem a termékét? A mozgatórugó nem a pénz, hanem az emberi munka.
Az embereket kell megmenteni, s nem a bankokat.
Demagóg állításkánt, akár azt is mondhatnám, hogy jó pár ezer évig megvolt az emberiség bankok nélkül is.
"állításkánt, akár azt is mondhatnám, hogy jó pár ezer évig megvolt az emberiség bankok nélkül is."
A bankok nagyjabol egyidosek a civilizacioval. Mar Krisztus elott 2000 evvel is voltak bankok.
en.wikipedia.org/wiki/History_of_banking
Persze teny, hogy az oskorban par ezer evig megvolt az emberiseg bankok nelkul, de ott eljel te egyedul, nem hiszem, hogy olyan sokan oda vagynanak vissza.
Ez nem azt jelenti, hogy ne kellene pl. az oktatásra, művelődésre költeni. Dehogynem, sokat, rengeteget kellene, de ettől még a társadalom túlnyomó többsége nem fog tudni rendszerben, vagy ne adj isten hosszútávon gondolkodni. Soha.
összpontosul. Konkrétan: a magyar állam jegybankja verethetne forintot és odaadhatná neked
egy AIDS vakcina gyár létesítésére,de az MNB-nek ez tilos. A FED /magánemberek bankja!/viszont korlátozás /és fedezet/ nélkül nyomtathat dollárt,
kamatra és biztos fedezetre ad belőle bárkinek.
Azért a lakhatás nem baromira mindegy. Ismerek olyat, aki itthon nettó 350-et keresett, kint ugyanebben a pozícióban 800 ezret. Kb. 20%-át költi itt és ott is bérlésre, de itt ez egy lakás, ott egy szoba csak. Rezsi is magasabb ott, meg minden szolgáltatás. Ingatlant ne a pestit vesd össze ottani kisvárosokkal, mert amúgy sokszoros különbség van ha hasonlót hasonlítasz hasonlóval.
"Egy folyamat közepén vagyunk. Egy év múlva már más lesz a helyzet. "
Egyetértek. Most manyuppal együtt sikerült növelni az államadósságot, jövőre már nem lesz mit lenyúlni...
Aki ki akart menni, eddig is kiment. Ha igaz lenne az a fokú társadalmi mobilitás, amiről beszélsz, akkor itthon is annyit lehetne keresni diplomásként, mint az EU átlag, mivel ha elmennek, akkor valakit ide kellene csábítani, a munkaerő kínálat csökkenése miatt meg emelkednének a bérek. Éppen azért nem történik ez meg, mert nem húz ki mindenki.
És ami lényeges, nem az az 5-10% nettó béremelkedés a döntő, amit az egykulcsos SZJA ad, amikor 4-szer annyit lehet keresni Németországban.
Nem értem hol írtam, hogy a kisvállalkozásoktól vegyenek el pénzt? Vagy az adójóváírás eltörlésére gondolsz(minimálbéres kisvállalkozók)?
A bankok hasonlo dolgot csinalnak (a megtakaritok vagyonat adjak kolcson azoknak, akiknek penzre van szukseguk), de par nagyon komoly kulonbseggel.
1. A kozponti bankok diszkriminalas nelkul minden megtakaritotol vesznek el vaygont. Raadasul cserebe nem kapnak semmit. A bankoknal kapsz kamatot a megtakaritasaidra.
2. A banki hitelezes nem general inflaciot.
3. A bank piaci alapon adja a hitelt, tehat, aki hajlando megfizetni az arat az kap, aki nem az nem. Kozpontositott hitelezes a korrupcio melegagya. Most itt lehet arrol vitatkozni, hogy mukodhet-e egy kozpontositott rendszer korrupcio nelkul, de a valasz nem. Nem mukodhet. Meg soha senkinek nem sikerult megcsinalni.
www.szabadujsag.com/hirek/koezeleti-hirek/4163-ujsagirokat-hallgattak-le
"a pénzügyi elemzők esetében is az, hogy ha ő azt mondja hogy esni fog, akkor akkor is esik, ha amúgy nem esett volna?"
Ebben a posztban nem pont arrol van szo, hogy azt mondta az elemzo (akire ugyebar MINDENKI hallgat), hogy esni fog, aztan megis emelkedett?
Kulonben definicio alapjan ha valsag van, akkor nincs minden rendben hogy a kerdesedet megvalaszoljam (ambar a kapitalizmus sajnalatos velejaroja a valsag, de nem ez az alapveto letezesformaja mind minden mas most jelenleg elo tarsadalomformanak). Sajnos Magayrorszagnak az az elso is igen kellemetlen talakozasa evvel a jelenseggel, de sajnos lesz meg tobb its.
De toled idezve: ', hogy milyen arányban osztják vissza a beszedő országnak az adót, azt gondolom hogy egy másodlagos kérdés'
Nos ez nagyon nem masodlagos kerdes. Ez a mas f***val verem a csalant hozzaallas. A reszletek kidolgozasa nelkul ez csak egy populista szolam, ami csak kart okoz. Arrol nem tehetek hogy a reszleteket megoldani (megallapitani mi is a 'penzugyi tranzakcio', rabeszelni Kinat es Amerikat es atobbi) nem egyszeru. Nem is tudom, Merkel miert nem a luxus auto gyartasra akar kivetni adot.
Na igen, minden bonyolult problemara van egy egyszeru megoldas - ami rossz.
Azonkivul megemlitenem hogy talan nem is a bevetel oldala lenne elonyos ennek az adonak, hanem a szabalyozasi => egyes kereskedesi tipusokat, bizonyos high frequency algo trading-et peldaul gazdasagtalanna tenne, ami lehet hogy nem lenne karos.
Na meg beszelhetnek errol orakat, csak arra szeretnem felhivni a figyelmet hogy gondolkodni kell mielott kiabalni kezdunk.
De konkrétan hogy értékelik/engedik majd le az árfolyamot, mikor az MNB-nek kimondottan az infláció alacsonyan tartása a célja?
Igaz, fel lehet higítani a monetáris tanácsot saját emberekkel (már meg is történt régen), de akkoris: hogy fog az MNB elszámolni Brüsszel felé ha a hosszabb távra megcélzott 3% helyett 10% lesz az infláció?
Ehhez vegyük hozzá, hogy a fenntartónak(legyen állami vagy magánintézmény) nem is érdeke a sok önállóan gondolkodó 'termék', mert a munkaerőpiacnak ilyesmire nincs szüksége. A legjobb üzleti egyetemeket is ide lehet számítani.
Peter Lynchnek (ez az a Lynch) volt egy kísérlete 7-10 éves gyerekekkel, jobb érzékkel választották ki a részvényeket, mint a Meryll-Lynch brókerei.
Pénzügyi önálló gondolkodást oktatnak/pl. richdad.com/, de alapvetően csak autodidakta módon tanulható és a fejlődésben nincs határ.
(Amit nem értesz : kezd arrafele menni a dolog, hogy az történik, amit az elemző mond, és nem azért mert megjósolja, hanem az történik, amit akar. Ez nem mindegy. Azt mondja esni fog? Kitör a pánik, mindenki elad, és esik is! Ha nem mond semmit, akkor lehet nem esett volna. Persze eshet is, de nem biztos.)
Egyszerűen képtelenek beletörődni, hogy elvesztették a hatalmat, a hegemóniát és jelen helyzetben még csak esélyük sincs visszakerülni, ráadásul minden aknamunkájuk ellenére a Fidesz bármelyik időközi választást torony magasan nyerte és töretlen a népszerűsége. Némelyik prominens elvtárs/elvtárnő szinte bele is őrölt, itt is csak a kontroll nélküli gyűlöletet lehet olvasni, a tehetetlenség dühét.
Az viszont jo, hogy van egy elemzo, aki megmondja merre fog menni a piac, aztan az arra is megy. Mar csak az kene, hogy megmondd melyikuk az. Nagyon tudnam hasznalni. Tudod en naponta kapok kb 10 ilyen velemenyt nagy nemzetkozi befektetesi bankoktol, es hat ezek aztan ossze-vissza javasolgatnak mindenfele dolgokat, egymasnak is ellentmondva. Jo lenne, ha csak azt azt egyet kellene elolvasnom, amelyik a tuti mondja meg... (igen, ez ironia volt)
Amit mindenki harsogott már másfél éve?
Simán lehetne ilyen, ha nem függene minden a bankoktól. Jelenleg függ de főleg azért, mert náluk a tőke.
A bankrendszer pedig azért nem kreál értéket, mert ők nem végeznek érdemileg semmit a befektetésben. Mások pénzét kezelik, ez nekem nem értékhozzáadás. És ráadásul elég pofátlanok, hatalmuk teljes tudatában (na persze nem közvetlenül). ezt persze könnye megcáfolhatod racionalitásban, de bármilyen morális elvek mentén az egész nulla, amit csinálnak. (Kezdve ott, hogy vajon miért csak a haszon számít bármiben, és nem az, hogy a társadalomnak jobb legyen. Utóbbi nem feltétlenül anyagilag értendő.)
"hogy mit kellett volna csinalnia/mondania az elemzonek. "
Konkrétan annyira nem ismerem a helyzetet, hogy ezt meg tudjam ítélni. Ellenben sajnos az ok-okozati összefüggések sem deríthetők ki egyértelműen, szóval felesleges boncolgatni tkp.
Lehet ugatni, hogy igazságtalan kizsákmányolók a nyugatiak, de kérem: miért nem tetszettünk a kommunizmusban maradni, ha ez nem tetszik?
Azért, mert nem működött. Elszegényedtünk, gazdaságunk pont a most tapasztalható módon ment tönkre, hasonló mentalitás mellett. Ki az a hülye ,aki elhiszi, hogy amibe belerokkantunk 25 éve, az most működni fog? Pláne folyamatos világgazdasági válságban?
Akinek nincs pénze, az ne a gazdagokat fikázza, hanem álljon be a sor végére és dolgozzon. Mert ingyen nem lesz semmi, az csak álom. Meg hazudozásból se. Fe lehet akasztani a fél világot, de attól még ebben az országban nem lesz nagyobb termelékenység, se kevéssé pazarló állam. A picsogás,a sértettség meg ennek okán a aktuális közellenséggyártás még egy országot se tett sikeressé - minket se, amint az jól látható.
Jó volna végre a lényegre koncentrálni, nem hergelni magunkat: szarban vagyunk, mert ide juttattuk magunkat. Mi elbasztuk az elmúlt 20 évet amolyan görögösen, a nyugatiak meg nem annyira. Nálunk vannak megszorítások, nem ott. Fel kéne ébredni, hogy a hangulatkeltés ezen nem segít.
Ezt mar irtad. Attol viszont, hogy sokszor elismetled meg nem lesz igaz. En arra lennek konkretan kivancsi, hogy hogyan.
"Mások pénzét kezelik, ez nekem nem értékhozzáadás"
Konkretan olyan dolgokat csinalnak vele (hitelezes, kockazatkezeles stb.), amire az emberek egymaguk nem kepesek. Peldaul neked egymagadban nincs lehetoseged arra, hogy sok embernek adj par forint hitelt ezzel is csokkentve a kockazatodat. A bank pontosan ezt csinalja.
Vagy peldaul ha megtakaritasaid vannak, akkor azt jo esellyel a bankban tartod. Ha magadtol magasabb kamatot tudnal rajta elerni kisebb kockazattal, mint a bank, akkor nyilvan nem raknad oda a penzed. Mi ez, ha nem errtek krealasa a megtakaritok szamara?
Miert van az, hogy az emberek mindig a bankoknal kezdenek el moralizalni? A Pampers sem azert gyart pelenkat, hogy a babaknak jo legyen. Sot te sem azert mesz be a munkahelyedre, mert segiteni szeretnel a munkaadodon, hanem, mert fizetest kapsz.
"annyira nem ismerem a helyzetet, hogy ezt meg tudjam ítélni"
Annyira viszont igen, hogy siman szelhamosnak nevezd az elemzot. Hogy is van ez?
Ja, a bankok merhetetlenul pofatlanok, ebben teljesen igazad van.
Pl. próbálnak róla meggyőződni, hogy a befektetés megtérül.
Egyáltalán: megszabaditanak téged a befektetéssel kapcsolatos milliónyi időtrabló intéznivalótól.
Meg nem csak a szomszéd Józsival hoznak össze, ha befektetni szeretnél, hanem egy kicsit szélesebb horizonttal.
De ezzel az erővel pl. a szumma kurmány se termel semmi értéket: szerveznek csak, egy darab audit se raktak össze saját kezűleg, a szemetek.
A forint most is 316 körül van ! Hol itt az a kibbb-aszott nagy erősödés? Ha jól tudom 269-ről szálltunk fel erre a magaslatra.
okostojáska, látom mindenhol nagyon aktív vagy kár hogy fizetett .
A gyűlölet meg belőled jön nem másból - elemezd csak a szóhasználatodat. Zápulj már meg!
- de igen, nagyon is, persze keménymunkával társítva (Németország 1930-39)
Mi elbasztuk az elmúlt 20 évet amolyan görögösen, a nyugatiak meg nem annyira. Nálunk vannak megszorítások, nem ott.
- attól függ mi a nyugat. A miénknél (ami eddig volt 2010től) sokkal durvább megszorítások vannak Görögországban, sokkal durvábbak kellenek Spanyolországban (fiatalok munkanélkülisége 45%). A román megszorítás is a magyar 10szerese kb.
A hitelezésre meg semmi szükség nem lenne, ha mindenki addig nyújtózkodna, amíg a takarója ér. Igen, valóban nem pörögne ennyire a gazdaság, és stb. divatfogalmak, de valójában baj lenne ez?
Egyébként annyiban tartom inkorrektnek a bankrendszer _túlzott_ befolyását (nem a létével van bajom, csak azzal, hogy mindent a kezében tart), hogy míg egy termék gyártója direkte ad valamit a pénzedért - nyilván haszna van - addig a bank kb. a semmire kér pénzt tőled, és kb. befektetés nélkül gazdagodik. Számomra ez nem korrekt, de gondolom te ezt sosem fogod felfogni.
Amúgy hogy én nem adhatok hitet? De adhatok, csak ha többet kérek vissza, akkor lecsuknak uzsorázásért. Ebből a szempontból viszont a bankok ugyanezt csinálják, csak nekik szabad.
"addig a bank kb. a semmire kér pénzt tőled"
Ha ezt igy gondolod, akkor remelem visszafizeted a kamatokat, amiket a megtakaritasaidra kapsz. Hiszen a "semmire kapsz penzt"...
"De adhatok, csak ha többet kérek vissza, akkor lecsuknak uzsorázásért.Ebből a szempontból viszont a bankok ugyanezt csinálják, csak nekik szabad."
A hitelezes es az uzsora valoban hasonloak csak a feltetelek masok. Emiatt viszont a kulonbseg eg es fold. Ha megmutelek, mert szukseged van ra es akarod is, akkor orvos vagyok. Ha meg akaratod ellenere kiveszem a vesedet, akkor... Pedig a ketto hasonloan nez ki.
"Az elemzőket azért merem leszélhámosozni, mert számomra elég valószínű, hogy nagyon nem függetlenek, és nem elemeznek, hanem befolyásolnak."
Tettel valaha is barmit, hogy ezt a sejtest bizonyitsd vagy cafold? Csak, mert eleg eros kovetkeztetest vonsz le belole.
Nem fuggetlen: nyilvan, a Socgennek dolgozik, oda is van irva. Sosem mondta, hogy az.
Nem elemez: Akkor megis mivel gyozi meg a piacot, hogy ugy lesz, ahogy o mondja? Azert az az igazsag, hogy mikor euro-szazmilliokat fektet be az ember, akkor eleg komoly igenye van arra, hogy valami okot lasson a befektetesere (itt nem az elemzorol beszelek, hanem azokrol, akik ra hallgatnak).
Butaságokat beszélsz.
Régen a házépítés úgy történt, hogy összesereglett a rokonság, és kalákában egy hétvégén felhúztak az ifjú házasoknak egy vályogházat, amiben akár egész életüket leélhették. Utána már csak a kajáért, ruházatért kellett dolgozni, és csinálhatták a gyerekeket tucatjával. Nem is volt akkor demográfiai válság.
Ma - a tolvajok kivételével - az emebr élete arról szól, hogy robotol - rosszabbul, mint a középkori jobbágy - a lakáshitel fizetéséért. Normális ez? Nem normális.
A mai technológiával egy kis lakás (35 négyzetméter) max. 1 évi (de hun van még ez is az egy hétvégétől?) munkával kifizethető kellene, hogy legyen. Punktum! Nincs apelláta!
ha a piac ezt nem tudja, akkor menjen a francba! A búbánatos francba!
Akkor az állam vegye ezt kezelésbe, mint az igazságszolgáltatást, rendőrséget stb. és brutális támogatással meg technológia fejlesztésekkel (központosított előgyártott elem üzemek stb.) tegye lehetővé, hogy mindenki 1, de max. 2 évi munkával lakást tudjon magának szerezni.
Nem lenne annyi hajléktalan, drogos fiatal, bűnözés, depresszió stb.
A fedél alkotmányos jog kell, hogy legyen.
Ebből nem engedek!
Nem hiszem hogy bizonyításra szorul, hogy bármilyen jól kereső alkalmazott egy vezető elemző, mégiscsak morzsákat keres ahhoz képest, amit egy nagyobb kötés egyetlen esésen vagy emelkedésen hozhat. A tőzsde bennfentes kereskedelem, csak az a kérdés, ki mennyire bennfentes.
Persze ez konkrét esetben semmire nem bizonyíték, de inkább intuitív módon müködik a spekuláció, ha mindent bizonyjtani kéne, akkor a t. bíróság sebességével hoznák a döntéseket.
A jelenlegi rendszerben. De nem csak ez létezhet. OK, most ez van, sajnos. De attól még nem lesz jó, sőt teljesen el van rontva mostanra.
A megtakarításaim kamatainak a visszafizetésével semmi gondom nem lenne, ugyanis akkora kurva nagy összegeket adnak, hogy azt egy csövi egy nap alatt megkeresi.
"A hitelezes es az uzsora valoban hasonloak csak a feltetelek masok. Emiatt viszont a kulonbseg eg es fold. "
Egy hajszál. Pont azért, mert hitel nélkül meg se lehet manapság mozdulni, és ezt a bankok is tudják.
Khm, hogy az elemző nem független, azt nyilván nehéz bizonyítani, hiszen nem hülye, hogy kiírja a homlokára. De sejteni nem nehéz, hiszen a
pénzszektor is a kapcsolatokra épül.
"Nem fuggetlen: nyilvan, a Socgennek dolgozik, oda is van irva. Sosem mondta, hogy az."
Naív.
"Azert az az igazsag, hogy mikor euro-szazmilliokat fektet be az ember, akkor eleg komoly igenye van arra, hogy valami okot lasson a befektetesere "
De arra is, hogy valami módon bebiztosítsa... És ide jó egy jó haver, akin keresztül lehet manipulálni a a piacokat.
" hogy mit kellett volna csinalnia/mondania az elemzonek. "
Egészen konkrétan : a cikk végén lábjegyzetben feltüntetni, hogy a céges elemzéseiben a HUF shortra vételét ajánlja. ( Megjegyzem : jobb helyeket ezt így csinálják )
Mindenki emlékszik mi volt itt 1O éve : banki elemzők a "független" elemzéseikben pl olyan telekomcégeket magasztaltak, amelyeknek az IPOját pont az őket alkalmazó bank menedzselte, vagy nagy long pozícióik voltak benne.
Ez úgyannyira not done, hogy a SEC is megbüntette őket, sőt, egyet kettőt még a szakmája gyakorlásától is eltiltott.
Újra kell gombolni az egész társadalmi rendszert, emberek!
Ez így nem mehet tovább! Mert, ha így megy borzalmas (polgár)háborúkat látok!
Azért én valahogy nem vagyok oda a boldogságtól, mivel ezzel még mindig bőven 300 felett van egy euró...
Amugy en lenyegesen kevesebbet koltenek az oktatasra. Lenyegesen tobbet koltunk erre, mint 20 eve, az eredmenyek azonban egyre rosszabbak. Visszaallitani az oktatas es a szulok dontesi szabadsagat. Ne egy miniszteriumi burokrata dontson...
A piacgazdaságban minden for profit szervezet maximalizálni akarja a profitot a piaci ésszerűség határain belül. Minél erősebb egy cégnek az érdekérvényesítő képessége a piacon, annál inkább kihasználja ezt, és más kárán nagyot kaszál -mint ebben a helyzetben is. Elsősorban a piaci verseny kényszeríti erre a gazdasági feleket (jó, és közismert példa erre a devizahitelek elterjedése).
Értelmetlen moralizálni ezen a jelenségen, amíg elfogadjuk, hogy a termelés célja a profit, és a piaci feleknek versenyeznie kell.
A piacgazdaságban ahol eladó és vevő szemben áll egymással, nincs helye a szépelgésnek, mert aki folyton ezt teszi, folyton veszít.
A szépelgésre a gazdag feleségek, és férjeik egyletei szolgálnak, ahol a többi emberből kitaposott pénz egy töredékét visszaosztják nekik tetsző célokra.
A tőkekoncentráció ilyen fokán természetesek ezek a tőzsdei "anomáliák". A 19. században is általános jelenség volt ez, hát még most.
Aki ezt nem szeretné, ne tegye lehetővé azt, ami ezt lehetővé teszi. A termelés célja ne a profit legyen, ne lehessen vagyonokat gyűjteni, és ezzel a vagyonnal az árupiacokat rángatni fel-le, mint egy marionett bábut.
Enélkül bármilyen felháborodás meddő, és csak a magyar bazdmeg kultúrát táplálja.
Ettől még lehet tudni, hogy nem van jól ez így. :(
Másrészt, nem úgy kezdődött, hogy az USA Európa ellenes lett, hip-hopp, hanem fordítva, az európai politikusok érezték sértve érdekeiket az USA-tól az elmúlt évtizedekben a II. világháború után. DeGaulle kvázi úgy viselkedett akkor, mint most Viktor. A segge kilógott a gatyájából, a katonai és anyagi segítségüket elfogadta, de utána folyton a nemzeti öntudatát hangsúlyozta, ahelyett, hogy tükörbe nézett volna. Büszkeség és balítélet, ez közös európai jellemző.
Nevetséges...
A nagy vagyonrol panaszkodok legyakrabban a kommunizmust sirjak vissza.Elsosorban a szomszeddod autoja es haza a "nagy vagyon".
Miert van, hogy a vagyonos emberek ennyire tamogatjak a szocializmust/kommnizmust/fasizmust? Elvileg nekik lenne rosszabb... vagy nem biztos, hogy ostobak es valamilyen celja van a tarsadalom ily modon torteno ujraszervezesenek? Talan csak nem a verseny csokkentese, kizarasa es ezaltal az elert poziciok megszilarditasara torekszenek?
Hol lenne neked szemely szerint, ha csak nem vagy benne az elitben, jo egy ilyen rendszer?
Akkor azert sokadszor is megkerdezem. mi az a rendszer, ami nagy tokeigenyu befekteteseket tud finanszirozni ugy, hogy a megterules idotartama 5-10 evekben merheto?
"A megtakarításaim kamatainak a visszafizetésével semmi gondom nem lenne, ugyanis akkora kurva nagy összegeket adnak, hogy azt egy csövi egy nap alatt megkeresi."
Ez gondolom azert van, mert kicsit a megtakaritasaid. De szivesen kuldok bankszamlaszamot, ahova utalhatod a kamatokat.
"Egy hajszál."
Persze pont, mint az orvosos peldamban, amire szinten nem sikerult mit mondanod. ironikus szovegbol ertelmetlen felmondatokat kiragadni.
"Khm, hogy az elemző nem független, azt nyilván nehéz bizonyítani, hiszen nem hülye, hogy kiírja a homlokára."
Mint az elobb is irtam, az elemzonek a homlokara van irva, hogy NEM fuggetlen. Nincs ezen seemmi bizonyitani valo. Oda van irva, hogy a Societe General alkalmazasaban all.
"Naív."
Mi van??? Ha te azt sejted, hogy nem fuggetlen, az eleslatas, ha meg en tudom, hogy nem fuggetlen, akkor az naivitas? Errol Maksa jut eszembe. "A haditervunk az, hogy ok ugy gondoljak, hogy mi gyengek vagyunk, mig mi tudjuk ezt."
"De arra is, hogy valami módon bebiztosítsa..."
Jezus! Itt mar kezd egesz osszefuggestelennne valni az egesz. Ha egyszer ez egy tuti manipulacio, akkor mi a rossebbnek kell egy haver, aki ezt egy masik manipulacioval biztositja?
Szerintem erdemes lenne legalabbis minimalisan vegiggondolnod a mondanivalodat, mielott leallsz vitatkozni. Sokat segithet, de legalabbis sok folos potyyogestol megkimelne.
@Scaramella va alla guerra: "Egészen konkrétan : a cikk végén lábjegyzetben feltüntetni, hogy a céges elemzéseiben a HUF shortra vételét ajánlja."
Azt ugy hivjak disclaimer, torvenyi kotelezettseg es ahogy te is mondod, jobb helyeken ezt igy csinaljak.
a magyar kormány azonban - pártpolitikai céllal - a saját jegybankja ellen fordult. és kampánycéllal szembefordult az országot kisegítő valutaalappal. a nyugati gazdasági lapokkal, és a hitelminősítőkkel.
ezt az ország többsége megszívja. a kérdés csak az, hogy az ország miért ezt a kormányt választotta? szóval a fidesz semmi olyat nem tett szerintem, ami a korábbi politikájából ne következne. a magánpénztárak államosítása is következett. ez egy unortodox jelzővel felruházott ortodox nacionalista rezsim. a fidesz politikája addig működik, amíg van mit nacionalizálni. ez az ortodox liberális privatizációs politika pandantja. az ország erre szavazott.
ha nem teszik, akkor az ország annyit tehet, hogy a kormányt leváltja. és olyanokat nevez ki a helyükre, akik a közjogi és a pénzügyi rendszert nem a "nemzet", hanem a közjó érdekében akarják átalakítani.
Ott van a hsz-edben a butaság, ne engem kérdezz, hanem gondolkozz. Igenis, aki napi 8 órát gürcöl, az méltán várja el, hogy max. 2 év alatt egy kis lakás ára összejöjjön.
Ha ez nincs íg, nem a munkavállaló a hibás, hanem a rendszer.
De nem magyarázkodom többé!
vagy gondolkodsz úgy maradsz.
fel fogod találni az államszocializmust előbb, vagy utóbb.
nézd meg ezt az ábrát:
finance.yahoo.com/echarts?s=EURHUF=X+Interactive#chart1:symbol=eurhuf=x;range=5y;indicator=volume;charttype=line;crosshair=on;ohlcvalues=0;logscale=on;source=undefined
keresd meg rajta a nagy emelkedést. na ott bukott meg a gyurcsány kormány. akkor most a pénzvilág a fidesz haverja, vagy az mszp haverja?
Az pedig tény, hogy (többek közt) a hetvenes évek nagy lakásépítési bummja (illetve annak finanszírozása) okozta az elsődleges eladósodást, illetve az emberek részéről a hibás hozzáállást.
Ami pedig a szocializmus alatt (vagy hívjuk ahogy akarjuk) történt, az igen is nevetséges volt, abból a szempontból, hogy mesterségesen kedvezményezett egy adott réteget egy másikkal szemben. Akkor ezt osztályharcnak hívták.
Arról már nem is beszélve, hogy azt sem vizsgálta senki, hogy a dogma, ami szerint óriási hiány volt lakásokban, az valóság volt e, vagy sem?
Hat ugye a mezony nem volt tul eros...
"elsődleges eladósodást",azt még fedezhette a költségvetés.De mi arra vettünk hitelt,hogy az NSZK-ból acélcsövet vegyünk a SzU gázvezetékeihez,
az embargó miatt ők ugyanis nem kaptak.Gázt kaptunk a SzU-tól,de a deviza-kölcsön a mienk maradt,fizethettük a kamatait újabb kölcsönökből.
Nyugati hitelekből építettünk soha meg nem térülő
beruházásokat /Eocén program,MIG repülőgép-szárnyak hőkezelésére szolgáló üzem,ami egy napig se üzemelt,stb.-stb./ Túl jól éltünk? Ti talán igen.
Amit írsz amúgy ettől még igaz, a nem megtérülő beruházások okozták a bajt, ez is az egyik volt.
Igen, ezt is fizetjük, és igen ez igazságtalan.
A gazdag emberek, és unatkozó csemetéik azért támogatták pl. a fasizmust, mert Olaszországban így előzték meg a forradalmat (preventív forradalomnak hívják sokan). Nem vették el a házukat, meg az autójukat, sem azt amiből megvették és fenntartották az előbbi kettőt. Hagyták dühöngeni a fekete ingeseket, intézzék el ők a piszkos munkát. Németországban is úgy gondolta az ipari tőke, hogy jó lesz kicsinálni a szakszervezeteket, biztos állami megrendeléseket kapni, és a hadigazdaságból gennyesre keresni magukat, majd újabb piacokat szerezni a háború által.
A bolsevizmus, maoizmus a radikális kispolgárság válasza a félperiférián. Lenin pl. arról beszélt, hogy a német postarendszer szerkezete egy adekvát társadalmi szervezési forma lehetne Oroszországban (pártbürokrácia). A félperifériának egy utolérési stratégiája volt a bolsevizmus. Centralizálni, iparosítani, iparosítani, életben maradni gazdaságilag, katonailag a centrummal szemben. Kínának ez sikerült is, pont úgy hogy ötvözte a legdurvább piaci viszonyokat, az állami irányítással.
Magyarán azért is támogatják sokan az értelmiség, a kispolgárság közül ezeket a baloldali áramlatokat, mert beleszólást ad a társadalom szervezésébe, akár anyagi felemelkedést is nyújt, de anyagi biztonságot mindenképp (jó elvtársként). Ráadásul a társadalmi státusza is emelkedik ezeknek az embernek, ami nem elhanyagolható szempont (Látod apu, így is lehet emelkedni!).
Azt meg végképp ne felejtsük el, hogy a széles tömegeknek a !!korábbiakhoz képest!! felemelkedést jelentettek, és/vagy ígértek ezek a rendszerek.
Momentán én hányok ezektől a rendszerektől, ahogy mostanitól is. Nem kívánok hivatalt, kényelmes státuszt kapni tőlük. Ha átvenné egy ilyen banda a hatalmat, az nekem vagy nagyon szar lenne, mert lehet hogy börtönbe kerülnék, vagy pedig ugyanilyen lenne, azzal a különbséggel, hogy nem lehetne ilyen helyekre irkálni. De van aki az érdekét, a vágyálmaival ilyenformán összeköti, és nekik nagyon vonzó ez a menekülési pálya.
Szerintem igenis létezik olyan társadalomszervezési modell, ami közösségi alapokra épít, és nem öli meg az egyént. Ezt viszont csak alulról lehet építeni, és nem egy árutermelő társadalom lenne. Egyik kiindulópontnak vehetnék azt a rendszert amiben az emberi társadalom él, a bioszférát. Ha tetszik, ha nem, egy globális társadalomban, egy zárt rendszerben a bioszférában az emberek a természetre utaltak, és ahhoz kéne alkalmazkodniuk. Nyilván az emberi kultúra egészének, így a gazdaságnak is. Ebből persze nem következik egy szigorúan determinált társadalmi rendszer. Csak támpontokat ad, hogy milyen keretek között élhetnek az emberek. De ezt is leszarjuk. Márpedig mát itt is leírták, hogy felfelé szarni nem lehet (OV megpróbált).
Nekem egy ilyen rendszer építésében az a jó, hogy miközben próbálom eltartani a seggem, mint sokan mások, nem kell sem szent ideológusnak lennem, sem egy törtető, önérdekű állatnak. Nem válik a hivatásommá. Az a legrosszabb, ha valaki összeköti egy szar rendszerben a megélhetését a világjobbítással. Ez egy nagyon kényelmes konstrukció, mert úgy lehet "forradalmárkodni", hogy közben megfizetik az embert ezért. Ennek a legkézenfekvőbb példája a politikus, meg a többi csatolmány CSR-rel, szakszervezetekkel, tudományos intézetekkel, civilekkel(EU pénzén az EU ellen?) együtt.
Idealista kollega, akkor nem csak én vagyok ilyen :)
a törvény szerint a jegybank elsődleges feladata az ár (és nem az árfolyamstabilitás) megteremtése.
úgy képzelték, hogy ha a jegybank az inflációt leszorítja és az árfolyamot lebegteti, akkor a tőkepiac automatikusan belövi az árfolyamot. tehát az árstabilitás magával hozza az árfolyam stabilitást is. ehhez nem kell más csak szabad tőkemozgás. ezt a tételt elméletileg is cáfolták, de a gyakorlatban is látható, hogy ennek majdnem az ellenkezője igaz.
szerintem a jegybank, és a kormány politikája is téves. elhibázott az adósság állomány erőltetett csökkentésének terve. látjuk, hogy az adósságot nem lehet voluntarista módon leszorítani. hanem annak a növekedéshez kell igazodnia. a valutaalapot pedig a jegybanki tartalékok feltöltésére kell használni. csak itt egy olyan tőkekiáramlás ment végbe, hogy tartok tőle: a forintgazdaság semmilyen árfolyamon nem versenyképes. vagyis szinte mindegy, hogy milyen árfolyamon, de kelet-európának is az euroövezethez kellene csatlakozni. és ezek után összeurópai megoldást találni a pénzpiaci problémákra.
fiskális, és monetáris unió kellene. összeurópai hiánycél, összeurópai adórendszer. makrogazdasági értelemben összeurópai egység. szerintem ez a magyar nép szuverenitását nem csökkenti, hanem épp ellenkezőleg megnöveli. egy nép csak akkor lehet szuverén, ha a közös alapnormákban megegyezik a szomszédaival. civilizációs összetartás a népszuverenitás záloga. a 20. századi ortodox nacionalista politikusokat és kormányokat el kell taposni. és ha ezt nem látja be a magyarok többsége, akkor ez az ország a balkánon fogja leélni a 21. századot. ha európa nem tudja ezt megvalósítani, akkor ez a földnyelv ázsiai gyarmattá válik.
De a szabad piac epp az a rendszer, amely ezt megvalositja. Kell hozza meg valamennyi erkolcsi alapelv is, de ez a rendszer nagyon is eletkepes. Direkt mindennapi demokracia. Nem tetszik valami, a penzeddel azonnal szavazol es a koklernek hamar nem lesz megelhetese. Szemben azzal, hogy a rendorseggel rakenyszerit, hogy vasarold meg az altala kovetelt dolgokat es csak 4 evente tudsz egyaltalan beleszolni ebbe...
A jelenlegi rendszert szabadpiacinak nem gondolod? Ha igen probalj egy vallakozast nyitni, burokraciak garmadajatol kell engedelyt kerned ehhez... Hol van ebben a szabadsag, ha mindenhez allami enegdely, beleegyezes kell?
Azert nem "unatkozo" gazdagok voltak a bunosok... sokkal szamitobb es kormonfontoltabb modon avatkoztak bele a politikai folyamatokba azok, akiknek sok vesztenivalojuk volt. Olvastad mar: G. Edward Griffin: A rak osszeeskoves cimu munkajat. Alaposan dokumentalta azt, hogy mikent is tortent a kartellek eggyuttmukodese es milyen szintekre ment el...
- megfingatják őket itthon
- nem akarunk IMF-hitelt
...és léptek. "
Az bezzeg tetszett nekik, hogy minálunk 36%-ra adják a hitelt, míg odahaza 10% körül van, mert éles a verseny. Itt meg kartellezhetnek, mert az OTP is ennyiért adja.
nézd, akármilyen rosszul hangzik, de erre szerintem a legjobb válasz egy redukált kommunizmus. ha tudsz ennél jobbat, akkor írd le.
egyszerűen azt kellene mondani, hogy magyar - vagy még inkább az összeurópai - gdp egy tizedét egyenlő módon szétosztjuk az európai polgárok között. és ennek fejében el kell felejteni mindenféle társadalmi, gazdasági, kulturális, hivatali privilégiumot. mindent, ami a jóléti állam különféle választói rétegek, és érdekcsoportok számára biztosított.
tehát kapjon valamennyi heti apanázst a hajléktalan, a munkanélküli. de ugyanennyit kapjon (adójóváírásként) a munkás. és ugyanennyi legyen az egy főre eső agrártámogatás a családi gazdaságban (birtokmérettől függetlenül). ugyanennyivel kell támogatni a diákokat. ugyanennyi nyugdíjkiegészítést kell adni az időseknek. de ezen felül csak a járulékból lehet járadékot fizetni. de ezek után nincs kedvezményes utazás, adómentes cafeteria, nem kell semmiféle munkahelyösztönző támogatás.
egy munkanélkülit munkára az ösztönöz a leginkább, hogy ha legális keretek között megy el dolgozni, akkor sem veszti el a segélyt. hanem van adójóváírás. és a munkaadónak is jó. mert viszonylag olcsón foglalkoztathat.
szóval kellene egy 10%-os nemzetközösségi adó. ami az összes fogyasztásra, az összes beruházásra, az összes kormányzati költésre, és az export-import különbözetére (vagyis az összeurópai gdp-re) kiterjedne. és ezt az összeget egyenlő arányban szét kellene osztani.
és azt mondani, hogy tisztelt európai polgárok. oldjátok meg az életeteket. persze kell még társadalombiztosítás (ez is 1/10), kell oktatás (1/10), kell közberuházások keretében infrastruktúrát építeni (ez is 1/10), és kell igazgatásrendészet (ez is 1/10). a humán alapellátással együtt ez 5/10. tehát 1 euróból 50 centet használunk közcélra. és 50 centet használjunk magáncélra. egy világos koncepció kellene.
állam => szociális ügyek (egészségügy, nyugdíj)
régió => kulturális, oktatási ügyek
város => fejlesztési ügyek, közberuházások
unió => egységes igazgatásrendészet megyei alapon
----
civilizáció => humán alapellátás (automatizmus. mivel ezt a tizedet egyenlő módon osztjuk el, ezért nem igényel politikai döntést)
Az állam kurva sok pénzt kaszált a devizahitelekből épült lakásokon. Meg az autókon is, amiről most igyekszik megfeledkezni.
Csak az éveken át befolyó ÁFA többletet számold, meg a bankok nyereségéből befolyó adót, meg extraadót. A szabályozás is az ő kezükben volt, nem tették meg, amit kellett volna, csak a szájuk járt, ha járt, az is halkan, nehogy megértse a potenciális fogyasztó, miről is van szó. Most meg ujjal mutogatnak az eladósodott emberekre? Nem hallottam, hogy a FIDESZ nagyon pfujolt volna a devizahitelek elterjedésekor. Viszont valamennyi kormánytag felvette.
Havi 1 milliós állami fizetésből nem nehéz törleszteni, még 300 ft HUF/CHF-nél sem. Erkölcstelen, amit a kormány művel.
www.portfolio.hu/vallalatok/penzugy/erste_raiffeisen_unicredit_szigoru_szabalyokkal_allt_elo_ausztria.158716.html?utm_source=index_main&utm_medium=portfolio_box&utm_campaign=portfoliobox
"Erste, Raiffeisen, UniCredit: szigorú szabályokkal állt elő Ausztria"
Ez a három bank sír, mint a fürdősk****, de csak a vasfüggönytől keletre szívják piócaként az emberek vérét. Nyugat-Európában épp csak jelen vannak.
s ez nagyon-nagyon megéri majd a külföldieknek, ha Ftban lesz a kötvénykibocsájtás
(1 mrd euroért ugye most kapnának 300 mrd Ft-ot: egy év mulva 8%-os kamattal ez majd 324 mrd Ft lesz, 260-nal visszaosztva 1,24 mrd euro lesz: egy évre! bödületesen jó hozam... csak azt kell majd hiresztelni, hogy itt kérem minden jó...)
hát jah. van benne valami...
Persze a valsagot sem a politika, sem a bankszfera nem sinyli meg.
Ha gond van az adofizeton mindig lehet huzni egy tovabbit. :(
1. mit ír az FT nyilvános blogján,
2. mit tanácsol a fizető ügyfeleinek,
3. mit csinál a rábízott pénzzel,
4. mit csinál a saját pénzével,
az NÉGY különböző dolog. Valamiért úgy sejtem, hogy nem sok átfedés van köztük.
Amúgy neked lehet, hogy jó egy szarul működő világ, de attól, hogy neked (meg egy kisebb rétegnek) jó, nem biztos, hogy mindenkinek, és nem biztos, hogy jól működik.
Vagy szerinted együnk lószart, mert 20 milliárd légy nem tévedhet?
MNB alapkamat 6%, ECB kamat 1.25%. Magyar 5yrs CDS 594 bps, Ausztria 218 bps. Es te ezek utan azt varnad el, hogy Ausztriaban ugyanakkorak legyenek a kamatok, mint nalunk? Erdekes...
2009.05.14.
index.hu/gazdasag/blog/2009/05/14/elveszett_a_raiffeisen_holding_eredmenyenek_negyotode/
2010. április 13
index.hu/gazdasag/magyar/2010/04/13/a_bankszektor_profitjanak_a_fele_az_otp-nel_termelodott/
Ma:
index.hu/gazdasag/magyar/2011/11/22/rovid_porazon_az_erste_es_a_raiffeisen/?rnd=13
Elég régóta vettem fel még az "átkosban" személyi kölcsönöket, áruvásárlási hiteleket. Ezek, mivel nem minősültek létfontosságú dolognak, mind 36%-os teherrel bírtak.
Később bejöttek a külföldiek, és a helyzet nem változott.
A nyáron itt volt egy rokon messzi földről, olvassa a metrón ez egyik (most hisztiző) bank hirdetését, amiben 15-17%-os kamatról áradoztak. Álla leesik, hogy "ilyen sok"? Mondom, ez akciós, ennek a duplája a szokásos.
15-17%-os aruvasarlasi hitelkamatok nevetsegesen alacsonyak, amikor egy forint jelzaloghitelen 10% folotti kamatot fizet az ember.
Arrol meg folosleges anekdotazni, hogy kulfoldon mennyivel alacsonyabbak a kamatok. A kommentben, amire reagaltal adtam is egy nagyon vazlatos magyarazatot, miert. Gondolom nem ertetted...
A bankok megsegítésében engem rettentően irritál, hogy kapják a sok segély pénzt, amiből nem a hitelezőiket igyekeznek megmenteni, hanem jachtokat, szigetecskéket igyekeznek maguknak vásárolni a top managerek...
A legtobb top manager az allasat sem tudta megtartani a valsag alatt (nem mintha megerdemeltek volna persze), nemhogy szigeteekt vagy jachtokat kapjon. Atlagban a bankarok vagyonuk sokkal nagyobb hanyadat buktak be ezen a valsagon, mint az atlagember. Persze nem sajnalom oket, mert egyreszt maguknak kosszonhetik, masreszt meg igy is maradt nekik eleg, de az ilyen hangulatkelto butasagoknak semmi ertelmuk.
bátran tagadd le a többes számot. hol vannak a kemény nyerségEK? Járai ideje az egyetlen év volt, vagy hat? %-ban az a nyereség a tőkéhez mennyi volt? az a % vajon keménynek számít-e nálad?
értem én, hogy próbálkozol, de a blogmotor nem felejt. ha le akarod tagadni a saját szavaid, akkor ne írásban kísérletezz.
Hát..., olvass valamit pl. Geraint Anderson -ről, vagy esetleg keress rá a Google-n ezekre a kulcsszavakra "obama wall street bonuses shameful"! Valami olyasmiről tudsz majd olvasni, hogy Obama dühös a WallStreet -i bankárokra, mivel azok a kapott bónuszaikat (20 milliárd dollár) hülyeségekre használták fel. (Nytimes, cbsnews, usatoday, és egyéb, a Népszava mellet eltörpülő kis médiácskák.)
Csak azt nem értem, hogy ezzel a m.o.-i médiák miért nem ordibálták tele a füleinket!?
Szegény bankárok, ugye!? Sirassuk őket együtt kedves abaka barátom?
Hogy egy kicsit perspektivaba helyezzem. Az USA-ban a penzugyi szektor allitja elo a GDP 15%-at. Ez nagyjabol 2200 milliard dollar es ebben csak a penzugyi szektor van benne. A hozzajuk kapcsolod es/vagy beloluk elok tomege (ugyvedektol kezdve a high-dining ettermekig bezarolag) nincs.
1.8 millioan dolgoznak az amerikai penzugyi szektorban. A $20 milliard tehat fejenkent kb $11k eves bonuszt jelent. Persze ez nem egyenletesen oszlik el, de akkor is messze alatta marad a korabbbi fizeteseknek.
Egyebkent tovabbra is varom azt az egyetlen peldat, amikor szigetet vett egy bankar a bonuszabol (a valsag alatt). Az egybol rovidre zarna az egesz vitat. Akkora meggyozodessel mondtad, biztos nem csak a levegobe beszeltel...
:))
Na, nézzük csak... Hát, tudtommal az ilyesmit nem verik nagydobra. :))
Nos, nézzük csak... Michael Schumacher nem bankár, de vett egy szigetet Dubaiban. Aztán... Johnny Depp is vett, de ő sem bankár, meg nem is Dubaiban vette, hanem a Karib térségben. Valami Mr. William Hamilton (fiaival) vett tavaly februárban egy szigetet Skóciában, de sajna ő sem bankár, hanem csak egy vállalkozó (talán EVÁ-s?). Kínaiak is vásárolgatnak erre-arra, de azok sem azok az igazi Wall Street -i bankárok.
Hát, jól van, egyelőre, mivel nem tudok példát mondani rá, maradjunk annyiban, hogy szigetet nem vettek. :))
Persze egyebkent az igaz, hogy a bonuszok meg igy is eleg komolyak (valsag van vegulis) es az utolso dolog, amit a bankarokkal csinalni kell az sajnalni oket.
már megint ugyanezt szajkózza ez az idióta