A DK alapszabálya diktatórikusabb a Fideszénél
Kökény írása
Megnéztem a Demokratikus Koalíció azon dokumentumát, ami a legjobban tükrözi egy párt és annak vezetői világképét és a tagsághoz való viszonyát.
Tanulságos volt.
Mikor megalakult a Gyurcsány nevével fémjelzett DK, minden hullámhosszon azt harsogták, hogy ez a képződmény lesz az újkori magyar történelem legdemokratikusabb érdekvédelmi szervezete. Igyekeztek magukhoz édesgetni az MSZP-ben csalatkozott baloldali választókat azt sugallva, hogy az nem az a párt, amelyik az európai normák szerint működik. Majd a Gyurcsány-párt olyan lesz! Az lesz a demokrácia zászlóshajója és mintapártja a kollektív tudatnak és szeretetnek. A közösségi szellem vasútja és az összefogás viaduktja.
És akadt, aki ezt el is hitte.
Borissza prédikátorok
A friss párt megalkotta alapszabályát, ami arra hivatott, hogy lássák a játékban résztvevők mik a szabályok. Milyen jogaik és milyen kötelezettségeik vannak, ha beszállnak. Csak az ezáltal lefektetett kereteken belül mozoghatnak és csak az játszhat, aki feltétel nélkül elfogadja ezeket a játékszabályokat. Ez minden pártban így van, de ebben hatalmas különbségeket fedeztem fel. Itt is vannak – vagy lesznek, ha lesznek – választókerületi szervezetek és annak vezetői. Ezek pártagokból állnak, akiket nem az alapszervezet tagsága fogad be soraiba, hanem a Gyurcsány vezette elnökség. Az elnök személyesen határoz arról, hogy lehet-e valaki tag vagy sem.
Jól kezdődik mi?
Ha lekáderezték a tagjelöltet és rábólintott a vezér, akkor tagként a legfontosabb feladata, hogy fizesse a tagdíjat. Ha ezt három hónapig elmulasztja, akkor az elnökség kizárja a pártból. De tulajdonképpen bármikor kizárható, hiszen van egy olyan szabadon értelmezhető homályos pontja a tagkizárással foglalkozó pontnak, amire bármikor hivatkozhat az elnökség. Ez az: „Kizárható... ha egyébként veszélyezteti a párt céljainak megvalósítását...”. Ügyes! Ebbe aztán bármi belefér. Jelzésértékű azoknak, akik hajlamosak az önálló gondolkodásra. Ne tegyék, mert még fel sem ocsúdtak és már ki is zárták őket!
Na, nem a tagok, hanem az elnökség, akiknek erre is jogosítványt ad az általuk írt alapszabály. Ők döntik el, hogy ki lehet tag és hogy miért nem.
Az alapszervezet vezetőit sem a tagság választja, ahogy ez politikai kultúrával megáldott pártokban szokás. Ugyan már! Hová vezetne az. A tagságnak ehhez semmi köze. Majd az elnökség megmondja, hogy kiben bízzanak meg ott helyben a párttagok. Ahogyan azt is, hogy ki legyen a jelöltjük egy-egy választáson. Kinek kampányoljanak és kire szavazzanak. Ha valakinek ez nem tetszik és ennek esetleg hangot ad, akkor kizárják mert „tevékenysége ellentétes a párt céljaival”.
A pártszervezeti felépítése sem semmi. A kongresszus után – amit kizárólag az elnökség hívhat össze és csak olyasmit fogadhat el, amit az elnökség terjesztett elé – mindjárt az elnökség a legfőbb szerve a pártnak és csak ezután következik az Országos Tanács. Magyarul papíron is az elnökség irányítja az általa választott tagokból álló választmányt. Felülbírálhatja annak döntéseit és határozatait, ha nem ő maga terjeszti elő. Ezenfelül belátása szerint dönthet mindenről, amiről a kongresszus nem határozhat.
Az pedig nem sok.
Demokráciákban a gyakorlat az, hogy egy párt legfelsőbb szerve bármiről hozhat döntést. Ebbe nem szólhat bele az elnök. Ha akarják felülírhatnak bármit, ami a párttal kapcsolatos. Ez benne a lényeg! Ebben a pártban ez nem így van. Az alapszabályból kitűnik, hogy csupán legitimációt kér az elnökség a kongresszusi szavazógéptől. Viták vagy ellenvetések - és azok kezdeményezői - kizárva. A DK-t az elnöksége irányítja. Az elnökséget pedig Gyurcsány. Egy személyben. Ő váltja le és nevezi ki az ügyvezető alelnököt. Ő nála van a pénztárnoki jogkör, azaz a kasszakulcs is.
Tanulságos olvasmány. Kitűnik belőle, hogy Gyurcsány döntésképtelen kisgyermeknek nézi saját képére formált pártjának tagságát. Olyannak, akinek meg kell mondani miről mit gondoljon. Akinek erre van szüksége, annak abban a pártban van a legjobb helye. Nem kell gondolkodni csak tapsolni, szavazni és rendszeresen befizetni a tagdíjat. Gratulálok! Tehát így kell mostanság felépíteni egy fellegek közt alvajáró köré, egy kézzel vezérelt pártot? A Demokratikus Koalíció Pártjának alapszabálya iskolapéldája lett a pártdemokrácia jogszerűnek beállított sárba tiprásának.
Ezek látva hiába prédikálnak nekem a vízivásról azok, akik csak boroskancsót tettek az asztalra.
A bejegyzés trackback címe:
Trackbackek, pingbackek:
Trackback: Miért lett Gyurcsány demokrata 2011.12.03. 15:20:06
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Idézem az aASZ-t:
"Az Elnökség határozatait általában nyílt szavazással, egyszerű többséggel hozza. Az Elnökség személyi kérdésekben titkos szavazással dönt"
a) a párt képviselete;
b) az elnökségi ülések összehívása és levezetése;
c) a párt működésének irányítása;
d) a pártigazgató felett a kinevezés kivételével a munkáltatói jogok gyakorlása;
e) utalványozási jog önálló gyakorlása, valamint meghatalmazás az utalványozási jog gyakorlására.
28. Az elnök az alelnökök egyikét – az elnök általános helyettesítése céljából – ügyvezető alelnökké nevezi ki."
Azaz nem igaz, hogy ő dönt mindenről, hogy ő a pénztárnok (utalványozási jogot adhat, kijelöli az ügyvezető alelnököt, ez Molnár Csaba lett)
"Az elnök feladatai:
c) a párt működésének irányítása
Azaz nem igaz, hogy ő dönt mindenről"
???
www.youtube.com/watch?v=mcQZoX_Wi_A
www.fw.hu/remekm/forum/index.php?f=2&t=10310
kuruc.info/r/2/23517
nahát, micsoda meglepetés. egy mszp-s. érdekes.
@poszt: érdekes, a kommentelők mertek konkrét szöveget betenni érveléshez, a poszt nem. nehogy ellenőrizhetők legyenek az állítások? tessék minden állítás mellé szöveget idézni, onnantól lehet komolyan venni. pl. nézzük meg, hogy ez egy átmeneti alapszabály a kongresszusig, vagy ez a végleges alapszabály a kongresszus által jóváhagyva? a mindenről dönt, az már szöveg szerint fentebb cáfolva, azt ugorhatjuk. lehet, hoyg ezt az egész posztot ugorhatjuk.
És itt azért nem erről van szó. Sőt.
Mindegy, eddig 1-4% számára meggyőző a dolog.
Hiába, Gyurcsányék profik!
Egyébként az figyelemre méltó hogy néhány hete alakultak de már 4%-on állnak ami egyáltalán nem rossz ilyen gyorsan új párt nem növekedett még.
A helyzet az hogy az egyetlen némileg liberális jellegü filozófiája eddig nekik van. Mindenki más vérbalos akár az LMP akár a 4K akárki.
Lekisebb rosszként még az is lehet hogy én is rájuk szavazok, pedig GyF nincs a szívem közepén...
Masreszt meg k* nem koser egy olyan poszt, ami meg arra is lusta, hogy konkretumokat idezzen a kritizalt szovegbol.
Természetesen nem "face to face", hanem hátulról, késsel!
Minden vissza lesz csinálva amita Fidesz és Orbán " gyártott" magának Tákolmányt vagy törvényt és el lesznek kergetve akiket 9-10-12 évre KINEVEZETT..
A szavazás állása:
MSZP: 32767 szavazat - 38.95%
Fidesz: 18125 szavazat - 21.55%
LMP: 2467 szavazat - 2.93%
Jobbik: 6653 szavazat - 7.91%
SZDSZ: 1123 szavazat - 1.34%
Jólét és Szabadság: 1922 szavazat - 2.28%
Demokratikus Koalíció: 19413 szavazat - 23.08%
Munkáspárt 2006: 76 szavazat - 0.09%
Zöld Baloldal: 63 szavazat - 0.07%
Nem mennék el szavazni: 1507 szavazat - 1.79%
Összesen: 84116 szavazat
A szavazás nem reprezentatív felmérés, nem időben, hanem 100.000 szavazatnál indítjuk újra.
Persze fura is, hogy ez index címlapos lett, ez így egy hithű mszp/szdsz szavazónak olyan, mint a vörös posztó....