MSZP-stratégia: mit várhatunk a szociktól?
Kedves olvasóink, örvendünk, hogy hozzánk hasonló lelkesedéssel olvastátok az MSZP stratégiájának kivonatát, a különböző médiumok a maguk sajátos szempontjai alapján már szintén feldolgozták a szöveget, sőt, Botka László is prezentálta pártja álláspontját a kérdésről - más kérdés, hogy Kálmán Olgával karöltve pusztán bagatellizálni próbálta a szöveget.
A politika piszkos játék: nincsenek illúzióink, bizonyára minden pártnak megvan a maga hasonló stratégiai anyaga (örömmel vennénk, ha valaki átdobná a Fideszét, mi csak ehhez jutottunk hozzá), ez nyilván nem azonos a választási programmal, de azért komoly beleszólása van abba is (lásd még: bármilyen megszorító intézkedés ellenzése) - és ugyanilyen stratégiai módon viszonyulnak a különböző elemzők is a dokumentumhoz, pártállás vagy közéleti preferencia alapján emelve ki más-más részleteket. Mi azért is hoztuk le az általunk ismert teljes anyagot, hogy aki szeretne, saját ítéletet alkothasson - ugyanakkor mi se szállunk ki a buliból, és megpróbáljuk számba venni azt, ami talán a legfontosabb: hogy mire számíthatunk az MSZP-től a következőkben, legalábbis eme dokumentum alapján.
Trollháború
Először is azt látjuk, hogy az MSZP erősíteni szeretné jelenlétét a közösségi médiában, ami magyarra lefordítva azt jelentheti, hogy újabb trollhadsereg szállja majd meg például ezen blog posztjait és úgy általában a kommentmezőket. Előre szólunk, hogy sajnos ők is ki lesznek moderálva. Érdekes megállapítás, hogy mintha az MSZP-nek korábban már meglevő internetes aktivistái a Demokratikus Koalíciónál kötöttek volna ki, így például sokkal erősebben jelen voltak nálunk a trollok, mikor tegnapelőtt Gyurcsányról posztoltunk, mint akár tegnap. Na de majd felépül ez is, a know-how azért még biztosan ott lapul valamelyik laptopon - és az erősebb közösségi jelenlétet valamilyen fiatalos kontextusban is tolják majd.
Fiatalság, modernség
Várhatóak tehát nyomi Amőba-szerű kellemes kis hálózatosodások is (aki nem emlékszik rá, azt most megkímélem a linktől, jobb ez így mindenkinek), netán blogoló politikusok - Fletó ebben is erősebb a saját oldalaival, na meg Gréczy testvérrel a háta mögött. És ott van a fiatal, modern, menő Másik Magyarország-program is, amit már kiveséztünk, bár van itt még egy aprócska ellentmondás a sikeres fiatalos vállalkozások propagálása és a szegény kisemberek sorsának felvállalása közt, de ezt majd ők stratégiailag.
Az MSZP ezt a váltást fiatal, dinamikus Mesterházy Attilájával igyekszik létrehozni, ami már önmagában borítékolja a kudarcot: Mesterházy maximum fiataloskodni és modernkedni tud, amennyire színészi képességeitől telik, de ezt a ruhát azért alapvetően nem rá varrták, mindig ki fog lógni belőle egy kis jómunkásemberes szakiság (amit viszont nagyon is ihletetten tud előadni, nem is értem, miért nem inkább ezt a vonalat erőltetik, na de nem akarok itt ötleteket adni).
A szörnyek búcsúja?
Nem is gondolják azért ezt olyan nagyon komolyan a stratégák, ezt az egészet kábé falból és presztízsből csinálják, mert nagyon jól tudják, hogy ez igazából nem az ő terepük. Még a háttéranyag sem számol azzal, hogy a közösségi médián pörgő felhasználók szórakoztatása vicces online és offline performanszokkal, meg hogy statisztikailag be tudják bizonyítani, hogy az elnökségük milyen fiatal, az oda vezetne, hogy kialakulna egy erős támogatói bázis a fiatalabbak körében. A dokumentum inkább a meglévő (és részben elvesztett) bázisra koncentrál: több helyen, így a tabutémáknak számító "Szent tehenek"-alfejezetben is hangsúlyozzák, hogy a nyugdíjaskorú szavazórétegre kell elsősorban rámozdulni.
Jól mutatja ez azt, hogy az MSZP mára sokkal inkább egy identitáspárt, mint bármi más: szavazói bázisa nem elsősorban azért támogatja, mert igazat ad nekik, hanem azért, mert hűséges hozzájuk. És mivel az MSZP nem erkölcsi alapon szerveződik, inkább egy politikai maffia, amely a pragmatikusan éppen hasznos politikai irányokba mozdul, nem is fog tudni úgy erodálódni, mint ahogy az SZDSZ-szel történt: bármennyire is maffiaként viselkedtek ők is, az ő esetükben mégis volt valami halvány nyoma a számonkérhető elveknek. Amíg az a réteg, amelynek tagjai számára fontos identitásjegy az MSZP-sség, demográfiailag meghatározó, nem tudunk mit tenni - a biztató ebben az, hogy tudhatjuk, egyszer a másik, mára politikai maffiává váló konglomerátum, a Fidesz stratégiai direktívájában is szerepelni fognak szent tehénként a nyugdíjasok."All beauty must die" - dünnyögjük Nick Cave-vel, tudván, hogy ez az igazság a szörnyekre is áll. Csak győzzük kivárni.
Apropó, Fidesz: bár a kopogtatócédula-gyűjtés eltörlésével úgy tűnhet, Orbánék esélyt akarnak adni a következő választásokon a kis pártoknak és a Parlamenten kívüli formációknak, ezt elsősorban az MSZP további gyengítéseként értékelhetjük. A Fidesz vezérkara valószínűleg azzal számol, hogy a kis pártok (DK, 4K!, LMP stb.) nem jutnak be a Parlamentbe, viszont támogatóik inkább az MSZP-től vesznek majd el szavazatot, ezáltal bebiztosítva a "jobboldal" fölényes győzelmét 2014-ben. Az MSZP már megszokott házi ellenzék, tudják, hogy mire számíthatnak tőlük, és nyilván van egy pár közös ügyük (lásd még: elszámoltatás). Ne feledjük, hogy a Fidesznek továbbra is inkább áll érdekében a kétpólusosság, és bizonyos jelek már most arra utalnak, hogy a későbbiekben ebbe az irányba fog mozdulni a kormányzó pártok belpolitikai stratégiája.
Az MSZP-t ez láthatólag nem zavarja, sőt, egyértelművé válhatott az is, hogy az MSZP által is hangoztatott "demokratikus ellenzéki összefogás" az ő részükről csak üres lózung: az anyag elég világosan mutatja, hogy az MSZP saját erőből kívánja megoldani a kormányváltást 2014-ben.
Ami viszont a legelgondolkodtatóbb az egészben, az az, hogy a Fidesz leváltásához ez a stratégia kevés lesz.
A bejegyzés trackback címe:
Trackbackek, pingbackek:
Trackback: A gyűlölet kútja 2012.09.18. 12:08:10
Trackback: Fidesz 2.0. Nem kell. 2012.09.18. 11:45:30
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Hát igen. Továbbra is a Jobbik tűnik az egyetlen életképes ellenzéki opciónak. Persze, van még másfél év.
Majd lenyom megint egy jó kis moonwalk-ot:
youtu.be/aRx6ivvfuAM
És jóval kevesebb fizetett bloggert, mint amennyit a fidesz v. a jobbik fenntart (lásd pl. ez a blog)
50-100 emberről van szó. Szánalmas, agresszív kisebbség.
*
Nézd, ez egy fosblog.
Ki a fene akarna megszállni éppen titeket?
Hány nickkel kell még visszajönnöm, hogy tiszteletben tartsd a véleményemet?
Amíg csak és kizárólag a hatalom megszerzéséről beszél a magát demokratikusnak kikiáltó ellenzék, addig ne várja senki, hogy a mostani mikroszkópikus támogatottsága számottevően megnőne.
Arról egy szó nem esik, hogy mit csinálnának ha nyernek:
-Milyen gazdaságpolitikát szeretnének csinálni? Megint két hét alatt megegyeznek az IMF-el, mint múltkor, ezzel megismételve a 2008-as ámokfutást?
-Mi lesz a munkahelyekkel? Jelenleg nagyon fel vannak háborodva, hogy a kormány csak közmunkát biztosít. Ők vajon mit csinálnának? Ha megnézzük, hogy alattuk hogy alakult munkanélküliség, ne számítsunk sok jóra.
-Mi lesz az államadóssággal? Jelenleg felróják a kormánynak, hogy alattuk rekordszintre került. De ők vajon mit kívánnak ezzel tenni? Ha megint olyan arányban nő alattuk, mint korábban (55% => 80%), akkor az megint nem hangzik túl jól.
-Mi lesz a demokráciával? Jelenleg egy emberként szólalnak fel az egyszemélyes döntések mellet, de vajon ők hogy döntenének a fontos kérdésekben? Erről megint csak nincs szó, így muszáj a tapasztalatokra hagyatkozni: az ő idejük alatt kb. akkor volt kikérve a nép véleménye, amikor a vizitdíjas szavazás volt.
- Hogyan számítják majd a mandátumok arányát: vajon ők is a jelenleg számokért az adott pártra szavazók / 10 millió elvet alkalmazzák majd? Az ő idejük alatt a 10 milla fele se szavazott rájuk, de mégis többségi kormányt alakítottak.
-Hogyan kívánják alakítani az ország külföldi megítélését? Az ő idejük alatt elsőkből utolsók lettünk a régióban, a félévente esedékes diplomáciai botrányokról már ne is beszéljünk...
Millió meg millió ilyen kérdést lehetne írni, amiről szó sincs. Nincs ezzel probléma, csak így az emberek a tapasztalataikra fognak hagyatkozni, amik meg attól függetlenül nem túl pozitívak, hogy a mostani kurzus hogyan muzsikál...
Magyarra lefordítva ez azt jelenti, hogy aki nem a blog írójának a véleményét, hanem a sajátját merészeli leírni, az ki lesz tiltva.
Okos.
Igen, így működik a fidesz.
Valamikor a 70-es években a modernizációs programjukat (intenzifiklás vagy mi a búbánat volt akkoriban a neve pártzsargonban) profi szakértők terelték az eladósodás zsákutcájába, amiből az ország mostanáig se tud kikecmeregni. Hány milliárdot hozott már eddig a másik oldalon extra kamatprofitként?
Aztán jött a "rendszerváltás" meg az SZDSZ koalíció, amikor teljesen nyilvánvaló volt mindenki számára, hogy ki a farok aki csóválja a kutyát. Magyarán a szocik azt csinálták, amit ukázba kaptak az SZDSZ-en keresztül, olyan is lett az eredmény
Most meg a trollhadsereg az Index és hasonló fórumok reklámbevételeit fogja növelni a nagyobb kattintásszámmal
Erre mondá a nagy költő egykor:
"Itt állsz te, és ott ül a haszon"
Elnézést a megszólításért, de ez az írás kinyitja a bicskát a zsebemben!!! Nehogy rámküld a TEK-et!! A troll a hozzád hasonló agymosottakat jelenti!! Elég gyenge próbálkozás volt, azért megkapod a havi apanázst!!! A politikai maffia pedig inkább a jelenlegi kormányra igaz. Soroljam? Földosztás körüli botrányok, Lázár törvénytervezete, hogy a magánszférában a cégvezetéstől eltiltott egyének is lehessenek állami vezetők(?), Közgép tenderek, emberkereskedelem (Safarov ügy) stb.
Fel sem fogod mi folyik körülötted és erre még büszke is vagy!!
Ja.
Az Mszp nem köt koalíciót a Jobbikkal (nácik), a Jobbik nem köt kolíciót az MSZP-vel (komcsik), a Jobbik nem köt kolíciót az LMPvel (zsidók), az LMP nem köt kolaíciót a Jobbikkal (lásd fent), az LMP nem köt koalíciót az MSZP-vel (majd kitalálnak valamit).
Így nehéz lesz nagy népnemzeti összefogással leváltani a cigánybárót. Ha az írásból sikerült cakkom pakk leszűrni, hogy csakis önerővől akarja leváltani a fideszt, csakis azért sikerült, mert jobban utálod a maszopot, mint a zsideszt. Sok minden történhet 2014-ig, pl. ezt a szarkupac blogot is bezárhatják.
Nem vagyok egy MSZP hív, de el kell ismerjem, évek óta az első józan, értelmes, logikus fejtegetés a baloldalról (LMP kivéve).
Nem is mondanám kifejezetten sunyinak. Tök természetes pl, hogy a Jobbikot igyekeznek bagatellizálni. Jó fej dolog.
És pláne jó fej dolog annak a tükrében, mi szerepe volt Gyurcsánynak a Jobbik felemelkedésében. És nekem az a gyanúm, hogy ez a szerep nem szorítkozik a passzívitásra, miszerint olyan béna hülyék voltak, hogy ezzel idézték elő a társadalom Jobbik felé fordulását.
Meggyőződésem, hogy a háttérben Gyurcsány aktív szerepet is vállalt a Jobbik felhozásában, abban az ostoba tévhitben, hogy ezzel a Fidesz elől vesz el szavazatokat, mintegy megosztja a jobboldalt.
Ismerve Gyurcsány tetteit, hogy mint miniszterelnök mennyire munkálkodott Magyarország felemelkedésén (zéró) és mennyire a szart kavarta helyette, (ráadásul még azt is tehetségtelenül), nagyon logikusan adódik a feltételezés, hogy döntő szerepe van a jobbikosodásban.
Engem az elmúlt időszakban például megszámlálhatatlanul sokszor tiltok ki a az úgynevezett "demokratikus ellenzékhez" köthető blogokról. Néhány napja a Varánuszról tiltottak ki örökre statáriális eljárással, mert sziklaszilárd érveket felvonultatva megalázó intellektuális vereséget mértem az össze-vissza hazudozó bloggazdára, Fabiusra.
"Elmúltnyolcév, csak a Fidesz!"
Ezt valóban nehéz túlszárnyalni.
Az olyan 50 iq-s szavazóknak persze ez bőven elég volt anno.
Leginkább azért, mert politikai szempontból haszontalan dolog.
Az, hogy pár lelkes aktivista a szabadidejében kommentel, az meg egy másik dolog.
Amúgy sincs különösebb értelme blogokat kommentelni, mert igazándiból a kommenteket nem olvassa senki.
Kombi, Kombi, ez önbeteljesítő jóslat lesz, a trollok alakzatba álltak és megkezdték az előrenyomulást :)
@Mária: Mária, egyszer regisztráltam egy "Mária, te libsi kurva" nicket. Ne vedd magadra, nem vagy libsi. Szánalmas komcsi csökevény vagy.
"Az olyan 50 iq-s szavazóknak persze ez bőven elég volt anno. "
Nem érdekel a fidesz programja. Főleg, hogy 2010-ben azt harsogtátok, hogy nincs neki, most azért már néha számon is kéritek rajta, hogy miért nem azt csinálja. Aki ezt a logikai csavart beszedi, annak már valóban az 50-es IQ túlszárnyalása is nagy tett.
De visszatérve az eredeti témára: nem érdekel a Fidesz programja. Te a boltban megvennél egy olyan terméket, amiről egyrészt kb. csak rossz tapasztalatod van, másrészt meg azzal reklámozza magát, hogy de a másik cég terméke az még ennél is szarabb?
Na jó, te lehet, hogy igen, de az 50 IQ felettiek azért már nem biztos...
...mert nem hülye, hogy bevallja! Kevesen merik felvállalni tévedésüket, de a 2/3-nak valahogy össze kellett jönnie! Csalódott szavazó - akik a Fideszre adták a voksukat - sok van, valószínűleg itt is!
Csalódott "Fidesz szavazó" valóban kevés van! Mert a Fidesz az hit! Mint a szoci egy része is! Amit írsz, az tévedés...
"Szerintem egyetlen párt sem foglalkozik üzemi szinten azzal, hogy blogokat kommenteljen. Leginkább azért, mert politikai szempontból haszontalan dolog."
*
Persze hogy nem foglalkozik.
Az online jelenlétet csak az outsiderek képzelik úgy, hogy bárkit meg lehet győzni azzal, ha kéretlenül eléállsz az ő pályáján és az arcába ordítod a véleményed.
A helyes stratégia az, ha felépíted a saját pályádat, és odacsalogatod a közönséget.
Elnézést, most már látom, hogy Máriának címezted.
Azt hittem, hogy összetévesztettél a legsötétebb, legbüdösebb bolsevik ribanccal, Máriával, márpedig ennél nagyobb sértést nehezen tudok elképzelni.
Utána következik egy @Mária kifejezés, ami a címzettet jelenti :) azaz neki ment.
"Azt hittem, hogy összetévesztettél a legsötétebb, legbüdösebb bolsevik ribanccal, Máriával, márpedig ennél nagyobb sértést nehezen tudok elképzelni."
Ez az agresszív többség keresztyéni szeretetének a megnyilvánulása?
Csak így tovább, már nem kell sokáig tolni, aztán irány a szárnyalás. Szomorú módon lefelé.
Nem lesz itt semmiféle lefelé...az ellenzéki pártok annyira szarok hogy a fidesz a köv. választást is behúzza...lehet nem 2/3 de hogy ők nyerik az 100%.
Ja, és ráadásul a közösségi terek azok nem a blogok.
A blogok azok inkább személyes területek, ahová egy-egy pártnak teljesen értelmetlen benyomulni, és szerintem nem is csinálják, valamint nem is fogják csinálni.
Amúgy ez a Fidesztől indult kirekesztő mentalitást az ökopártot követve az lmp-hez közelálló közéleti blogok is láthatóan másolják már hosszú ideje. Hiába, a harc az harc - a szavazatokért folyó csatákat pedig a politika mezején kívűl is minden területen, így a blogszféra jelentette internetes hátországban is újra és újra meg kell vívni.
Moderálhatsz kifele.
Amúgy ez a "trollkodás" elég érdekes, mivel ez jobbára (NER-ben deklaráltan, milliárdokkal aktívan finanszírozva) a FIDESZ fegyvere. Legtöbbször tőlük olvasni a "csak valami rombolót írni" elvén megfogalmazódott hozzászólásokat.
Amúgy én nem nevezném trollkodásnak, ha elég sokan kritizálnak meg egy olyan blogposztot, ami - szerintem - az általános vélekedés szerint is hemzseg az elfogult csúsztatásoktól. Az előző poszt erre nagyon jó példa.
Az is érdekes, hogy egyes blogírók attól, hogy témaválasztásuk és írásaik érzelmi töltöttsége miatt olvasottak (ez dicséret ennek a blognak), azt képzelik, hogy ez automatikusan szakmai színvonalat is jelent (ez kritika, amit vagy elfogadsz, vagy nem. Nem általában rossz, de vannak gyenge pillanatok).
Tehát jelenlegi állásból a következöt teheted 2014-ben:
1. Nem akarsz újabb 24 év maszop-fidesz váltó rablást. Ezért vagy a Jobbikot vagy az LMP-t választod.
2. Reménykedsz abban, hogy az RMDSZ Mo-i pártot alapít és ekkor az értelmesebbjei odamenekülhetnek.
Nem lesznek kevesen, az biztos.
3. Savazol továbbra is a két nagy tehetségtelen zombipártra. Aztán élfelejted a megmaradt életedre, hogy mi is az az európai jóléti társadalom.
Épüljön meg a Budapest - Szolnok - Nagyvárad autópálya, legyen minden lakóházon napkollektor vagy napelem, építsenek új szélturbinákat is (ne aggódj! a nagyok lassan forognak, kutya bajuk nem lesz a madaraidnak), és szigeteljenek le még több lakóházat.
A sulikban is adjanak valamit a gyerkőcöknek, pl., e-könyv olvasókat.
No?!
index.hu/belfold/2012/09/18/haromezermilliardot_kene_elkolteni/
Fussunk utána!
Show me the money!
Nem igaz. A magas turbinák működnek itt is. Legalább a hegyekre/dombokra telepített lokátorokat, adótornyokat lássák el árammal.
Egy biztos 2014. az MSZP számára vesztes év lesz (ismét).
Alapvetően én 3 dologban látom a problémát az MSZP-ben.
1. nincs belső kohézió, mert a fiatalok mellett ott vannak a régi "öregek" szanyi Lendvai, Kovács, Kiss, Szekeres, Hiller, stb. akik még a posztkádárista attitűdöt markánsan megjelenítik.
2. Ebből a vezetési és kohéziós ellentmondásból ered a Gyurcsányista liberális társaság kiszakadása, és az ebből keletkezett órási seb azóta sem gyógyul.
3. Az úgynevezett MSZP új generációja a fiatalok jócskán összekenték magukat az öregek mellett így a hitelesség teljesen megszűnt.
Mindehhez még hozzájön egy identitási és ideológiai válság is, amely azokat a megoldatlan és kibeszélhetetlen kérdéseket hordozza mint pl. hogyan viszonyuljon az MSZP a kádár rendszerhez, a rákosi rendszerhez, a kultúra tekintetében a szocialista realizmushoz, az avantgarde-hoz, az oktatás tekintetében a poroszos vagy a szélsőséges liberális oktatási modellhez és mit mond az ügynökkérdésben.
Ez azért fontos, mert a tagság - meglepő ugyan -, de sok tekintetben valahol a Jobbik és a Fidesz között foglal állást ezekben a kérdésekben.
Az MSZP öregjei azonban a kényes kérdéseket nem dolgozták fel, hanem egyben átvették a liberális SZDSZ stratégiát és azokat a paneleket használták és használják mind a mai napig, melyeket liberális kollégáink nyomtak. Ez egy szocialista párt részére azonban a meghasonlást és a teljes szétesést jelenti. (Ezt láthatjuk most.)
Kerülték a fájó kérdéseket és halogatták az öreg kompromittálódot szarháziak elzavarását, nem dolgozták ki a pártban azokat a vezetőválasztási mechanizmusokat melyek szükségesek lettek volna, hogy a legrátermettebbek kerüljenek vezető pozícióba. Ehhez képest fásult merevgörcsben nézték ahogy egy Gyurcsány Ferenc, (azorbánellenfele) a maga teljes kifordultságában észbontóan rossz retorikai és ideológiai alappal igyekszik a Horn Gyula által kitaposott ösvényt tovább taposni, és a erősen gyengülő liberális szólamokkal kormányozni illetve újabb választókat. tette ezt olyan minőségben, hogy még seggnyalói is kifordultak alóla. [Emlékszünk még Horn Gábor híres mondatára Kóka Jani társaságában...]
Ezekkel a terhekkel ez a párt soha nem fog felállni, többek között azért sem mert Medgyessy-Gyurcsány-Bajnai trojka ideje alatt azok az egyszerű emberek - akik a háttérbázisát adták az MSZP-nek mind elfordultak a párttól, s a Fideszben na és a Jobbiknál kötöttek ki. Ehhez egy félanafabéta Mesterházy és a mostani béna frakció szinte meghatározhatatlanul kevés.
***
egy szóval sem sugallja, hogy rosszat akar az országnak és még csak nem is kormányprogram.
egyszerű kommunikációs keretstratégia, semmi több. feltételezem, a fidesznek is van ilyen, csak az nem szivárog ki
a kampány és a kormányzás mint tudjuk, két külön dolog. az a párt, amelyik pár éve még a tandíj ellen népszavaztatott, most fű alatt bevezette. bár ez csak egy példa
ami az mszp jövőjét illeti, nem vagyok biztos benne, hogy ne tudna nyerni. ilyen örökség mellett még mindig a fidesz egyetlen alternatívájának lenni azt mutatja, hogy az emberekben megvan az igény egy fekete-fehér, fidesz-mszp felosztásra és ebből komolyan profitálhatnak egy jó kampánnyal. az első lépést ahogy látjuk, meg is tették
más kérdés, hogy ebben az országban az emberek 2/3-a akkor is a saját pártja szekerét tolja (mint ez a blog is jól láthatóan), ha a szájából veszik ki a falatot
a maradék egyharmad pedig jobban teszi, ha elhúz, mert itt értelmes vita arról, hogy mi a helyes út, soha nem lesz.
csak ilyen cikkek mint ez. szomorú...
Semmit sem tudsz hozzám képest.
Én huzatérzékeny vagyok, tehát nagyonis tudom, hogy mi az a szél.
Amíg Kairóban gyakoratilag egy majdnem-polgárháborút is lehetett szervezni facebookon, twitteren, addig nálunk max. párezer főt lehetett kicsalogatni egy tüntetésre.
A szavazók nagy része meg azt sem tudja mi az a blog, nemhogy onnan informálódna.
Igen ők szavazták meg...de TI hagytátok bazmeg....