Azt sem tudjuk, hogy mi lesz Egyiptomban
A Fent és Lent blog Dr. Bibó című sorozata jelentkezik. Kígyónak lábsó, magyaroknak offshore. Negyedik rész.
- Na, mondják, gyerekek! Miért jöttek? - tért a tárgyra lendületesen Dr. Bibó legutóbbi látogatásunkkor.
- Az érdekel minket nagyon, hogy mi lesz Egyiptomban. Mikor lesz végre stabil rendszer? És hogy fog majd az kinézni?
- Köszönöm a kérdést. Jólesik, hogy olyan képességet is belém látnak, amivel nem csak, hogy én nem rendelkezem, de igazából senki sem. Ilyen ügyben társadalomtudományilag megalapozott előrejelzést nem igazán lehet tenni. Elcsépelt párhuzamot fogok hozni ennek bemutatására, de olyan jól írta meg a Beissinger, hogy a maguk olvasói is találhatnak benne értéket. Szóval van ez a nagy és rengeteg adatot feldolgozó kék könyve a Beissingernek a szovjet állam bukásáról, amiben az a vicces, hogy grandiózusságával tulajdonképpen emlékeztet is a szoc-reálra. A különbség az, hogy a szovjet építményekkel ellentétben ez a mű szép, és "működik". - Dr. Bibó ezen a ponton természetesen odasétált a könyvespolcához, és leemelte róla a kötetet.
- Na, és ezzel a sztorival indul a könyv:
„1991 május 18-án két szovjet űrhajóst lőttek ki a baikonuri űrrepülőtérről egy négy hónapos rutin küldetést elvégezni a MIR fedélzetén. Amíg odafent voltak, alattuk egy világ elpusztult, egy másik pedig létrejött. Mire visszatértek a földre, már nem tudták, hogy az ország, ami útnak indította őket, létezik-e még, és hogy melyik államhoz tartoznak ők maguk az űrhajójukkal együtt."
- Beissinger kifejti, hogy a szovjet összeomlás sztorijában nem csak az az érdekes, hogy - az űrhajósokon kívül - a társadalomtudósok sem látták előre a dolgot, hanem az is, hogy utólag viszont elkerülhetetlennek, a rendszerbe kódoltnak szokták leírni. Szóval a szovjet állam bukása az esemény előtt lehetetlennek tűnt, utólag pedig már elkerülhetetlennek látjuk. "Szovjet birodalom"-ról is csak az összeomlás után lett divat beszélni, mert a birodalmak ugye összeomlanak... A bűnmegelőzésben már jól működik a társadalomstatiszikai alapú előrejelzés, de makropolitikai vonalon nem igazán látjuk előre a jövőt. Szóval gyerekek, olvassanak csak sokat Egyiptomról és drukkoljanak annak, hogy ez a borzalmas, rengeteg vérrel járó politikai instabilitás gyorsan véget érjen. Az természetes, hogy érdekli magukat, hogy mit hoz a jövő, meddig tart ez az őrület, és mi lesz utána, és egy politikai elemző nem teheti meg, hogy kitér egy ilyen kérdés elől. De én szerencsére nem vagyok az, úgyhogy ha engem kérdeznek, akkor azt kell, hogy mondjam, hogy két híradó megnézése között körülbelül annyit tudok a világ ilyen dolgairól, mint a már említett szovjet űrhajósok a visszatérés előtti órákban.
(idézet forrása: Beissinger, Mark (2002).: Nationalist Mobilization and the Collapse of the Soviet State. Cambridge University Press: NY, NY: 1. o. Idézet fordítása: Tékás Lacika)
A Dr. Bibó sorozat további részei:
1. A médiabotrány mint nyilvános akasztás
2. A fesztiválokon sincs elég jó nő?
3. Igaziak-e a Puzsér-féle lázadók?
A bejegyzés trackback címe:
Trackbackek, pingbackek:
Trackback: Mandiner blogajánló 2013.08.17. 11:52:03
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Ahhoz hogy rend legyen már nem elég hogy visszaállítsák a nép által elfogadott alkotmányt és visszahelyezzék a nép által megválasztott elnököt, most már az államellenes tömeggyilkos hatalombitorló bűnözőket, a hadsereg vezetését, az illegális bábállamfőt és bábkormányt felelősségre kell vonni, az államellenes bűntettekért és a tömeggyilkosságért Egyiptomban halálbüntetés jár.
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
Egyiptomnak a valós problémája nem a demokrácia hiánya, hanem az, hogy olaj jövedelmei lecsökkentek, az élelmiszer árak az egekbe emelkedtek. Ráadásul, egy túlnépesedett ország, 20-30 millió huszonévessel, akik munka híján folyamatosan lázadást szítanak.
Itt az ideje, hogy Európa minden eszközzel visszatartsa ezeket a nincstelen észak-afrikai tömegeket, különben eszkalálódhat a válság
Az elmaradott mózeshitű társadalom titkosszolgálatának közreműködése vajon nem járul hozzá az egyiptomi eseményekhez?
Az sem véletlen, hogy most lövik halomra a zombikat mint a filmben. A hívő ember nem ember, hanem két lábon járó élőhalott. Amely rettegésben tartja élő társait, üldözi őket bárminemű ésszerű gondolatért.
Arab Emírség, Marokkó satöbbi.
A demokrácia egy nagy fos, pontosan ugyan az mint a szocializmus csak más néven és sok barom elhiszi, hogy demokráciában él. Demokrácia ugyan úgy nem volt és nem is lesz soha a földön mint ahogyan kommunizmus sem volt és soha nem is lesz.
Törökországban és Szíriában szerinted nem ők főzik a szart?
Egyszerű a világképed, azt hiszem.
www.babiloncenter.hu/programok/tutanhamon-museion
Egyiptomban nem a hadsereg áll szemben az emberekkel, hanem a hadsereg + a társadalom egyik fele a társadalom másik felével. Ha nem lenne hadsereg ezek szabályosan felfalnák egymást minden külső beavatkozás nélkül is. De mivel van hadsereg, és az a "progreszív" tábor mögé állt, ezért borítékolhatjuk, hogy ők fognak nyerni. És azt is borítékolhatjuk, hogy bármilyen rendszer jön is létre Egyiptomban, az biztosan nem lesz demokrácia.