Orbán nem Chavez és nem is Thatcher
Melegh Attila történész-szociológus a kiváló román Criticatac.ro oldalon olvasható cikkében (angolul itt), mutatja be az Orbán kormány viszonyát a nemzetközi nagytőkével és elemzi annak retorikáját.Orbán nem Chavez és nem is Thatcher, inkább egy dél-koreai diktátor. Az ország félperifériás helyzetében az orbánizmus állami erőforrásból segíti a helyi tőkéseket a globális versenyben - és ezt hívja szabadságharcnak. Magyarország a német gazdaság kínai tartománya. Orbánt bukása után újra a globális kapitalizmus kliensei követhetik a hatalomban.
Miközben a nem nacionalista magyar középosztály csupán a nyugati média bírálatait visszhangozza, Orbán hátországa, mint egy népi hőst mutatja be a miniszterelnököt. Orbán valóban lehetett volna a helyi Chavez (lásd még Chavez vagy Thatcher-e Orbán vita) egy balos nacionalista vezér, aki a globális kapitalizmus ellen, szociális célokért harcol az állam kereteit használva, Orbán politikája azonban nem emancipatorikus. Ugyanakkor a nyugati kritika is téved, mert bár Orbán valóban autoriter államot épít, nem Lukashenko országát, de még csak nem is Kádár országát álmodja a Kárpát-Medencébe, hanem egy dél-koreai típusú alévetést kínál, alacsony munkabérekkel betagolva minket a globális kapitalizmusba.
A "komcsik"
A retorika persze más mint Ázsiában, mert a célközönség a „nemzeti” középosztály, ezért a kommunikáció maga is nemzeti pántlikájú, ahol a gyűlölet show-k célpontjai a "kommunisták" (bűnöző üzletemberek) és a baloldali értelmiségi csoportok is (sok esetben maga az értelmiség en bloc).
Ez a hamis antikommunista retorika ugyanakkor a fején találja a szöget, amikor azt állítja, hogy ez a posztkommunista elit volt az, ami az országot a globális tőke uralmi rendjébe visszaillesztette, a félperifériás léthez szoktatva vissza az országot. Az antikommunista autodaféban a jobboldali komisszárok újabb és újabb botrányokat fedeznek föl, sok ilyen botrány azonban a büntetőügyön túl, csupán a globális tőke által a lokális elitnek alamizsnaként odavetett – ezért szerkezeti - korrupció része. Ezt a tényt az ”elszámoltatás” már elhallgatja.
A globális kapitalizmusba való betagolásnak a következménye az eladósodott államháztartás is, ami ellen ironikus módon Orbánék úgy küzdenek, hogy néha a helyi következményekkel sem törődve igyekeznek minél jobb adósként, minél több adósságot visszafizetni. Az állam bevásárlásai, például a tulajdonszerzés a MOL-ban nem azt mutatják, hogy a közérdeket képviselné az állam gazdasági szerepvállalása, hanem azt, hogy a félig állami-, félig magántőkéknek, az állam segítségével pozícióhoz juttatása a cél a nemzetközi versenyben. A magyar oligarchák befolyása ismerős tünete a fél-perifériás helyzetünknek: már száz éve is ez volt a felállás, amikor az exportra termelő latifundiális gazdálkodásban a nemzetközi versenyképesség érdekében állami segítséggel tartották alacsonyan a mezőgazdasági bérmunka költségeit.
Orbán sorsa a bukás
Miközben a közép-európai helyzetben benne van a fasizálódás lehetősége, a nyugat szempontjából a német gazdaság egy közeli kínai tartománya vagyunk, ahol olcsón lehet termelni - az ő érdekük nem az lesz, hogy a helyzet egy fasizálódó, vagy polgárháborús betetőzés felé fejlődjön tovább. És bár Orbán bukásra van ítélve, de a hátrahagyott romokon, Orbán jelenlegi ellenzéke, a globális tőke kliensei kormányozhatnak tovább. Az ő érvelésük pedig évtizedeken keresztül az lehet, hogy az országnak káros fél-perifériás kapitalizmus ellen nem lehet küzdeni, mert Orbán is ezt tette - és hát mindannyian láttuk, hogy az hova vezet.
A bejegyzés trackback címe:
Trackbackek, pingbackek:
Trackback: Az ember, aki mindig ott volt 2012.03.14. 10:04:12
Trackback: Hazafiasságból jeles 2012.03.13. 12:50:33
Trackback: A suttyó Index címlapjáról hol van, hogy jönnek a franciák? 2012.03.13. 12:14:11
Trackback: Kétezer lengyel statiszta-tüntetőt hozat a kormány március 15-re 2012.03.13. 12:12:39
Trackback: Betyárvilág Budapesten? 2012.03.13. 11:17:17
Trackback: Itt - ott 2012.03.13. 10:21:55
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
A világ szégyenévé tettek bennünket, szidja az Eu-t , de kuncsorog a pénzért. Utál bennünket a fél világ.
Zavarjuk el ezt a sosedolgozott, álszent, gőgös szarjankót a fenébe.
Meddig tűröd magyar az orbáni ámokfutást?
Isten segítsd az orbán nélküli szabad, Magyarországot!!
Tekintve hogy nem királyság van, minden vezető meg fog egyszer bukni, idáig korrekt. Csak az a kérdés hogy hogyan és mikor. Tekintve hogy a "globális tőke kliensei" se tudnak megoldást találni a jelenlegi problémáinkra (pénzt osztogatni pedig most nem lehet), ráadásul nincs is hiteles képviselőjük ezért nem látom hogy Orbán egyhamar megbuktatható lenne. És igen, Bajnait építik fel ezerrel külföldről, csak pont ez az ami miatt nem fogja a hazai publikum elfogadni. A mai magyar társadalom attól sokkal nacioanalistább mint hogy csont nélkül elfogadjon egy külföldről nyakába ültetett compradort.
Ha ez megnyugtatja a baloldalt, akkor tegyék.
A cikk pedig alapvető tévedéseket tartalmaz. Nem ismeri a Fideszben valóban létező elképzeléseket, a magyar jobboldal prioritásait, és általában egy rendkívül felszínes írás. Bár jól látja, hogy a külföldi tőke érdeke, a hozzá lojális, érdekeit kiszolgáló szereplők támogatása, de pont ezért téves a jobboldal gazdasági elképzeléseiről való - másnak nehéz nevezni - képzelgés.
Egyik legfontosabb ismertetőjelük hogy úgy akarnak mondani bármit is hogy igazából nem mondanak semmit, hanem a prekoncepció kulcsszavait egy általános, konkrét tények nélküli szövegben elhintik, megfelelő szósűrűséggel.
Ezért volt MO-on is a neofeudalizmus (lásd Puszták népe), sőt a volt SZU-ban a falukra/szovhozokra/kolhozokra a faluelhagyási tilalom már-már a feudalizmust idézte. Persze nem azt állítom, hogy feudalizmus volt, csupán a hatalomgyakorlás eszköztára volt hasonló, a hasonlóan alacsony szintű munkaerő miatt.
Visszatérve a témára, adott egy ország, ahol a népesség jelentős része munkanélküli (szándékosan vagy sem), egy másik rész alacsony képesítésű szalagmunkás vagy hasonló, jó része a népességnek az államtól függ (nyugdíjas, állami alkalmazott), a valódi középosztály és értelmiség pedig csak bokréta a kalapon. Nem szeretném, de félek - hogy műszakilag fejezzem ki magam - "az ország állapotterében a féldiktatúra a legvalószínűbb egyensúlyhelyzet".