A negyedik rezsicsökkentés
Az infláció a kilencvenes évek 30 százalékáról leérkezve, több éve 5% körül stagnál. Ez először idén, a rezsicsökkentés hatására tört le, és 43 éves rekordot döntve szerdán elérte a 0,4%-ot. Magyar és külföldi elemzők sora figyelmeztetett arra, hogy ez mesterséges beavatkozás, ilyen ad hoc kormányzati manipulációval nem lehet tartósan leszorítani az inflációt. Egy hatásról azonban elfeledkeztek.
Mivel nekünk is rendszeresen jelentenünk kell árváltozásainkat a Központi Statisztikai Hivatal felé, cégünk 200 milliós forgalmával icipici elemként ott van az aktuális inflációs indexben is. Létezik azonban egy visszacsatolás: mi is az így kapott adat alapján árazunk.
Ügyfél-szerződéseink szerint január elsején emelhetjük árainkat a KSH inflációs index mértékével. A 2014-es pénzügyi tervezésnél aggódni is kezdtem, hiszen a rezsicsökkentés magánszemélyekre vonatkozott, így hiába nőnek majd a költségeink, szerződésünk nem engedi ennek érvényesítését árainkban. Ekkor rájöttem, hogy a bérek és adók utáni legnagyobb költségtételeink mögötti szerződésekben ugyanez áll, így a nekünk szolgáltatók is csak a hivatalos inflációval emelhetnek. Mivel a második rezsicsökkentés egy jól időzített "trükkel" gyakorlatilag lenullázta az év végi inflációt, nagyon sok hozzánk hasonlóan árazó cég fagyasztja majd be az árait 2014-ben. A mi esetünkben például nem emelhetik az irodabérletünket, telefonszámlánkat, vagy a könyvelés és a bérszámfejtés díját. Rengeteg ilyen szerződés van az országban, mivel a magas infláció automatikus árkövetésre szoktatta a cégeket, de ugyanez jellemző a legtöbb állami szolgáltatás díjára is (pl. posta, tömegközlekedés). Így januárban újabb óriási tétel pottyan ki az indexből, hiszen a tavaly még 5% körüli emelések helyére a jelenlegi ugrik. Ez pedig, visszahatva a KSH árindexre, tovább csökkenti majd az inflációt. Mindez már a februárban közölt adatokban vissza fog köszönni, de teljes hatása vélhetően több hónap alatt épül be az indexbe. Jövő ilyenkor pedig a fent említett árkövető gyakorlat már egy jóval alacsonyabb szinten konzerválhatja majd az éves áremelkedést.
A rezsicsökkentés tehát valóban vitatható mesterséges beavatkozás volt, a magyar indexálási gyakorlat miatt mégis alkalmas eszközzé válhat az évek óta beragadt infláció valódi és tartós leszorítására. Hogy az így kialakuló deflációközeli helyzetet milyen további lépésekre használhatja fel a gazdaságpolitika? Szerintem a forint - devizahitelek konverzióját követő - bátrabb gyengítésére, a kamatszint további csökkentésére, és ezzel a növekedés remélt ösztönzésére. Így lesz vagy sem, meglátjuk. Azonban annyi biztos, hogy ez a rejtett, de vélhetően tervezett "negyedik rezsicsökkentés" megelőzte a már bejelentett, de még kalibrálás előtt álló harmadikat. Könnyen lehet, hogy még az elsőt is.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Dova (törölt) 2014.01.17. 08:44:19
(Linkelem később a forrást, most nincs előttem)
Másik észrevételem, hogy nem célszerű január 1-i fordulónapot megadni a szerződésekben, mert a KSH-nak minden év febr. 14-ig van jogilag lehetősége/kötelezettsége az előző éves fogyasztói árindexet meghatározni és közzétenni.
Dova (törölt) 2014.01.17. 12:11:37
A link: www.ksh.hu/docs/hun/xftp/gyor/far/far21312.pdf
Egyébként teljesen jó észrevétel. Tényleg nem sok ember tudatáig jutnak el egy-egy ilyen beavatkozás folyományai. Tök jó ha ilyen gyakorlatias példában lehet rávilágítani. Köszönöm.
Miért is nincs?
Nem az az írásom állítása, hogy most 5%-ot esik emiatt az infláció, hanem hogy nagyon sok ilyan árazású tételen megszűnik az inflációs nyomás.
Ha például az önkormányzat az eddigi évi 5% helyett most nem emelhet bérleti díjat az éjjelnappalinak, vagy a dolgozóknak 0% infláció mellett nem emelnek fizut, akkor az enyhít az áremelési kényszeren. Ettől még emelhet, de biztosan nem ugyanannyira, mint ezek nélkül. Sok más területen is érdekes lehet ez, pl. vasúti teherszállítás, postai díjak, de visszalassíthatja a céges rezsiket is (víz, csatorna, szemétszállítás, áram, gáz). Szóval tuti hogy hatással jár, de hogy hány százalékkal, az majd kiderül. Szerintem 1% felettivel, de ezt kutatás nélkül csak tippelni lehet.
A 100%-os infláció azt jelentené, hogy megkétszereződtek az árak.
kíváncsi leszek, ennek mi lesz a vége, mert kísérletnek nem rossz, kár, hogy mindannyian nyulak vagyunk hozzá...
Mintha eleve nem maga a lényege lenne az, hogy elverek több pénzt, mint amim van, úgyhogy gyorsan nyomtatok még egy keveset, és azzal fizetem ki a parasztot...
Az meg a másik krédés, hogy számít-e bármit is, hogy 1 vagy épp 5% az infláció...
ebben a szájbabaszott országban mendég az a kérdés, mikor borul a bili? most is az.
szerencsétlen ez a szájbabaszott nép - az is marad örökre. mendég átkúrják az agyát - most éppen a nemzeti gecik lopják ás kúrják át az agyát. mondjuk, meg is érdemli.
A Magyar Posta most január 1-én is 5-8%-kal emelt az árain, akárcsak tavaly.
Postai díjak ugye:
www.posta.hu/static/internet/download/2014_tarifatabla_HU_2014_01.pdf
blog.teszvesz.hu/2013/01/02/kiszamolt-postai-dijak-2013/
Néhány példa:
110->115
880->920
1110->1160
Az egész rezsicsökkentés és mesterséges infláció leszorítás csak a választások miatt van. Utána vagy külső, vagy belső leértékeléssel visszavesznek mindent...
Európa közepén, a Forint konvertibilitása esetén, nem függetleníthetjük, magunkat a jövedelemtermelő képességünktől. Csak ez biztosítja a forint stabilitását, az ár érték viszony egyensúlyát. Hiába fogyasztunk több gázt krumplihelyett, hogy olcsóbban jöjjünk ki, valami nem fog stimmelni a végén.
(Más kérdés, hogy egy tökösebb ellenzék ezt a Fidesz ellen tudná fordítani. "Mi x forinttal emeltük a nyugdíjakat [a magas infláció miatt], a Fidesz csak y forinttal [az alacsonyabból számolt indexálás miatt].")
A fogyasztói kosár természetesen nem "tetszőleges". Honnan a fenéből vetted ezt a marhaságot?
", és arra számolnak. namost ha ebbe beleveszik a rezsi minden elemét - ami magában hülyeség, mert sok százezer háztartás nem használ gázt,"
Többféle fogyasztói kosár van, reprezentatív módon összeállítva. Gondolod, hogy csak te jöttél rá, hogy a fogyasztói kosárnak a valós fogyasztás reprezentálnia kell? Ennyire azért nem hülya ám mindenki.
"távhőt, nincs szemétszállítás, stb - de kihagyják belőle mondjuk a krumplit, ami 180%-re drágult, akkor olyan értéket hoznak ki, amilyet akarnak."
Mi értelme lenne? Gondolod, hogy az egész európai statisztika olyan adatokon alapul, "amilyet akarnak"? Gondolod, hogy az egész eu-t ilyen "kihagytuk a krumplit a fogyasztói kosárból" trükkökkel át lehet verni? A világ ennél azért bonyolultabb és azzal, hogy eszedbe jutott a krumpli nem tündökölsz fényesen az európai gondolkodás és kultúra egén. :)
"nézz utána." Hol? Hol lehet ilyenek olvasni?
"hazugság és manipuláció az egész, része a "Magyarország jobban teljesít"-kamunak"
Azt állítod ezzel, hogy a fogyasztói kosár és az inflációszámítás megváltozott a jelenlegi kormány alatt? Ezt mondjuk könnyen lehet bizonyítani... nos?
1996-ból:
archivum.hvg.hu/article/199629Draga_varos_olcso_varos_Megelhetesi_koltsege.aspx
KSH:
www.ksh.hu/docs/hun/modsz/modsz36.html
Ez persze nem jelenti, hogy a rezsicsökkentés jó dolog lenne (mivel az utóhatásait senki sem ismeri) vagy, hogy a hosszútávú alacsony infláció jó lenne.
Akkor szerinted mit jelent a "tetszőleges" szó? Mitől tetszőleges a fogyasztói kosár tartalma?
hu.wikipedia.org/wiki/Fogyaszt%C3%B3i_%C3%A1rindex#Fogyaszt.C3.B3i_kos.C3.A1r
Egyébként a kényszer, vagy tekinthetjük versenynek is, lejjebb veszi az árakat. Én is lejjebb vettem az áraimat, inkább szűkebb nadrágszíj mint az éhenhalás, de mivel úgy látom, mindenki lejjebb vette, nincs különösebb gondom.
Egyébként az aggódóknak, a múltbéli tendencia (nagy infláció, állandóan mennek az árak felfelé) nyilvánvalóan nem mehetett a végtelenségig és csak azért volt lehető ez, mert a hitelekhez nagyon könnyen hozzá lehetett férni. (Meg is látszik az eredménye).
Orbánék a legjobbat tették, leállították, sőt visszafordították ezt a folyamatot. Az emberek lassan újra elkezdenek vásárolni. Ha nem teszik, ma a szegénység még nagyobb.
Már 2010 előtt is azt gondoltam, hogy a magas infláció a kormány hibája és meg lesz az ára. Meg is lett. Óriási profitok, (nagyobb tőketartalom, jobb kapcsolatok lévén elsősorban a külföldieknél), hatalmas eladósodás állami és magánszinten.
Így utólag, Orbánék jó választás volt. Az a gond, amúgy, hogy a ballibsi azt hiszi, van, vagy volt választási lehetőség, pedig nem volt.
Áhh, mindegy. A lényeg, hogy olyan primitív módon manipulálni, mint ahogyan azt sokan hiszik nyilván nem lehet.
Nehezen tudom elképzelni, hogy infláció nélkül nem lehet gazdasági növekedést elérni. Szóval nem szükséges.
Már több mint ezer ft-ba kerül.
Itt volna hát a szent, a várt Szélvész,
Tespedt tavat mely fenékig zavar?
Alázását ki oly bűnösen tűrte,
Lázad hát már az Élet alágyűrtje,
A tanitó, a legrababb magyar?
Ember! A legolcsóbb vajkrém ára a madarasnál most ment fel 30 Ft-al (10%).
A termelőnek, aki nagy tételben használ pl áramot, nem hogy csökkent a rezsije, de egyenesen nőtt (Máshol mások megírták).
No meg az új útdíj, ami megsarcolja az árumozgást.
"Elmondanám, hogy a piaci árak is lementek. Nem nagyon emlékszem pld. arra, amikor 150 Ft-ért 10 db. zöldpaprikát kaptam"
- Lecsószezonban sem kapod meg ennyiért!
Nyilván fogsz tudni mondani ilyesmiket, de pl. a gázolaj piaci ára meg 5%-ot esett. Vagy pl. a fuvarozó sofőr bére tuti hogy nem nő idén 3-5%-kal. És mindent nehezebb emelni amikor a KSH index nullához tart. Természetesen lehet, csak nagy az ellenszél, amikor ilyen számokat jelentenek be.
Nagyon jól tudom, hogy a defláció gondot okozhat. Ezért tértem ki egy mondattal arra is, hogy szerintem ha padlót fogott, akkor az alapkamaton keresztül a forint árfolyammal fogják majd finomhangolni. Ami megint csak időszerű, mert egy ideje leértékelési verseny van a világban. Ez növeli az inflációs veszélyt, de mivel nálunk ez mesterségesen épp alacsony, és hitelbőség sincsen, megléphető. (miután forintosították a devizahiteleket)
Igaz, a rezsicsökkentés mérsékelte az inflációs rátát!
DE
Az ún. adószűrt inflációs ráta - ami a rezsicsökkentést érintő termékek árait nem tartalmazza szintén - történelmi mélypont (1% korül) van.
Tehát az alacsony infláció veleje nem a rezsicsökkentés, hanem maga a válság.
Az EU-ban, vagy az USA-ban nincs rezsicsökkentés, mégis hiperalacsony az infláció.
Szóval a válság itt a gyökere a dolgoknak, nem a más farkával csalánt verő rezsibuli.
Tanulság több is van:
1 Simor, Karvalits, Király és a többi idióta tudása fabatkát sem ér.
2. Az alacsony infláció a gyenge kormányzati teljesítményt tükrözi a gazdasági növekedést illetően.
3. Kamatot lehet tovább csökkenteni, a devizahitelek forintosítása után pedig - mint ti is írjátok - célszerű lenne a forintot gyengíteni.
4. Ha a fidesz és a maszop helyett 2002 óta Caligula lova lett volna kormányon, nos, akkor Magyarország ma jobban teljesítene.
Ez van.
És ellene is szólnak érvek.
Például a technika, a termelékenység fejlődésének alapvetően az árak folyamatos csökkenéséhez illene vezetnie.
A technikai fejlődés és a folyamatos infláció kombinációja vezet a szegénységi, társadalmi problémákhoz, mert a melósra egyre kisebb szükség van, ergo egyre kisebb a bér, közben az árak nem csökkennek.
Úgy értem egy olyan világ, ahol mindent gépek csinálnak, de valahogy mégis annyiba vagy többe kerül mint most, eléggé rémálomszerű lenne.
Ellenben ha a technikai fejlődés lenyomhatja az árakat, akkor azért a kispénzűnek is könnyebb lesz.